"Korupcja Europejska". Choroba, która toczy Unię

🕓 23.06.2019
📂 Ze swiata
👁 97
🗨
Bahama Leaks. «Moralna zdrada elit» i jej demaskatorzy  Ze świata

"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m. in. unijnej komisarz, zrzeszeni będą w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) z rezydencją w USA wraz ze swymi partnerami medialnymi na ziemi ujawniło w minionym tygodniu informacje o interesach przy rajach podatkowych przedsiębiorców jak i również polityków z Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Mają oni ponad 170 tys. firm i fundacji zarejestrowanych w latach 1990-2016 na Bahamach, archipelagu więcej niż 700 wysp, który Unia Europejska umieściła na liście 30 rajów podatkowych, odmawiających kooperacji na rzecz większej czytelności przepływów finansowych.

Zatajona działalność

Była komisarz szefowała firmie na Bahamach w czasie pełnienia urzędu

Wyszło w jaw, że była komisarz ds. konkurencji, a następnie agendy cyfrowej Neelie Kroes zataiła swoją działalność po firmie Mint Holdings Limited. A działalności dodatkowej, czy to płatnej, czy wyjąwszy wynagrodzenia, zabrania komisarzom regulamin Komisji Europejskiej. "Konsternujące" - ocenił sytuację "Le Monde". Komisarz, nazywana "Steely Neelie", Polakom znana była jako "żelazna dama", której nieustępliwość przyczyniła się do upadku w 2009 r. rodzimych stoczni.

Sprawa 75-letniej Kroes, która po skończeniu pracy w Brukseli pozostała doradcą firmy Uber jak i również Bank of America, wówczas kolejny cios w wiarygodność KE. W lipcu pokazało się bowiem, że były szef KE Jose Barroso przyjął posadę w instytucji finansowej inwestycyjnym Goldman Sachs.

Przypadki te "ujawniają moralny regres elit" - napisał "Le Monde". - Komitet nie powinna spędzać czasu na wymaganiu od ludzi jak i również państw uczciwości i etyki inspirowanej (myślą) Monteskiusza i Maxa Webera, które część jej członków beztrosko gruchocze - dodano.

Dziennik przypomniał też Martina Bangemanna, byłego ministra gospodarki RFN i komisarza UE ds. przemysłu, informatyki i telekomunikacji, zatrudnionego w zarządzie hiszpańskiej Telefoniki.

Rozprzestrzeniona choroba

Zdaniem niektórych eurodeputowanych najnowsze rewelacje to zaledwie symbol więcej rozprzestrzenionej choroby. - Nazbyt często Komisja Europejska to Korupcja Europejska (anglojęzyczny skrót obu nazw to EC). Taką właśnie Unią Europejską wielkich biznesów i bezlitosnej kradzieży przez brukselskich oligarchów gardzą ludzie. Ci sami politycy, którzy pouczają na temat konieczności redukowania płac i usług publicznych, dołączają do odwiedzenia kryjących się w mroku kryminalistów idącego w biliardy euro przemysłu uchylania się od podatków, prania kasy i korupcji - gadał lewicowy eurodeputowany z Niemiec Fabio De Masi.

ICJC za pośrednictwem współpracujących z nim tytułów, m. in. "Guardiana", ujawniło również zajęcia Amber Rudd, szefowej brytyjskiego MSW w rządzie Theresy May. Rudd zajmowała się wcześniej bankowością inwestycyjną i venture capital (inwestycjami w spółki będące we wczesnym stadium rozwoju); była dyrektorem w Kensington Resources, spółce finansującej poszukiwania diamentów w Kanadzie, i związana z drugą, Siberian Pacific Resources, szukającą ich w Syberii. W końcu lat 80. kierowała dwoma firmami zarejestrowanymi na Bahamach.

Dane z najnowszego przecieku uznają, że fundusz inwestycyjny Blairmore ojca brytyjskiego premiera Davida Camerona zarejestrowano na Bahamach. Rewelacje te wypłynęły tuż po obietnicach premier May i jej poprzednika, iż rozprawią się z uchylaniem się od podatków.

Jakie korzyści

Miał walczyć z oszustami podatkowymi, zaś został oskarżony o pranie pieniędzy

Panama Papers wówczas potoczna nazwa ujawnionej trzy kwietnia bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu fasadowych firm po rajach podatkowych. W badanie dziennikarskie w tej sytuacji było również zaangażowane ICIJ. Z danych, obejmujących okres 1977-2015, wynika, że 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w niniejszym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół sześcdziesięciu dalszych, ma powiązania spośród fasadowymi firmami wykorzystywanymi do obchodzenia przepisów podatkowych przy ich własnych krajach.

Biznesy na Bahamach posiada np. 28 przedsiębiorców portugalskich, w tym Micael Gulbenkian z branży naftowej, potomek ormiańskiego milionera ze Stambułu, jednego z najbogatszych swojego czasu ludzi świata, który to w Lizbonie zostawił wielką kolekcję sztuki, majątek jak i również fundację swego imienia.

Z wyspiarskiego raju korzystał też najbogatszy człowiek Mongolii, Suchbaataryn Batbold – pełniący funkcję jednego z kierowników kopalni złota - były premier kraju, a wcześniej minister handlu i przemysłu oraz spraw zewnętrznych.

Zakotwiczenie biznesu na Bahamach daje korzyść z niepłacenia podatków od zysków korporacji, zysków kapitałowych, dochodów jak i również dziedziczenia. Daje także bezimienność. Nie ma tam postulatu rejestrowania właścicieli firmy. I tak np. Kroes odrzucić figuruje na Bahamach przy rejestrach spółki, której była dyrektorem. Nie ma tam możliwości szukania danych po nazwiskach, jedynie po nazwie firmy lub banku. Pełniejszą informację uzyskuje się poprzez telefon lub faksem, a przede wszystkim - osobiście. A za wyciągniecie dokumentów należy zapłacić.

Publiczna baza danych

Informacje z Bahama Leaks i kancelarii Mossack Fonseca oraz mniejszych źródeł (o blisko 500 tys. podmiotów) składają się na skład największej publicznej bazy informacji z rajów podatkowych - The Offshore Leaks Database, udostępnionej na stronach Konsorcjum (https://offshoreleaks.icij.org/).

Zbiera je przeszło 190 dziennikarzy śledczych spośród 65 krajów. Od strony informatycznej wspiera ich amerykańska pozarządowa organizacja dziennikarzy śledczych Center for Public Integrity (CPI, Ośrodek na rzecz Uczciwości w Życiu Publicznym), będąca dla ICIJ koordynacją założycielską. CPI jako misję deklaruje "ujawnianie nadużyć potęgi, korupcji i zaniedbywania obowiązków przez potężne instytucje ogólne i prywatne", aby tą metodą zmusić je aż do prowadzenia działalności "w sposób uczciwy, odpowiedzialny i stawiający interes publiczny na pierwotnym miejscu".

W przeciekach z Karaibów niewiele rozlegać się o Amerykanach. Zdaniem profesor Shimy Baradaran Baughman wraz z Uniwersytetu Utah, nie powinny oni wcale korzystać wraz z Panamy czy Bahamów a mianowicie wystarczają przepisy stanowe przy Wyoming, Delaware czy Newadzie. Co nie oznacza, że nie korzystają z Bahamów. Ekonomista i starszy doradca Tax Justice Network, James Henry, przypomina, że pionierami w takich rajach stało w latach 70. w porządku. 200 znanych Amerykanów, m. in. gwiazdorzy rocka wraz z Creedence Clearwater Revival, administratorzy hoteli Hyatt i mafia z Cleveland.

Rusza unijna komisja śledcza w sprawie Panama Papers

Obecnie w Newadzie toczy się batalia sądowa zapoczątkowana ujawnieniem panamskich kwitów na temat hedgingowym funduszu kierowanym za pośrednictwem Paula Singera, amerykańskiego miliardera i inwestora. Pozwał on do sądu oddział biurze prawnym Mossack Fonseca.

Unikanie opodatkowania

Ale nie tylko raje podatkowe czy Newada stwarzają okazje dla przedsiębiorców szukających łatwego zysku. Miech temu KE odpierała zarzuty ministerstwa finansów USA. Oskarża ją ono o rozpusta kompetencji w sprawach o unikanie opodatkowania wobec takich firm jak Amazon, Apple, czy Starbucks. Amerykanie krytykują nowe - retroaktywne - podejście KE, zgodnie z którym firmy muszą zwracać niezapłacony podatek sprzed czasów. W grę wchodzą miliardy euro.

Ponad 300 firm, m. in. Pepsi, Apple, Amazon, zawarło z Luksemburgiem tajne umowy - wynika z ustaleń ICIJ nazywanych Lux Leaks. Przy latach 2002-2013 przez takie umowy państwa, w których firmy te osiągały zyski, traciły miliardy euro niezapłaconych datków. Władze Luksemburga, którego premierem był wtedy obecny szef KE Jean-Claude Juncker, na temat umowach nie informowały swych europejskich partnerów.

CPI, określane jako organizacja "progresistowska" lub "liberalna" finansowana wydaje się być przez szereg amerykańskich fundacji, m. in. Williama i Flory Hewlett, dwie instytucje Rockefellerów, oraz Open Society Foundations amerykańskiego miliardera Georga Sorosa. Ich obszerna lista, wraz z instytucjami jak i również indywidualnymi darczyńcami, znajduje się w serwisie CPI www.publicintegrity.org/about/our-work/supporers.

Autor: arob42
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Autostrada A2 od Łodzi do odwiedzenia Warszawy. Kto projektuje poszerzenie?
Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą dzięki poszerzeniu na temat jeden pas znowu zostanie bezpieczną trasą - rzekł w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas zatwierdzenia umowy w sprawie przygotowania dokumentacji…...
Australia blokuje przejęcie sieci energetycznych przez Chińczyków  Wraz z świata
Rząd Australii odrzucił przejęcie największej sieci energetycznej w państwa przez oferentów z Chin i Hongkongu, kierując się troską o bezpieczeństwo narodowe - ogłosił w czwartek minister skarbu Scott Morrison. Naraża…...
Arabia Saudyjska - problemy gospodarcze
Saudyjska giełda pozostaje w tyle zbyt swoimi odpowiednikami w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Indeks Tadawul spadł od stycznia na temat 14 proc., podczas gdy inne wskaźniki w regionie radziły…...
Apple łata dziurę w Find my iPhone. To dlatego wyciekły nagie zdjęcia celebrytek?  Informacje
Wyciek nagich zdjęć gwiazd. Apple wydaje oświadczenie Apple łata luki. Po wycieku nagich zdjęć gwiazd Apple załatał już puste miejsce w serwisie Find Nasza firma iPhone, z której potrafili…...
Apple i IBM zakopują topór wojenny. «To trochę szalone»  Informacje
Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego "Wygrałeś bilety dzięki olimpiadę". Uważaj na oryginalne oszustwo Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Podwyższy zatrudnienie…...
ANR: dzierżawa ziemi ponownie dostępna. Sprzedaż nadal wstrzymana
Agencja Nieruchomości Rolniczych wznawia przetargi ograniczone i nieograniczone na dzierżawę gruntów, natomiast nadal będą wstrzymane przetargi na sprzedaż państwowej ziemi - poinformowała w piątek ANR. Odstępstwem będzie sprzedaż nieruchomości dla byłych…...
Analitycy: za paliwo w majowy weekend zapłacimy mniej niż rok temu  Surowce
Za benzyna podczas majowego weekendu zapłacimy mniej niż przed rokiem; benzyna bezołowiowa 95 wydaje się być tańsza o ok. dziesięć proc., za olej pociągowy zapłacimy ponad 15 proc. mniej…...
Nie znaleziono