Duża przedstawicielstwo opublikuje ocenę Polski. Recenzje z rynku

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 57
🗨
Ekonomiści: agencja Moody’s powinna utrzymać rating Polski

Agencja Moody's powinna utrzymać po piątek rating kredytowy Polski - spodziewają się ekonomiści w piątkowych komentarzach. Ze względu na dobrą sytuację gospodarczą kraju niektórzy dopuszczają możliwość ulepszenia tzw. perspektywy ratingu spośród negatywnej do stabilnej.

W piątek wieczorem agencja ratingowa Moody's ma zaktualizować ocenę wiarygodności kredytowej Lokalny. Obecnie jest ona w poziomie A2/P-1 odpowiednio gwoli długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej, z perspektywą negatywną.

Bez obniżki

Faktycznie dobrze nie było od czasu dziesięciu lat. Giełda nieopodal rekordu

Ekonomiści ING Banku zwracają uwagę, że stabilna sytuacja fiskalna oraz masywne perspektywy wzrostu wskazują, że ryzyko obniżki oceny wydaje się bardzo małe. Zaznaczono, iż poprawa ściągalności podatków przy dużym stopniu pozwoliła sfinansować program 500+, a bieżące dane wskazują na rzeczywiście wyższą dynamikę PKB w tym roku niż sugerowały to recenzje agencji. Zdaniem specjalistów spośród ING Banku obszar decyzyjny Moody’s to utrzymanie negatywnej perspektywy albo podniesienie do niej do neutralnej.

"Obawiamy się że średnioterminowe ryzyka fiskalne (wzrost długoterminowych obciążeń wraz z tytułu 500 plus jak i również obniżenia wieku emerytalnego) pokazują, że nie nastąpi wówczas już podczas najbliższej aktualizacji" - ocenili.

Ryzyko emerytur

Również ekonomiści wraz z banku Millennium spodziewają się, że agencja "nawet w obliczu ryzyk towarzyszących między innymi obniżeniu wieku emerytalnego" podtrzyma dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej Polski.

Ekonomiści wraz z Alior Banku przypominają jakkolwiek, że agencja Moody's pod koniec kwietnia podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski dzięki lata 2017 i 2018 o 0, 3 pp. w każdym z latek. Ich zdaniem może to być dobry prognostyk przed dzisiejszą rewizją ratingu.

"Spodziewamy się pozostawienia ratingu bez zmian, jednocześnie jednak oczekujemy, że agencja może zdecydować się na rewizję w górę perspektywy ratingu, co powinno mieć pomyślny wpływ z punktu widzenia wyceny złotego" - uważają ekonomiści z Raiffeisen Polbank. Jeśli tak by się stało, to ich w mniemaniu nie można wykluczyć, że złoty przetestuje poziom 4, dwadzieścia wobec euro.

Co z walutą?

Ogromna agencja podwyższa prognozę dla Polski. I wskazuje dzięki wypadku

Podobnie napisano w komentarzu ekonomicznym banku Pekao. "Zakładamy, iż agencja Moody’s nie dokona zmiany ratingu (A2) Polski. Gdyby aczkolwiek zdecydowano o poprawie perspektywy do stabilnej z złej, nie wykluczamy przejściowego umocnienia złotego poniżej 4, 20 za euro" - wskazali.

Także według ekonomistów BZ WBK nie można wyeliminować, że agencja podniesie perspektywę ratingu z negatywnej na stabilną, tym chętniej, że tego typu perspektywy pokazują obecnie filie Fitch i S&P.

"Zaskakująco dobre dane makro w pierwszym kwartale br. mogłyby uzasadnić takie działanie, ale w maju 2016 r. Moody’s określił solidność gospodarki jako powód utrzymania oceny bez zmian. Natomiast decyzję w sprawie perspektywy weryfikacje kredytowej podjął, widząc operowania w stronę obniżenia wieku emerytalnego, sygnały rozluźnienia dyscypliny fiskalnej i ryzyko pogorszenia klimatu inwestycyjnego" - odpowiadają ekonomiści z BZ WBK.

Również ekonomiści z banku PKO liczą dzięki utrzymanie noty na pułapie A2 "ze względu dzięki dobrą sytuację gospodarczą kraju".

"Ocena fundamentów"

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki pytany przy czwartek, czy podwyższane recenzje wzrostu PKB przez następne ośrodki i instytucje umożliwiają mu oczekiwać podniesienia przy piątek ratingu lub strony dla Polski, odpowiedział, hdy agencja Moody’s prezentuje swe poglądy poparte rzeczową analizą faktycznych danych. - Zdaje się, że w stosunku z sytuacją sprzed półtora roku i roku, agencje ratingowe teraz bardziej zdroworozsądkowo podchodzą do polskiej rzeczywistości i oceny fundamentów naszego własnego modelu rozwoju gospodarczego a mianowicie wskazał.

Ostatnio ratingiem Polski agencja Moody's zajmowała się w styczniu tego roku. Nie dokonała aktualizacji oceny polskiej wiarygodności kredytowania, pozostawiając ją na pułapie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań po walucie zagranicznej i rodzimej, z perspektywą negatywną.

Poprzednia decyzja

Duża filia ocenia gospodarkę Polski. "To już nie jawi się być polityka kopiuj-wklej"

W maju zeszłego r. 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu dzięki poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Wśród okoliczności swojej oceny Moody's wymieniła wówczas m. in. fiskalne ryzyka związane ze ważnym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również intencję zmniejszenia wieku emerytalnego. Jeśli rozchodzi o wydatki, agencja wskazała m. in. na zaświadczania na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) oraz sygnalizowane podniesienie ilości wolnej od podatku.

Wskazano też na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce, wynikające z "przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji". W tym kontekście, agencja mówiła o "niejasnościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie" jak i również do "przedłużającego się impasu" w sporze między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym.

Jednocześnie w uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazywała na odporność gospodarczą kraju, odzwierciedloną m. in. w zróżnicowaniu gospodarki, która "wykazała mocny wzrost realnego PKB, obojętnie od przeciwności z zewnątrz".

Obniżyli rating

Na początku grudnia 2016 r. agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, podnosząc perspektywę z negatywnej do stabilnej. W połowie stycznia 2016 r. ta sama agencja obniżyła rating Polski do poziomu "BBB plus" z "A minus", wraz z perspektywą negatywną. Złoty wówczas gwałtownie się osłabił. Przy lipcu br. S&P utrzymała rating Polski na szczeblu BBB+ z perspektywą negatywną.

W ubiegłym roku kalendarzowego nie zmieniała natomiast własnych decyzji ratingowych agencja Fitch, utrzymując ocenę na szczeblu A- z perspektywą stabilną. Również w styczniu br. Fitch podtrzymał tę ocenę naszego kraju.

Autor: Dennis Olson
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
EBC za utrzymaniem 4 swobód rynku UE  Wraz ze świata
Gospodarka obszary euro była na razie odporna na Brexit - oświadczył w poniedziałek kierownik Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Chce mężczyzna całkiem utrzymać cztery swobody w zakresie jednolitego rynku, podczas…...
Długów nie płacą i bezrobotni, i zatrudnieni
Ponad dwóch mln Polaków nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, an pierwotnego łączny zaległy dług nabiera prawie 45 mld zł - wynika z raportu InfoDług. Przez zaledwie 4 pierwsze miesiące…...
Dwie niezależne strony informacyjne pod ostrzałem hakerów  Wraz ze świata
Strony online niezależnej agencji białoruskiej BiełaPAN i gazety „Biełorusskije Nowosti” są od soboty przedkładane atakom DDoS – powiadomił w poniedziałek BiełaPAN. Samodzielne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) wezwało do zaprzestania ataków.…...
Druk 3D - nowe technologie w polskiej szkole
Rola nowych technik w życiu człowieka jest z brakiem wątpienia coraz większa. Poparcie maszyn czyni codzienność łatwiejszą i przyjemniejszą, ale ciągnie też zakończone pewne wymogi. Według analityków McKinsey do 2030 roku…...
Doświadczenia krajów Azji w wykonywaniu biznesu ponad trudną historią
17 lutego minęło 40 lat od wojny między Chinami a Wietnamem. Trwała 27 dni, pochłonęła tysiące ofiar, ale żadna ze stron nie za bardzo pragnie o niej mówić. Zarówno…...
Donald Tusk komentuje wydarzenia wraz z 16 i 17 grudnia 2016
Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do ludzi, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju na temat respekt wobec ludzi, praw i wartości - mówił w sobotę szef…...
Dolina krzemowa - ile osiągają pracownicy firm technologicznych?
Zarobki w Dolinie Krzemowej wówczas już legendarna kwestia - od lat krążą opowieści o tym, że technologiczni giganci nie żałują pieniędzy na pracowników. Ale jak się okazuje, najlepiej w tym rejonie płaci…...
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Nie znaleziono