Brytyjska firma plajtuje jak i również zwalnia w Krakowie. Powodem ma być Brexit

🕓 30.07.2019
📂 Z kraju
👁 159
🗨
Firma Lowcostholidays upada i zwalnia polskich pracowników

Brytyjska spółka Lowcost Travel Group do której trzeba m. in. Lowcostholidays ogłosiła upadłość. Jej największy zespół zagraniczny znajdował się po Krakowie, zatrudniając ok. 300 osób. Wszyscy pracownicy mieli stracić pracę bez zdobycia wypowiedzenia i zaległego wynagrodzenia. - Nie zamierzamy tak tego zostawić - melduje jedna z zatrudnionych Natalia Legoń w rozmowie spośród. pl. - Szykujemy pozew zbiorowy, a w poniedziałek rano organizujemy protest. Pośród przyczyn niewypłacalności firmy jej przedstawiciele wymieniają m. in. Brexit.

Lowcostholidays wówczas trzecie co do skali brytyjskie biuro podróży, które swoją siedzibę główną ma na Wyspach, jednak jego oddziały funkcjonowały także w Polsce (w Krakowie), dzięki Majorce i w Szwajcarii.

Wybierasz się do odwiedzenia Turcji? Sprawdź, czy twój lot nie został odwołany

Dobrze funkcjonująca firma

Natalia Legoń pracowała w krakowskim oddziale firmy od momentu kwietnia zeszłego roku.

- Do tej okresy była to sprawnie działająca firma, jednak w minionych tygodniach pojawiały się alarmujące sygnały, które mogły wzbudzić niepokój - m. in. opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń - wyjaśniała Natalia Legoń. - Jednak w gałęzi turystycznej zawsze pojawiają się kłopoty z płatnościami - dodała.

Cześć z pracowników podczas zwolnienia miała dowiedzieć się, że od grudnia nie opłacano im składek ZUS.

"Ostatni dzionek pracy"

Według relacji Legoń, w piątek - jak zwykle - pracownicy pracowali jak co dzień. Jednakże o godzinie 15. 00 we wszystkich oddziałach firmy w różnych krajach oddelegowani reprezentanci Lowcost Travel Group poinformowali o zakończeniu działalności spółki.

- Dowiedzieliśmy się, że jest to nasz ostatni dzień pracy. Poproszono nas także o opuszczenie stanowisk i gmachu - poinformowała Natalia Legoń.

Wakacje ze wysiłkiem. Setki Polaków czekają na lotnisku

Relacjonuje przy rozmowie z. pl, iż firma nie udzieliła jakichkolwiek informacji o dalszych krokach i procedurach, ani odrzucić wręczyła swoim pracownikom właściwych dokumentów informujących o statusie ich i firmy. Ów stanowiłyby podstawę do ubiegania się o świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotni.

Okupacja

Krakowski oddział zatrudniał kilkaset osób - zjawiają się różne szacunki - BBC informuje np. na temat 471 osobach, nasza rozmówczyni podaje liczbę ok. 300 osób.

Stu pracowników postanowiło nie opuszczać domu do momentu uzyskania konkretnych informacji i dokumentów od momentu firmy. Wezwali policję, która sporządziła notkę informującą o tym, że pracownicy zjawili się zgodnie z planem w pracy.

Pracownicy wynajęli także kancelarię prawną, która będzie reprezentowała ich przed windykatorem oraz szefem HR, którzy przybyli z Ogromnej Brytanii.

Wśród okupujących polską filię znajdowała się także Natalia Legoń. Własnej rozmówczyni udało się również pomówić z windykatorem.

O jakich kwestiach musisz pamiętać, zanim wykupisz wycieczkę? Kilka żelaznych reguł

- Rozmawiałam z nim pytając, jakie będę dalsze procedury. Przyznał jednak, że nie zna polskiego prawa - rozmawiała Legoń. - Dodał, hdy wszelkie roszczenia pracowników pozostaną trafiały do Wielkiej Brytanii, do firmy windykacyjnej. Aczkolwiek nie wiadomo, kiedy powiedzie się otrzymać zaległe płatności, ponieważ najpierw musi pozostawać sprzedany majątek firmy, następnie zostaną pokryte zobowiązania aspektem rządu (prawdopodobnie podatkowe), a na końcu roszczenia pracownicze - relacjonowała zatrudniona w polskim oddziale Lowcostholidays.

Protest i pozew

Natalia Legoń w rozmowie z. pl poinformowała, że personel mają zamiar złożyć pozew zbiorowy. Oprócz tego przy poniedziałek o godz. 9. 00 duża ich grupa zgromadzi się przed odziałem firmy w Krakowie jak i również będzie protestować. Jak komunikuje nasza rozmówczyni, krakowscy pracownicy mają poparcie związku fachowego Inicjatywa Pracownicza oraz Partii Razem.

Żądają otrzymania dokumentów informujących o statusie prawnym firmy oraz wiadomości o wypłacie zaległych wynagrodzeń.

Co z podróżującymi?

Jak informuje „The Guardian” upadłość firmy być może dotknąć 27 tys. wędrujących już przebywających za granicą oraz 110 tys. osób, które zarezerwowały swoje wycieczki.

Rosną obawy Młodych polaków przed wakacjami

Jak powiedziała nam Natalia Legoń, w piątek o godz. 15. 00, a więc w momencie przekazania danych o zamknięciu firmy, przebywający za granicą klienci dowiedzieli się, że muszą zaniechać hotele, bądź uiścić za nie opłatę.

- Ich bilety powrotne będą opłacone, ale hotele odrzucić - twierdzi Legoń.

Klienci, którzy mają zarezerwowaną podróż, ale jeszcze nie zaakceptować zdążyli wyjechać, najprawdopodobniej będą musieli zmienić plany wakacyjne. Jak informuje firma, mała liczba podróżujących może dysponować problem, ponieważ ich przeloty nie zostały opłacone, z kolei wielu z nich nie ma zapewnionych noclegów.

Legoń radzi, aby klienci, którzy dokonywali płatności kartą kredytową, skorzystali z opcji charge-back, która umożliwi im odzyskanie przynajmniej części zapłaty.

Głównymi klientami firmy byli podróżujący ze Skandynawii jak i również Anglii, jednak zdarzali się także i Polacy korzystający z jej usług.

„Wykupiłam wczasy w czwartek popołudniu, a w piątek ogłosili upadłość. Posiadam jedynie potwierdzenie lotu w jedna stronę” - poinformowała jedna z czytelniczek naszego portalu z prośbą o interwencję.

"Planujemy spotkać się z odpowiednimi władzami hiszpańskich organów regulacyjnych i zweryfikować, jakiego rodzaju odszkodowanie możemy zaproponować klientom, którzy stracili pieniądze z powodu tego upadku" - głosi komunikat firmy, która próbuje uspokoić odbiorców. Firma jest zarejestrowana w Hiszpanii.

Biuro przejażdżki ze Śląska ogłasza upadłość

Brexit winowajcą?

Wśród przyczyn zamknięcia firmy Lowcostholidays pojawia się m. in. Brexit.

Późnym wieczorem w piątek pojawił się komunikat na stronie spółki, który głosi: „Z wielką przykrością informujemy, że Lowcost Travel Group przestał działać w dniu 15 lipca 2016 roku kalendarzowego. Dzieje się to według wyczerpujących próbach podejmowanych poprzez dyrektorów grupy, by uratować firmę osłabioną przez trwające od niedawna turbulencje po środowisku finansowym".

Źródło: http://lowcostholidays.com/ Fragment komunikatu firmy Lowcost Travelgroup

Natalia Legoń przyznaje, hdy według oficjalnego stanowiska członków firmy, to właśnie Brexit przyczynił się do trudności finansowych firmy. W rozmowie z. pl wymienia również inne przyczyny.

- Jeden z uruchomionych niedawno przez firmę serwisów - Hoteling. com okazał się niewypałem. Innym powodem wydaje się być terroryzm - najważniejsze do tej pory kierunki, takie jak Tunezja i Turcja praktycznie przestały istnieć. Ponadto, 55 proc. klientów firmy to Brytyjczycy, a na skutek załamania wartości funta, koszt wycieczek znacznie wzrósł - wyjaśnia. Brytyjska waluta mocno ucierpiała po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

BBC zauważa, że branża podróznicza należy do wyjątkowo męczących, która dodatkowo została „podkopana” przez Brexit.

„Jeśli i tak względnie małe zaufanie, dalej spad a na skutek referendum ws. Brexitu, a potem pogrąża funta w stosunku do euro po głosowaniu, to może wystarczyć do wyniszczenia domków z kart postawionych przez niektóre firmy podróżnicze” - czytamy w BBC.

Firma Lowcost Travelgroup została założona w 2004 roku przez Paula Evansa.

Czekamy na komentarz w tej sprawie od Lowcost Travelgroup.

Autor: Мартиос
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Filip Czuchwicki pracował w Krajowej SKOK, teraz je nadzoruje w KNF
Jako student dostawał stypendium od stowarzyszenia związanego wraz z Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Pracował w Krajowej SKOK, gdy jej szefem był Grzegorz Bierecki, a później w kancelarii obsługującej SKOK-i. Stamtąd trafił na…...
Fed decyzja w sprawie stóp procentowych - reakcja rynków
Fed nie zamierza poddawać się z wcześniej nakreślonej ścieżki zacieśniania monetarnego i widzi jeszcze jedną podwyżkę w tym roku. Na dodatek, potrzebuje również odchudzić sumę bilansową, która opiewa już dzięki 4…...
Facebook testuje reakcje w Messengerze
Ruszyły testy nowej funkcji w Messengerze. Ma ona pozwalać dzięki dodawanie emotikon reakcji obok konkretnych wiadomościach przesyłanych za pomocą komunikatora. Wśród nich posiada się znaleźć emotikona z symbolem kciuka skierowanego…...
Facebook i Microsoft łączą siły. Położą kabel na dnie Atlantyku  Tech
Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia, na…...
Ewa Kopacz wygłasza expose. Jak obieca nowa premier?  Informacje
12 zł za godzinę robocie czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Kopacz a mianowicie Szydło Powstanie Polska Grupa Promowa. "Szansa na połączony sukces branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy w…...
Europejska Fundacja Kosmiczna pomoże zatrzymać Bałtyk
Bałtyk wydaje się jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na ziemi. Ściekami rolniczymi, przemysłowymi i komunalnymi. Na swoim dnie spoczywają też miny, bomby i broń chemiczna - gazy bojowe wraz z II wojny światowej.…...
Energa - zmiany w zarządzie
Rada nadzorcza Energi odwołała ze składu zarządu prezesa Dariusza Kaśkowa oraz wiceprezesów Mariusza Rędaszkę i Przemysława Piesiewicza, podała spółka. Do tymczasowego pełnienia funkcji prezesa delegowany pozostał Jacek Kościelniak. Rada nadzorcza…...
Energa Obrót. Prezes Dariusz Falkiewicz zrezygnował ze stanowiska
W niedzielę (23 grudnia 2018 r. ) Dariusz Falkiewicz ustąpił ze stanowiska prezesa spółki Energa Obrót. Wówczas skutek doniesień Gazety Wyborczej, który podał, iż Energa rozsyła przedsiębiorcom rozpiskę świeżych cen za prąd.…...
Nie znaleziono