Batalia o polski transport po Brukseli. "14 państw przeciw zmianom"

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 93
🗨
Adamczyk: 14 państw UE przeciwko propozycjom w transporcie drogowym

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował w Brukseli, hdy 14 państw Unii Europejskiej wypowiedziało się we wtorek przeciwko propozycjom nowych regulacji unijnych dotyczących transportu drogowego. Sprzeciw wobec części zdań wyraża też Polska.

W połowie tego roku kalendarzowego Komisja Europejska przedstawiła ofertą przepisów, która zaniepokoiła przedsiębiorców z sektora transportowego z Polski i kilku innych krajów Europy Środkowej jak i również Wschodniej.

Delegowanie pracowników. Przedsiębiorcy i polski rząd nie składają broni

Zgodnie z propozycją przedsiębiorstwa transportowe będą musiały umożliwiać kierowcom pracującym przy przewozach międzynarodowych płacę minimalną zasadniczą w państwach, które otrzymują tych pracowników, jeśli prowadzący spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju.

Propozycja KE to złe informacje dla polskich firm, które są bardzo poważnym graczem na tym rynku w Europie. Jeśli wejdzie w życie, zmniejszy to konkurencyjność grono przedsiębiorstw wobec firm z Europy Zachodniej.

Minister walczy

We wtorek do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport przyleciał szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zaznaczył, że jego obecność przy Brukseli jest związana spośród "kolejną odsłoną walki o polski transport międzynarodowy, o transport międzynarodowy w Europie, o swobodę świadczenia usług, oraz o firmy przewozowe innych krajów europejskich".

- Po raz następny potwierdziliśmy dziś, że protekcjonistyczne zabiegi Niemiec czy Francji nie mogą wziąć góry nad swobodą świadczenia usług, m. in. w ramach internacjonalnego transportu. Cieszymy się niesłychanie, że potwierdziliśmy dzisiaj jedność Grupy Wyszehradzkiej, która mówi jednym głosem - rzekł minister, dodając, że też inne państwa popierają nastawienie Polski.

- Wówczas już 14 państw wspólnie z Grupą Wyszehradzką. To nie tyle satysfakcja, jakie możliwości nadzieja. To też rezultat naszych zabiegów, starań, które prowadzimy już od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, hdy przyniosą one skutek - zaznaczył.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych, poza Polską przy tej grupie są: Republika czeska, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Chorwacja, Słowenia, Belgia, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia, Malta.

Personel delegowani kością niezgody. "Chcemy kontynuować dialog"

- Stosowane przez nas propozycje to przede każdemu wyłączenie z dyrektywy na temat delegowaniu tranzytu, 10 dni dla operacji w przewozie międzynarodowym i 7 dzionki dla kabotażu, bez wskazania ilości operacji. To używane przez nas podstawowe oczekiwania. Wydaje się, że (... ) ministrowie transportu państw, które czerwca odmienne zdanie, tzw. grupy paryskiej, rozumieją nasze trwogi, rozumieją powody, dla wskazane jest mówimy jednym głosem a mianowicie powiedział.

Wiceminister infrastruktury Justyna Skrzydło podkreśliła, hdy kompromis 14 krajów był zainicjowany i budowany za pośrednictwem polską stronę. - To jest potwierdzenie polskiego punkciku widzenia, który nie odnalazł odzwierciedlenia w dyrektywie o delegowaniu, co spowodowało, że głosowaliśmy przeciwko tej dyrektywie. Dzisiejsza debata na Radzie potwierdza, że mieliśmy rację - zaznaczyła.

Jeden głos

Adamczyk był dopytywany, czy nie ma wypadku, że grupa 14 państw w toku kolejnych spotkań w tej sprawie pocznie się kruszyć. - Dziś przed Radą UE (spotkaniem ministrów - red. ) spotkaliśmy się w zespole Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej na temat państwa, które nas wspomagają. (... )W sumie 14 państw mówi dziś określonym głosem. To nie tak, że one mają zastrzeżeń - zaznaczył.

Zdaniem ministra w tej kwestii trzeba będzie znaleźć koncesja, jednak taki, "który nie zaakceptować pozwoli szkodzić przedsiębiorcom przy transporcie międzynarodowym". - Protekcjonistyczne zabiegi nie mogą wziąć góry, nie mogą tłuc wolnego przepływu usług a mianowicie podsumował.

Kwestia przewozu drogowego jest związana również z projektem dyrektywy o pracownikach delegowanych, która wydaje się już na bardzo sprawnym etapie prac w instytucjach unijnych. Obecne przepisy UE wymagają, by pracownik delegowany za granicę otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Propozycja nowelizacji dyrektywy w tej sprawie przewiduje wypłatę takiego samego wynagrodzenia, jak w sytuacji pracownika lokalnego. Jest pani niekorzystna z perspektywy gospodarczych biznesów Polski, która deleguje multum pracowników do innych krajów unijnych.

Pod koniec października Rada Unii Europejskiej (skupiająca kraje członkowskie) przyjęła stanowisko w sprawie zatrudnionych delegowanych przy sprzeciwie metrów. in. Polski i Węgier. Warszawa chciała, by rozkaz nie odnosiła się bezpośrednio do transportu, jednak nie zaakceptować znalazło się to ostatecznie w propozycji Rady, jaka większością zdecydowała, że fachowe szczegóły dotyczące transportu drogowego znajdą się w następnych dyrektywach.

Autor: Gomjaba
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit - procedura. Jaki będzie wpływ na banki i sektor finansowy
Donald Tusk, przewodniczący Porady Europejskiej, otrzymał list podpisany przez premier Theresę May. Informuje w nim ona o uruchomieniu art. pięćdziesięciu Traktatu Lizbońskiego. Tym samym Wielka Brytania formalnie zaczyna Brexit. List przekazał…...
Brexit. Funt brytyjski najdroższy od czasu listopada 2018 roku  Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...
Branża meblarska w Polsce - perspektywy rozwoju
Polska zajmuje 6. położenie co do produkcji mebli dzięki świecie. Żadna inna nasza profesjonalna branża nie istnieje tak silnej pozycji. Jedynie w przeszłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła…...
Borys: PFR uruchamia kolejny kasa zapomogowa dla młodych innowacyjnych firm  Pieniądze
Polski Fundusz Rozwoju Ventures (Grupa PFR) uruchamia nowy fundusz, dzięki któremu około 500 milionów zł trafi do młodych, pionierskich firm - poinformował po czwartek prezes Funduszu, Dawid Borys. - Uruchamiamy kolejny…...
Boeing 747 cargo UPS. Największy samolot na Lotnisku Chopina
Boeing 747 to największy samolot regularnie lądujący na warszawskim Lotnisku Chopina. Maszyna w barwach UPS zabiera pojemniki ze stolicy Polski jak i również leci do Hongkongu. Boeing…...
Blockchain - co to jest
System, którego nie da się złamać. Osobiście zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. Co to jest blockchain? Technologia blockchain służy do magazynowania i przesyłania…...
Bitcoin jest najdroższy w opowieści. Złamał kolejny opór
Bitcoin ciągle na fali. Kryptowaluta rośnie o 2, 3 proc. i w piątek pierwszy raz w relacji przełamała magiczny poziom 1, 9 tys. dol. Od momentu końca marca urosła…...
Bierecki: budżet na 2016 rok kalendarzowy realizuje politykę rządu  Pieniądze
Program 500 plus, nieodpłatne leki dla osób, które skończyły 75 lat, lub zwiększenie płac dla pracowników sfery budżetowej - to główne programy, jakie dzierży realizować budżet na 2016 rok - przekonywał…...
Nie znaleziono