Strefa euro dotąd odporna na Brexit. Ale funkcjonuje ryzyko

🕓 22.07.2019
📂 Ze swiata
👁 192
🗨
EBC za utrzymaniem 4 swobód rynku UE  Wraz ze świata

Gospodarka obszary euro była na razie odporna na Brexit - oświadczył w poniedziałek kierownik Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Chce mężczyzna całkiem utrzymać cztery swobody w zakresie jednolitego rynku, podczas gdy Londyn domaga się ograniczenia wolności przepływu ludzi.

Unia naciska na rozwód, ale Ogromnej Brytanii się nie spieszy

Jak zaznaczył szef EBC zakres, w jakim strony gospodarcze będą zmieniać się pod wpływem Brexitu, zostanie zależeć od czasu, rozwoju i ostatecznego wyniku wyczekujących nas negocjacji.

- Jak na przykład na razie gospodarka strefy euro była odporna - powiedział Draghi na posiedzeniu komisji ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego.

Skutki Brexitu

Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zwracał uwagę, że rynki porządnie poradziły sobie w czasie, który to nastąpił po referendum na Wyspach. Po początkowym spadku kursu akcji nastąpiło ich odbicie. Draghi zaznaczył, że prognozy wzrostu gospodarczego gwoli strefy euro nie zmieniły się, jednak nie wolno wykluczyć ryzyka osłabienia owego wzrostu.

Dodał obok tym, że o ile krótkoterminowe skutki Brexitu dawny ograniczone, to w dużej mierze trudniej przewidzieć, jakie będą długofalowe konsekwencje decyzji Brytyjczyków. Prezes EBC zaznaczył, że stanie się to zależeć po to, jak wiele czasu zajmie uporządkowanie kwestii i jak przebiegną pertraktacje między Brukselą a Londynem.

Jednolity rynek

- Jasne jest, że wykładzinom dłużej będzie trwała wątpliwość co do ostatecznych wyników, tym poważniejsze będą rezultaty - wskazał. Zwrócił przy tym uwagę, że Wielka Brytania jest jednym z ważniejszych odbiorców eksportu z UE, więc ostatecznie to, jaka będzie natura relacji owego kraju z kontynentem, stanie się miało znaczenie dla produkcji unijnej.

Szef EBC dodał, że bardzo istotne jest zachowanie integralności jednolitego rynku unijnego. - Efekt negocjacji powinien zapewniać wówczas, że wszyscy uczestnicy będą podlegali tym samym zasadom - wskazał.

Po Brexicie Europa zwiera szeregi. Bieńkowska ma plan, jak to sfinansować

Są wątpliwości

Londyn po wyjściu z UE chce dysponować - tak jak obecnie - dostęp do jednolitego rynku, ale kwestionuje jedną z jego czterech zasadniczych unijnych wolności - swobodę przepływu osób. Pozostałe ciebie unijne podkreślają, że nie powinna być mowy o wybieraniu sobie przez Brytyjczyków tylko niektórych elementów składających się na jednolity rynek unijny.

Draghi mówił, że jest jasne, iż cztery swobody wiążą się wraz ze sobą. - Trudno samemu wyobrazić, żeby jakiekolwiek układ, które byłoby postrzegane jako dyskryminujące, miało być pochodzeniem stabilności na przyszłość w UE - zaznaczył.

Kluczowe zaufanie

Prezes frankfurckiej sekcji mówił też, że zasadnicze jest, by UE spełniania oczekiwania swoich obywateli, zaś to - jego zdaniem - wymaga, by świeże projekty koncentrowały się na obawach i potrzebach ludzi.

- Aby dalsza integracja europejska była możliwa do przeprowadzenia i akceptowalna, kluczowe wydaje się być zaufanie pomiędzy narodami. Żeby wzmocnić to zaufanie, istotne jest przestrzeganie uzgodnionych praw - zaznaczył.

Z wypowiedzi przedstawicieli władz po Londynie wynika, że tamtejszy rząd dopiero z początku 2017 roku uruchomi art. pięćdziesiąt Traktatu z Lizbony, który to mówi o wyjściu państwa z UE. Dopiero na tym będą się zdołały zacząć przewidziane na więcej niż jeden lata rozmowy "rozwodowe", które ustalą nowy typ relacji między Zjednoczonym Królestwem an Unia Europejską.

Autor: Ерохим
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Długów nie płacą i bezrobotni, i zatrudnieni
Ponad dwóch mln Polaków nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, an pierwotnego łączny zaległy dług nabiera prawie 45 mld zł - wynika z raportu InfoDług. Przez zaledwie 4 pierwsze miesiące…...
Dwie niezależne strony informacyjne pod ostrzałem hakerów  Wraz ze świata
Strony online niezależnej agencji białoruskiej BiełaPAN i gazety „Biełorusskije Nowosti” są od soboty przedkładane atakom DDoS – powiadomił w poniedziałek BiełaPAN. Samodzielne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) wezwało do zaprzestania ataków.…...
Druk 3D - nowe technologie w polskiej szkole
Rola nowych technik w życiu człowieka jest z brakiem wątpienia coraz większa. Poparcie maszyn czyni codzienność łatwiejszą i przyjemniejszą, ale ciągnie też zakończone pewne wymogi. Według analityków McKinsey do 2030 roku…...
Doświadczenia krajów Azji w wykonywaniu biznesu ponad trudną historią
17 lutego minęło 40 lat od wojny między Chinami a Wietnamem. Trwała 27 dni, pochłonęła tysiące ofiar, ale żadna ze stron nie za bardzo pragnie o niej mówić. Zarówno…...
Donald Tusk komentuje wydarzenia wraz z 16 i 17 grudnia 2016
Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do ludzi, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju na temat respekt wobec ludzi, praw i wartości - mówił w sobotę szef…...
Dolina krzemowa - ile osiągają pracownicy firm technologicznych?
Zarobki w Dolinie Krzemowej wówczas już legendarna kwestia - od lat krążą opowieści o tym, że technologiczni giganci nie żałują pieniędzy na pracowników. Ale jak się okazuje, najlepiej w tym rejonie płaci…...
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Do podsłuchiwania telefonu komórkowego należy znać jego numer  Tech
Kanadyjskich klientów sieci telefonii komórkowej wydaje się bardzo łatwo podsłuchiwać i śledzić: wystarczy znać numer telefonu. Dowiedli tego dziennikarze telewizji publicznej CBC we współpracy z niemieckimi specjalistami od zabezpieczeń. W minionym…...
Nie znaleziono