Sejmowi mecenasi: nowela w sprawie płac w NBP wymaga doświadczeń Europejskiego Banku Centralnego

🕓 25.06.2019
📂 Z kraju
👁 212
🗨
BAS: ustawa w sprawie płac w NBP wymaga doświadczeń EBC

Nowela ustaw w sytuacji płac w Narodowym Agencji bankowej Polskim nie jest sprzeczna z prawem unijnym, wymaga jednak notyfikacji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego - napisano w opinii Biura Analiz Sejmowych.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia funkcjonowania gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nie wydaje się sprzeczny z prawem Unii europejskiej Europejskiej. Projekt podlega notyfikacji Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) w trybie art. 127 ust. 4 TfUE (Traktatu o funkcjonowaniu Ue a mianowicie red. )" - napisano.

25 milionów złotych za sześć papierów. Tak NBP płaci prawnikom

Jak podkreślono, zgodnie z unijnymi regulacjami władze państw członkowskich zasięgają opinii EBC po sprawach każdego projektu przepisu prawnego w dziedzinach podlegających jego kompetencji, w tym regulujących funkcjonowanie krajowych banków centralnych.

"Notyfikacja projektu ustawy powinna nastąpić na etapie umożliwiającym władzy rozpoczynającej opracowywanie projektu prawnego rozważenie opinii EBC przed podjęciem merytorycznych decyzji" - dodano.

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasza Hardta, który to był w piątek gościem radia Tok FM, procedowanie ustawy bez notyfikowania EBC byłoby "niebezpiecznym precedensem".

Wynagrodzenia

Projekt noweli ustanawia, że wynagrodzenie prezesa jak i również wiceprezesów NBP ustalane wydaje się być na podstawie przepisów na temat wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, a zarobku pracowników NBP ustalane istnieją przez Zarząd NBP przy drodze uchwały.

Zarząd NBP, jak wskazano, miałby kształtować wynagrodzenie dla indywidualnych kategorii stanowisk przy założeniu, że maksymalne wynagrodzenie odrzucić może przekroczyć 0, 6-krotności wynagrodzenia całkowitego prezesa NBP.

Wysokość wynagrodzeń osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze oraz prezesa, wiceprezesów jak i również członków zarządu NBP, natomiast także uchwała zarządu NBP w sprawie zasad wynagradzania pracowników NBP mają być - według projektu noweli - jawne i są podlegać publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej do poranka 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, którego dotyczy publikacja.

Oświadczenia majątkowe

W okresie 30 dni od poranka wejścia w życie ustawy mają zostać opublikowane uchwały zarządu NBP w kwestii zasad wynagradzania pracowników NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO z lat 1995-2018.

Wysokość wynagrodzeń będzie podawana do publicznej wiadomości, za pośrednictwem wskazanie konkretnego stanowiska, wynagrodzenia za każdy miesiąc, przy tym w szczególności nagród, premii i dodatków przy roku kalendarzowym poprzedzającym rok kalendarzowy, którego dotyczy publikacja.

Projekt ustawy przewiduje też nowelizację ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej poprzez osoby pełniące funkcje globalne. Do istniejącego już wykazu osób obowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego dodano: przedstawicieli zarządu NBP oraz podwładnych NBP zajmujących stanowiska dyrektorskie lub równorzędne pod kątem płacowym dla dyrektora departamentu lub zastępcy dyrektora.

Osoby te, będą tworzyć oświadczenia majątkowe kierownikowi jednostki, zgodnie z obowiązującymi nakazami prawa i wypracowanym schematem składania oświadczeń majątkowych.

Kontrowersje w NBP

Proponowane zmiany są konsekwencją zawiadomień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP Adama Glapińskiego - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik.

Pod koniec grudnia ub. r. "Gazeta Wyborcza" donosiła, że zarobki Wojciechowskiej sięgają ok. 65 tys. zł "wraz z premiami, suplementarnymi dochodami i bonusami", z jakiego powodu bank zaprzeczył.

Autor: Frokid8
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Barbara Stanisławczyk-Żyła prezesem Polskiego Radia
Barbara Stanisławczyk-Żyła ponownie została prezesem Polskiego Radia. Tak zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych po głosowaniu nad kandydaturami 6 finalistów konkursu. Stanisławczyk-Żyła będzie dalej pełniła funkcję, którą sprawuje od ponad…...
Banki centralne i stopy oprocentowania zmieniają śwaitową gospodarkę
Na początku sierpnia Bank Anglii zrobił sprawa niespotykaną w jego 322-letniej historii – obniżył nogi procentowe do poziomu zaledwie 0, 25 proc. Oznacza to, że banki w Wielkiej Brytanii mogą zaciągać…...
Bahama Leaks. «Moralna zdrada elit» i jej demaskatorzy  Ze świata
"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m. in. unijnej komisarz, zrzeszeni będą w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem. Międzynarodowe…...
Autostrada A2 od Łodzi do odwiedzenia Warszawy. Kto projektuje poszerzenie?
Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą dzięki poszerzeniu na temat jeden pas znowu zostanie bezpieczną trasą - rzekł w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas zatwierdzenia umowy w sprawie przygotowania dokumentacji…...
Australia blokuje przejęcie sieci energetycznych przez Chińczyków  Wraz z świata
Rząd Australii odrzucił przejęcie największej sieci energetycznej w państwa przez oferentów z Chin i Hongkongu, kierując się troską o bezpieczeństwo narodowe - ogłosił w czwartek minister skarbu Scott Morrison. Naraża…...
Arabia Saudyjska - problemy gospodarcze
Saudyjska giełda pozostaje w tyle zbyt swoimi odpowiednikami w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Indeks Tadawul spadł od stycznia na temat 14 proc., podczas gdy inne wskaźniki w regionie radziły…...
Apple łata dziurę w Find my iPhone. To dlatego wyciekły nagie zdjęcia celebrytek?  Informacje
Wyciek nagich zdjęć gwiazd. Apple wydaje oświadczenie Apple łata luki. Po wycieku nagich zdjęć gwiazd Apple załatał już puste miejsce w serwisie Find Nasza firma iPhone, z której potrafili…...
Nie znaleziono