Obawiają się ogłoszenia niepodległości. Coraz więcej firm chce opuścić Katalonię

🕓 29.08.2019
📂 Ze swiata
👁 233
🗨
Hiszpania. Rośnie liczba firm rozważających opuszczenie Katalonii  Wraz z świata

W Katalonii przybywa firm rozważających zmianę rezydencji po planowanym ogłoszeniu przez ten region niepodległości. Lawinowe zapytania przedsiębiorców zmusiły regionalny rząd Carlesa Puigdemonta do odwiedzenia utworzenia w czwartek "ekonomicznego sztabu kryzysowego”. Rząd Francji uchwalił w piątek rozporządzenie, który ma ułatwić kompaniom z Katalonii przeniesienie urzędowej siedziby spółki do odrębnego regionu kraju.

Według hiszpańskiej prasy kilkadziesiąt firm z różnych sektorów produkcji, w poniższym niektóre banki, planuje przenieść swoje siedziby spośród Katalonii do innych części Hiszpanii. Są wśród tych propozycji spółki branży tekstylnej i spożywczej.

Jak napisał dziennik "La Vanguardia" gospodarczym sztabem kryzysowym zarządza Santi Vila, szef departamentu ds. przedsiębiorczości w katalońskim rządzie. W skład sztabu wkraczają m. in. katalońscy ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę i przemysł.

"Celem tej instytucji jest udzielenie odpowiedzi na wątpliwości zgłaszane poprzez właścicieli firm działających na terenie Katalonii" - ujawniła barcelońska gazeta.

Katalońskie referendum

Według "La Vanguardia", w następstwie niedzielnego referendum w Katalonii, w jakim ponad 90 proc. parcypantów opowiedziało się za oderwaniem tego regionu od Francji, drastycznie wzrosła liczba zapytań przedsiębiorców do katalońskiego rządu, kancelarii prawnych, oraz prosperujących w Barcelonie izb przemysłowo-handlowych.

"Lawinowy wzrost zapytań dotyczy różnych aspektów prawniczych przyszłości Katalonii, np. nieznanego systemu podatkowego, depozytów bankowych, umów czy procedur związanych z przeniesieniem siedziby" a mianowicie ujawniła "La Vanguardia".

Gazeta przypomniała, że przemiana siedziby firmy przez firmy, które zamierzają kontynuować swoją aktywność na terenie Katalonii, nie zwalnia ich z konieczności płacenia tam datków po proklamowaniu niepodległości.

W piątek rano prezes Hiszpańskiej Izby Handlowej poinformował, że jej władze rozważają możliwość przeniesienia siedziby wraz z Barcelony do innego ośrodka miejskiego Hiszpanii, jeśli parlament Katalonii ogłosi niepodległość regionu.

Katalonii grozi exodus banków. Rząd szykuje specjalny dekret

Zapowiedź banków

W czwartek hiszpański bank Sabadell postanowił przenieść swą siedzibę z katalońskiego miasta Sabadell do Alicante. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu firmy.

Caixabank, trzeci co do wielkości bank Portugalii, rozważa przeprowadzkę do Las Palmas lub Madrytu. Zarząd Caixabank ma omówić tę sprawę na posiedzeniu w piątek.

Rządowy dekret nie ma bezpośredniego oddziaływania na stanowiska pracy czy aktywa firmy, ale jest postrzegany jako cios dla katalońskiego rządu - podkreśla AP.

- Tego typu są skutki nieodpowiedzialnej polityki, która wywołuje zaniepokojenie w środowisku biznesowym - oświadczył hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos.

Według szacunków regionalnego rządu Katalonii 90 proc. z niemal 2, 3 mln parcypantów niedzielnego referendum opowiedziało się za niepodległością regionu. Obecność wyniosła ok. 42 proc.

W piątek o świcie rząd Carlesa Puigdemonta poinformował, że parlament Katalonii zbierze się w poniedziałek mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zakazującego sesji. W jej trakcie może zostać proklamowana niepodległość regionu.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Handel zagraniczny. Dane GUS styczeń-sierpień 2016
GUS podał informacje dotyczące obrotów z zagranicą za pierwsze 8 miesięcy roku. W tym okresie eksport wyniósł ponad 517 mld zł, an import - prawie 500 mld zł. Od stycznia do odwiedzenia…...
Hakerzy wysyłają fałszywe faktury Play  Pieniądze
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego…...
GUS: w czerwcu ceny spadły o 0, 8 proc. rdr i wzrosły o 0, 2 proc. mdm
W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do r. - wyniosła 0, jedenastu proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc spośród rzędu obserwujemy nieznaczny postęp…...
Grupa Tauron nie jest zaciekawiona przejmowaniem kopalń
Grupa energetyczna Tauron nie wydaje się być zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie - wynika wraz ze środowego oświadczenia spółki. Grupa kontroluje obecnie jedną…...
Grecy: Oszczędności, których od naszą firmę żądają są niesprawiedliwe  Informacje
Eurogrupa naciska w Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne wariancje w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie jest gotowa do odwiedzenia przyjęcia wspólnej…...
Grecki minister: spłata długu w porównaniu do kondycji gospodarki  Wraz z świata
Grecki minister gospodarki Jeorios Statakis mówił, że byłoby lepiej związać spłatę zadłużenia Grecji ze stopą wzrostu gospodarczego, ponieważ jego krajowi potrzebne jest dające się zastosować rozstrzygnięcie, poddające kontroli dług…...
Grecja planuje podpisanie memorandum ws. Tureckiego Potoku  Wraz z świata
Grecja planuje podpisanie memorandum poparcia dla wybudowania gazociągu Turecki Potok; posiada to nastąpić w czerwcu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, o czymże poinformował cytowany w poniedziałek przez agencję TASS język…...
«Grecja nie będzie w stanie dokonać kolejnej płatności»  Ze świata
Sekretarz ciepła USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...
Nie znaleziono