Budżet Kancelarii Prezydenta znacząco wzrośnie. Więcej pieniędzy chce też Sejm i Senat

🕓 03.07.2019
📂 Z kraju
👁 58
🗨
Budżet Kancelarii Prezydenta w 2018 roku ma wynieść 210 mln zł

Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują dzięki przyszły rok największe koszty od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 miliard złotych.

Największy wzrost, dokładnie o 25 %, do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta. Naprawdę zdaniem "Rz" wynika z dokumentów, które wysłano do odwiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji.

Dla porównania w latach 2014-2016 budżet opiewał na kwotę 168 mln zł. Przy 2013 roku było wówczas 175 mln zł.

Jakie wydatki

Mocna ocena Polski. "Dochody będą powoli zbliżać się do rządów europejskich"

Skąd taki rozwój? W przyszłorocznym zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 roku zapytać obywateli pośród innymi o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa jak i również stosunek prawa polskiego do unijnego.

Jak przyznał w październiku prezes PiS Jarosław Kaczyński, jego rozpisanie nie wydaje się być jednak pewne.

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wyższe wydatki tłumaczy między pozostałymi zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym motywem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - przekazuje gazeta.

Kancelaria wylicza tu między innymi "organizacje posiedzeń Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przygotowanie publikacji, aranżację lokalizacji wystawienniczej w rezydencji w Ciechocinku i przygotowanie nadawaniu określonych cech wystroju obecnej Sali Formistów w Pałacu Prezydenckim na Salę Orła Białego".

Zdaniem rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego, cytowanego przez "Rz", "stulecie odzyskania niepodległości to wydarzenie zasługujące na godną oprawę".

Więcej pieniędzy na rzecz parlamentu

Wyższy niż przy poprzednich latach budżet przedstawiła posłom Kancelaria Sejmu. Projekt zakłada, że budżet urośnie o 83 mln złotych, by zrealizować między innymi inwestycje budowlane. Jak poinformowała nas Kancelaria, chodzi metrów. in. o kontynuację wybudowania budynku dla potrzeb komisji sejmowych oraz planowaną przebudową i rozbudową budynku przy ul. Ludnej. Istotnym kosztem inwestycyjnym o charakterze ogólnobudowlanym jest też dostosowanie tzw. Starego Domu Poselskiego do odwiedzenia wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz wydatki dotyczące wentylacji i klimatyzacji w jednym spośród gmachów.

Ponadto ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki powiązane ze strażą marszałkowską jak i również obsługą gastronomiczną. Krótko mówiąc budżet Kancelarii Sejmu ma urosnąć o blisko 23 %, do 591 mln złotych.

Kancelaria Senatu pragnie zwiększyć swój budżet na temat blisko 32 mln złotych, czyli o niemal 18 procent. Ma on wynieść 211 mln zł.

"Wzrost wydatków nastąpił po szczególności w pozycjach budżetu dotyczących finansowania zadań publicznych w zakresie opieki morzem Polonią i Polakami zbytnio granicą. Zaplanowane na ten cel wydatki są wyższe w stosunku do 2017 roku o 25 000 tys. zł, tj. o 33, 3 proc. " - poinformował. pl zespół prasowy Kancelarii Senatu.

Jak dodano, "dotychczasowe środki przeznaczone na wspieranie Polonii i Polaków za granicą pozwoliły w 2017 roku kalendarzowego na sfinansowanie jedynie dwudziestu siedmiu procent kosztów realizacji zagadnień, objętych wnioskami o użyczenie dotacji celowych".

W projekcie budżetu na 2018 rok zaplanowano także poboczne środki na organizację 2 spotkań międzynarodowych. Wiosną ewentualnego roku odbędą się w Warszawie: doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Ponadto, zwiększone zostały również koszty w pozycjach budżetu dotyczących funduszu wynagrodzeń i pochodnych.

Autor: Ferrari27
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Budowa dróg w Polsce. Pomoze PIR?
Kierowcy ominą historyczne miasto. Pospieszniej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkadziesiąt firm walczy na temat kontrakty 107 mld zł na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...
Brexit - procedura. Jaki będzie wpływ na banki i sektor finansowy
Donald Tusk, przewodniczący Porady Europejskiej, otrzymał list podpisany przez premier Theresę May. Informuje w nim ona o uruchomieniu art. pięćdziesięciu Traktatu Lizbońskiego. Tym samym Wielka Brytania formalnie zaczyna Brexit. List przekazał…...
Brexit. Funt brytyjski najdroższy od czasu listopada 2018 roku  Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...
Branża meblarska w Polsce - perspektywy rozwoju
Polska zajmuje 6. położenie co do produkcji mebli dzięki świecie. Żadna inna nasza profesjonalna branża nie istnieje tak silnej pozycji. Jedynie w przeszłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła…...
Borys: PFR uruchamia kolejny kasa zapomogowa dla młodych innowacyjnych firm  Pieniądze
Polski Fundusz Rozwoju Ventures (Grupa PFR) uruchamia nowy fundusz, dzięki któremu około 500 milionów zł trafi do młodych, pionierskich firm - poinformował po czwartek prezes Funduszu, Dawid Borys. - Uruchamiamy kolejny…...
Boeing 747 cargo UPS. Największy samolot na Lotnisku Chopina
Boeing 747 to największy samolot regularnie lądujący na warszawskim Lotnisku Chopina. Maszyna w barwach UPS zabiera pojemniki ze stolicy Polski jak i również leci do Hongkongu. Boeing…...
Blockchain - co to jest
System, którego nie da się złamać. Osobiście zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. Co to jest blockchain? Technologia blockchain służy do magazynowania i przesyłania…...
Nie znaleziono