Dodatkowe pasy na A2. "Autostrada będzie w powrót bezpieczna"

🕓 23.06.2019
📂 Z kraju
👁 31
🗨
Autostrada A2 od Łodzi do odwiedzenia Warszawy. Kto projektuje poszerzenie?

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą dzięki poszerzeniu na temat jeden pas znowu zostanie bezpieczną trasą - rzekł w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas zatwierdzenia umowy w sprawie przygotowania dokumentacji poszerzenia tej miły.

Koncepcję poszerzenia autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do odwiedzenia węzła Konotopa opracuje za 3, 4 mln zł spółka Transprojekt Gdańsk.

Przyszły wykonawca ma skonstruować dodatkowe pasy ruchu na wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na terenie woj. mazowieckiego w długości ok. 43 km.

- A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą wolno zaczyna wyczerpywać swoje ewentualności techniczne. Autostrada będzie dzięki powrót bezpieczna i przyjazna dla kierowców. Musimy uczynić wszystko, aby zapobiec tej liczbie zdarzeń, wypadków drogowych, które na tym danym odcinku mają miejsce, a wynikają z dużego obciążenia tej drogi, dochodzącego na niektórych odcinkach już do sześcdziesięciu tys. pojazdów na dobę - powiedział Adamczyk.

Docelowo A2 będzie znalazła od węzła Konotopa do odwiedzenia węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy aliansu, natomiast dalszy odcinek do odwiedzenia granicy województwa mazowieckiego stanie się miał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

500 plus dla kierowców. Sprawdź, które drogi mogą mieć zostać otwarte

Prace przygotowawcze będą prowadzone do odwiedzenia 2021 roku. Budowa pomocniczych pasów może potrwać do trzech lat. Łączny nakład pieniężny rozbudowy A2 może sięgnąć ok. 600 mln zł.

Likwidacja PPO

Ponadto w komunikacie MI poinformowało, że likwidacja nieczynnego Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków na A2, który sprawia zakłócenia w płynności obrotu, już się rozpoczęła. Skasowane zostały wyspy dzielące, które miały służyć jako infrastruktura do poboru opłat od samochodów osobowych. Prędkość za zakupach grupowych odcinku, ze względów ochrony, jest ograniczona do 30 km/h, co przy dużym natężeniu ruchu powoduje zaburzenia w płynności ruchu.

- Po likwidacji PPO Pruszków uzyskamy przepustowość jak i również płynność ruchu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnych standardów ochrony ruchu drogowego – rzekł p. o. Generalny Szef Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Prace związane z rozbiórką kierowane są w centralnej partii PPO i nie powodują utrudnień w ruchu, który to odbywa się dwoma skrajnymi pasami po obu stronach placu. Po wykonaniu oznakowania poziomego i ustawieniu barier kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie według dwa pasy ruchu po każdym kierunku. Ruch stanie się odbywał się płynnie, z brakiem ograniczenia prędkości tak jak na przykład obecnie. Zakończenie robót zaplanowano na 30 czerwca 2019 r.

Pomiary obrotu na A2

"Generalny Eksperyment Ruchu wykonany w 2015 roku wskazuje, że w odcinku Wiskitki – Grodzisk Mazowiecki natężenie wynosiło blisko 45 tys. pojazdów dzięki dobę, na odcinku pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem wzrosło, bo osiągnęło blisko 57 tys. pojazdów w dobę, natomiast na wlocie do Warszawy pomiędzy Pruszkowem a Konotopą liczba wozów sięgnęła około 75 tys. pojazdów na dobę" a mianowicie informowała pod koniec 2018 roku GDDKiA.

Jak dodano, pomiar ruchu zrobiony w 2017 roku dzięki odcinku pomiędzy Wiskitkami zaś Grodziskiem Mazowieckim wykazał 58 tys. pojazdów na 24h.

GDDKiA zwracała również uwagę, że "realizacja Środkowego Portu Komunikacyjnego będzie także powodowała zwiększenie ruchu", zatem ważne jest, "by jak najszybciej przygotować możliwość realizacji zaanektowania autostrady A2".

Źródło: GDDKiA A2 między Łodzią a Warszawą zyska dodatkowy pas ruchu

Autor: DannyNoriega
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit - procedura. Jaki będzie wpływ na banki i sektor finansowy
Donald Tusk, przewodniczący Porady Europejskiej, otrzymał list podpisany przez premier Theresę May. Informuje w nim ona o uruchomieniu art. pięćdziesięciu Traktatu Lizbońskiego. Tym samym Wielka Brytania formalnie zaczyna Brexit. List przekazał…...
Brexit. Funt brytyjski najdroższy od czasu listopada 2018 roku  Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...
Branża meblarska w Polsce - perspektywy rozwoju
Polska zajmuje 6. położenie co do produkcji mebli dzięki świecie. Żadna inna nasza profesjonalna branża nie istnieje tak silnej pozycji. Jedynie w przeszłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła…...
Borys: PFR uruchamia kolejny kasa zapomogowa dla młodych innowacyjnych firm  Pieniądze
Polski Fundusz Rozwoju Ventures (Grupa PFR) uruchamia nowy fundusz, dzięki któremu około 500 milionów zł trafi do młodych, pionierskich firm - poinformował po czwartek prezes Funduszu, Dawid Borys. - Uruchamiamy kolejny…...
Boeing 747 cargo UPS. Największy samolot na Lotnisku Chopina
Boeing 747 to największy samolot regularnie lądujący na warszawskim Lotnisku Chopina. Maszyna w barwach UPS zabiera pojemniki ze stolicy Polski jak i również leci do Hongkongu. Boeing…...
Blockchain - co to jest
System, którego nie da się złamać. Osobiście zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. Co to jest blockchain? Technologia blockchain służy do magazynowania i przesyłania…...
Bitcoin jest najdroższy w opowieści. Złamał kolejny opór
Bitcoin ciągle na fali. Kryptowaluta rośnie o 2, 3 proc. i w piątek pierwszy raz w relacji przełamała magiczny poziom 1, 9 tys. dol. Od momentu końca marca urosła…...
Bierecki: budżet na 2016 rok kalendarzowy realizuje politykę rządu  Pieniądze
Program 500 plus, nieodpłatne leki dla osób, które skończyły 75 lat, lub zwiększenie płac dla pracowników sfery budżetowej - to główne programy, jakie dzierży realizować budżet na 2016 rok - przekonywał…...
Nie znaleziono