Batalia o polski transport po Brukseli. "14 państw przeciw zmianom"

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 225
🗨
Adamczyk: 14 państw UE przeciwko propozycjom w transporcie drogowym

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował w Brukseli, hdy 14 państw Unii Europejskiej wypowiedziało się we wtorek przeciwko propozycjom nowych regulacji unijnych dotyczących transportu drogowego. Sprzeciw wobec części zdań wyraża też Polska.

W połowie tego roku kalendarzowego Komisja Europejska przedstawiła ofertą przepisów, która zaniepokoiła przedsiębiorców z sektora transportowego z Polski i kilku innych krajów Europy Środkowej jak i również Wschodniej.

Delegowanie pracowników. Przedsiębiorcy i polski rząd nie składają broni

Zgodnie z propozycją przedsiębiorstwa transportowe będą musiały umożliwiać kierowcom pracującym przy przewozach międzynarodowych płacę minimalną zasadniczą w państwach, które otrzymują tych pracowników, jeśli prowadzący spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju.

Propozycja KE to złe informacje dla polskich firm, które są bardzo poważnym graczem na tym rynku w Europie. Jeśli wejdzie w życie, zmniejszy to konkurencyjność grono przedsiębiorstw wobec firm z Europy Zachodniej.

Minister walczy

We wtorek do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport przyleciał szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zaznaczył, że jego obecność przy Brukseli jest związana spośród "kolejną odsłoną walki o polski transport międzynarodowy, o transport międzynarodowy w Europie, o swobodę świadczenia usług, oraz o firmy przewozowe innych krajów europejskich".

- Po raz następny potwierdziliśmy dziś, że protekcjonistyczne zabiegi Niemiec czy Francji nie mogą wziąć góry nad swobodą świadczenia usług, m. in. w ramach internacjonalnego transportu. Cieszymy się niesłychanie, że potwierdziliśmy dzisiaj jedność Grupy Wyszehradzkiej, która mówi jednym głosem - rzekł minister, dodając, że też inne państwa popierają nastawienie Polski.

- Wówczas już 14 państw wspólnie z Grupą Wyszehradzką. To nie tyle satysfakcja, jakie możliwości nadzieja. To też rezultat naszych zabiegów, starań, które prowadzimy już od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, hdy przyniosą one skutek - zaznaczył.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych, poza Polską przy tej grupie są: Republika czeska, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Chorwacja, Słowenia, Belgia, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia, Malta.

Personel delegowani kością niezgody. "Chcemy kontynuować dialog"

- Stosowane przez nas propozycje to przede każdemu wyłączenie z dyrektywy na temat delegowaniu tranzytu, 10 dni dla operacji w przewozie międzynarodowym i 7 dzionki dla kabotażu, bez wskazania ilości operacji. To używane przez nas podstawowe oczekiwania. Wydaje się, że (... ) ministrowie transportu państw, które czerwca odmienne zdanie, tzw. grupy paryskiej, rozumieją nasze trwogi, rozumieją powody, dla wskazane jest mówimy jednym głosem a mianowicie powiedział.

Wiceminister infrastruktury Justyna Skrzydło podkreśliła, hdy kompromis 14 krajów był zainicjowany i budowany za pośrednictwem polską stronę. - To jest potwierdzenie polskiego punkciku widzenia, który nie odnalazł odzwierciedlenia w dyrektywie o delegowaniu, co spowodowało, że głosowaliśmy przeciwko tej dyrektywie. Dzisiejsza debata na Radzie potwierdza, że mieliśmy rację - zaznaczyła.

Jeden głos

Adamczyk był dopytywany, czy nie ma wypadku, że grupa 14 państw w toku kolejnych spotkań w tej sprawie pocznie się kruszyć. - Dziś przed Radą UE (spotkaniem ministrów - red. ) spotkaliśmy się w zespole Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej na temat państwa, które nas wspomagają. (... )W sumie 14 państw mówi dziś określonym głosem. To nie tak, że one mają zastrzeżeń - zaznaczył.

Zdaniem ministra w tej kwestii trzeba będzie znaleźć koncesja, jednak taki, "który nie zaakceptować pozwoli szkodzić przedsiębiorcom przy transporcie międzynarodowym". - Protekcjonistyczne zabiegi nie mogą wziąć góry, nie mogą tłuc wolnego przepływu usług a mianowicie podsumował.

Kwestia przewozu drogowego jest związana również z projektem dyrektywy o pracownikach delegowanych, która wydaje się już na bardzo sprawnym etapie prac w instytucjach unijnych. Obecne przepisy UE wymagają, by pracownik delegowany za granicę otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Propozycja nowelizacji dyrektywy w tej sprawie przewiduje wypłatę takiego samego wynagrodzenia, jak w sytuacji pracownika lokalnego. Jest pani niekorzystna z perspektywy gospodarczych biznesów Polski, która deleguje multum pracowników do innych krajów unijnych.

Pod koniec października Rada Unii Europejskiej (skupiająca kraje członkowskie) przyjęła stanowisko w sprawie zatrudnionych delegowanych przy sprzeciwie metrów. in. Polski i Węgier. Warszawa chciała, by rozkaz nie odnosiła się bezpośrednio do transportu, jednak nie zaakceptować znalazło się to ostatecznie w propozycji Rady, jaka większością zdecydowała, że fachowe szczegóły dotyczące transportu drogowego znajdą się w następnych dyrektywach.

Autor: Gomjaba
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
9 trendów IT, które wpłyną na biznes w 2017 roku  Tech
Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, bądź cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy upoważnienia autorskiego "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia, na…...
500 plus. Premier: ponad sześcdziesięciu proc. środków trafia do odwiedzenia rodzin na wsi
500 oraz także na pierwsze maluch. Jest decyzja senackiej komisji Osiem zmian w systemie 500 plus Zmiany przy 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...
300 zł na wyprawkę dla dziecka, założenia programu Właściwy start  Pieniądze
300 plus po nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
10 największych marek piwa na świecie
W 2017 roku na całym kuli ziemskiej branża piwowarska sprzedała złocisty trunek o wartości 661 miliardów dolarów. Podczas gdy rośnie popularność piwa rzemieślniczego, wówczas jednak ten rodzaj piwa stanowi nadal zaledwie mały…...
Nie znaleziono