Całą karierę był powiązany ze SKOK-ami, teraz nadzoruje je w KNF

🕓 29.07.2019
📂 Z kraju
👁 27
🗨
Filip Czuchwicki pracował w Krajowej SKOK, teraz je nadzoruje w KNF

Jako student dostawał stypendium od stowarzyszenia związanego wraz z Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Pracował w Krajowej SKOK, gdy jej szefem był Grzegorz Bierecki, a później w kancelarii obsługującej SKOK-i. Stamtąd trafił na wyobrażenie dyrektorskie w Komisji Dozoru Finansowego. Mowa o Filipie Czuchwickim, którego karierę pod lupę wziął portal OKO. press.

Portal zwrócił uwagę, że 32-letniemu Czuchwickiemu trudno odmówić "znajomości środowiska i problematyki SKOK". Frakcja swojej kariery naukowej i całą karierę zawodową związał z Kasami oraz połączonymi z nimi podmiotami jak i również ludźmi.

Przeszłość związana ze SKOK

"Już w charakterze student i szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Gdańskim współpracował z osobami z Kas i był przez 3 lata stypendystą Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, ściśle związanego z Kasami. Zaraz po studiach zaczął pracę w Krajowej SKOK, która wówczas nadzorowała Kasy i której szefem był wtedy Grzegorz Bierecki" - czytamy w artykule.

Filip Czuchwicki w 2011 roku jeszcze pracując po Krajowej SKOK został równolegle wiceprezesem, a potem prezesem spółki Towarzystwo Pomocy Poszkodowanym, należącej do systemu SKOK. W tym samym r. został dyrektorem zarządzającym przy Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy obsługującej Kasy, założonej przez syna Grzegorza Biereckiego i trzech jego najbliższych współpracowników.

Wielki bank przejmuje SKOK Rafineria

Jak podało OKO. press w 2015 roku, po imieniu tej kancelarii, Czuchwicki podpisał umowę na załogę prawną magistratu w Śnieżnej Podlaskiej, gdzie prezydentem jest parę miesięcy wcześniej człowiek Grzegorza Biereckiego. Portal zwrócił również uwagę także na jego karierę naukową. Promotorem jego pracy magisterskiej jak i również doktoratu był bowiem profesor Jerzy Ciszewski, który od momentu 2011 roku współpracuje wraz z Kancelarią Jedliński Bierecki i Wspólnicy.

Czuchwicki zapewnił jednak to, że Ciszewski został promotorem jego pracy "pozostawało bez związku ze współpracą Pana Profesora z Kancelarią". Bo "profesor współpracuje wraz z Kancelarią w charakterze of counsel - niezależnego doradcy" i nie było między nimi "żadnej zależności służbowej" - czytamy w artykule.

Praca w Komisji Przeglądu Finansowego

Filip Czuchwicki po Kancelarii Jedliński Bierecki jak i również Wspólnicy Czuchwicki pracował do odwiedzenia czerwca 2018 roku. Stamtąd trafił do Komisji Przeglądu Finansowego, do departamentu nadzorującego SKOK-i.

"Nadzoruje pomiędzy innymi Krajową SKOK, po której kiedyś pracował i SKOK Stefczyka, którego szefem jest udziałowiec Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy (a więc również były pracodawca Czuchwickiego)" - podał serwis OKO. press.

Jednocześnie wskazując, że "na dyrektora departamentu wybrał go > > zespół selekcyjny < <, na czele któregoż stał Andrzej Diakonow, wiceszef KNF i człowiek Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Agencji bankowej Polskiego". KNF informował wtedy we własnym komunikacie, że wybierając Czuchwickiego, zespół wziął pod spodem uwagę "jego wykształcenie, wiedzę praktyczną, doświadczenie menadżerskie oraz znajomość środowiska i problematyki SKOK" - przypomina portal.

Zdaniem OKO. press wówczas czynnik, który może stawiać pod znakiem zapytania tej bezstronność w nadzorowaniu Kas. Takich wątpliwości nie dzierży jednak sama Komisja.

"O konflikcie interesów mielibyśmy szansę mówić w momencie, gdyby jednostka zatrudniona w Urzędzie KNF prowadziła jednocześnie w naszym samym momencie konkurencyjną działalność gospodarczą, pracowała w podmiocie nadzorowanym lub świadczyła dzięki jego rzecz jakieś usługi, co w tym przypadku nie ma miejsca" - wskazał, cytowany przez portal, rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Filip Czuchwicki pytany, czemu zdecydował się na fuchę w UKNF, w departamencie nadzorującym SKOK-i, odpowiedział: a mianowicie UKNF jest najlepszym miejscem pracy dla osoby, która naukowo zajmuje się kredytem mieszkaniowym konsumenckimi, a zawodowo - prawem spółdzielczym.

Autor: Геворх Жора
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Fed decyzja w sprawie stóp procentowych - reakcja rynków
Fed nie zamierza poddawać się z wcześniej nakreślonej ścieżki zacieśniania monetarnego i widzi jeszcze jedną podwyżkę w tym roku. Na dodatek, potrzebuje również odchudzić sumę bilansową, która opiewa już dzięki 4…...
Facebook testuje reakcje w Messengerze
Ruszyły testy nowej funkcji w Messengerze. Ma ona pozwalać dzięki dodawanie emotikon reakcji obok konkretnych wiadomościach przesyłanych za pomocą komunikatora. Wśród nich posiada się znaleźć emotikona z symbolem kciuka skierowanego…...
Facebook i Microsoft łączą siły. Położą kabel na dnie Atlantyku  Tech
Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia, na…...
Ewa Kopacz wygłasza expose. Jak obieca nowa premier?  Informacje
12 zł za godzinę robocie czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Kopacz a mianowicie Szydło Powstanie Polska Grupa Promowa. "Szansa na połączony sukces branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy w…...
Europejska Fundacja Kosmiczna pomoże zatrzymać Bałtyk
Bałtyk wydaje się jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na ziemi. Ściekami rolniczymi, przemysłowymi i komunalnymi. Na swoim dnie spoczywają też miny, bomby i broń chemiczna - gazy bojowe wraz z II wojny światowej.…...
Energa - zmiany w zarządzie
Rada nadzorcza Energi odwołała ze składu zarządu prezesa Dariusza Kaśkowa oraz wiceprezesów Mariusza Rędaszkę i Przemysława Piesiewicza, podała spółka. Do tymczasowego pełnienia funkcji prezesa delegowany pozostał Jacek Kościelniak. Rada nadzorcza…...
Energa Obrót. Prezes Dariusz Falkiewicz zrezygnował ze stanowiska
W niedzielę (23 grudnia 2018 r. ) Dariusz Falkiewicz ustąpił ze stanowiska prezesa spółki Energa Obrót. Wówczas skutek doniesień Gazety Wyborczej, który podał, iż Energa rozsyła przedsiębiorcom rozpiskę świeżych cen za prąd.…...
«Emerytury były wypłacane nawet w trakcie wojny i to się nie zmieni»  Informacje
Plan pieniężny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest realizowany zgodnie z planem, wszystko działa sprawnie - mówił w czwartek wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior, przedstawiając przy Senacie informację o sprawy finansowej…...
Nie znaleziono