Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

🕓 12.07.2019
📂 Z kraju
👁 245
🗨
Co z Kompanią Węglową? Rozpoczęły się kolejne rozmowy delegacji rządowej ze związkowcami

  • Ta inwestycja posiada uratować 100 tysięcy pomieszczeń pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka"
  • Związki w Kompanii Węglowej mają własny projekt porozumienia
  • Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest wzór porozumienia
  • Największa górnicza korporacja w Europie szuka ratunku. Ale nie za koszty cięcia płac
  • Jak ratować polskie kopalnie? Rozmowy spośród górniczymi związkami będą kontynuowane

W Katowicach trwają w czwartek rozmowy delegacji rządowej ze związkowcami na temat planie naprawczym Kompanii Węglowej. Wieczorem w Sejmie posiada być głosowany projekt noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Tymczasem górnicy rozszerzają protest.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim W Katowicach po godz. 15. rozpoczęły się kolejne już rozmowy delegacji rządowej wraz z związkami zawodowymi na temat pomysłu naprawczego Kompanii Węglowej (KW). Rząd reprezentuje pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk i wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, ok. 19 ma do tych propozycji dołączyć wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Kolejny dzionek protestu. 1, 1 tys. górników pod ziemią

Jest nadzieja

Przed rozpoczęciem rozmów Baniak ocenił, że wydaje się być nadzieja na porozumienie. - Jesteśmy skazani na porozumienie. Wierzę, że związkowi przywódce rozumieją, iż alternatywą gwoli braku porozumienia jest niekontrolowana upadłość oznaczająca utratę obszarów pracy w kopalniach i w wielu firmach pracujących na ich rzecz. Ogółem mówimy o dziesiątkach milionów miejsc pracy - rzekł.

Jak mówi przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz to spotkanie zespołu roboczego. - Ma on sprawdzać propozycje strony związkowej i propozycje - mam wiarę - strony rządowej co do treści ewentualnego porozumienia. Nadzieja umiera ostatnia a mianowicie powiedział. Zapewnił, że związkowcy mają dla rządu wiele nowych propozycji.

Późnym wieczorem w Sejmie posiada być głosowana nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która ma dać możliwość realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. W nocy ze środy na czwartek sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała zgłoszone podczas nocnej dyskusji poprawki PO i opowiedziała się za odrzuceniem odmian proponowanych przez SLD. Kluby PiS i Sprawiedliwa Nasze państwo chcą odrzucenia projektu. Wedle PO ustawa uratuje Kompanię Węglową przed upadłością. Posłowie Platformy wytknęli opozycji, iż krytykuje projekt, nie przedstawiając alternatywy.

Informacja wicepremiera

W czwartek rano przy Sejmie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił dane o sytuacji w sektorze polskiego górnictwa węgla kamiennego. Jak mówił, koszty wydobycia węgla kamiennego na Śląsku rosną, a tymczasem tej ceny na światowych rynkach spadają.

Podczas debaty opozycja zarzucała rządowi siedmioletnią bezczynność w sprawach górnictwa, m. in. z względu niewypracowania teraz strategii energetycznej i surowcowej, posłowie wskazywali też, że główną źródłem rosnących kosztów wydobycia istnieją bardzo wysokie zarobki i odprawy kadry zarządzającej.

6 tysięcy, lub o wiele mniej? Jak dużo tak naprawdę zarabiają górnicy

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział, że wróci się do klubów opozycyjnych z propozycją złożenia połączonego wniosku o odwołanie Piechocińskiego. Według szefa TR to Piechociński odpowiada za sytuację w górnictwie. Inicjatywy Palikota nie poprze ani PiS, ani SLD. Sprawiedliwa Nasze państwo zapowiedziała, że rozważy poparcie pomysłu TR.

Coraz większy protest

Tymczasem dzięki Śląsku rozszerza się górniczy protest. Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej protestują górnicy z 14 kopalń należących do tejże spółki. W czwartek ruszyła też zapowiadana akcja protestacyjna w kopalniach Jastrzębskiej Korporacji Węglowej (JSW). " Według danych Wojewódzkiego Centrum Administrowania Kryzysowego z czwartku w godz. 15, w zakładach KW protestuje ok. 2, 2 tys. górników, z czego ok. 1, 7 pod ziemią.

Rządowym planom sprzeciwiają się także samorządowcy. W Rudzie Śląskiej radni podjęli specjalną uchwałę, w której wskazali, iż są to decyzje, których "nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin".

Prezydenci: Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej, Zabrza oraz wójt Gierałtowic skierowali do premier Ewy Kopacz propozycje do odwiedzenia tworzonego przez rząd programu dla Śląska. Propozycje dotyczą m. in. tworzenia świeżych miejsc pracy, ulg dla inwestorów, rewitalizacji obszarów górniczych.

Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery posiadają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Według związkowców oznacza wówczas likwidację tych kopalń. Odrębnego zdania jest premier Kopacz, która po ostatnich dyskusjach zapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, ale je restrukturyzować, przenosząc w celu Spółki Restrukturyzacji Kopalń zakłady, które są trwale nierentowne.

Autor: mrsizeitup
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Clod Technologies uruchamia platformę OnAudience. com
- Big Data to złoto Dwudziestego pierwszego wieku – powiedział kiedyś Michael Dell. Istotnie, rozwój gałęzi przypomina amerykańską gorączkę złocista. Ogrom danych o internautach wymaga coraz lepszych narzędzi do ich analizy. Nasze…...
Chińska stacja kosmiczna niedługo spadnie na Ziemię
Pierwsza stacja kosmiczna wystrzelona na orbitę przez Chiny niedługo wróci na Glebę - w postaci gorącej kupy złomu. Stacja Tiangong-1, zwana też "Pałacem Niebiańskim", zaczęła swoją misję przy 2011 roku. Po…...
Chiny rozpoczeły budowę rurociągu Energia Syberii  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika…...
Chcesz wychować następcę Messiego? Blajer wyjaśnia, ile to kosztuje  Informacje
"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy uprawnienia? "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". Na gry…...
Ceny ropy w Nowym Jorku w dół  Surowce
Ceny ropy naftowej w giełdzie paliw w Nowatorskim Jorku spadają, po wielkim wzroście podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie…...
Ceny prądu w 2019 r.. Tchórzewski: rozporządzenie będzie wydane do końca marca
300 plus po nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Ceny paliw przyszłym tygodniu poniekąd bez zmian  Surowce
"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...
Nie znaleziono