Powstanie za 10 lat jak i również ma zastąpić port Chopina. Pięć rzeczy o superlotnisku

🕓 06.07.2019
📂 Z kraju
👁 94
🗨
Centralny Port Komunikacyjny. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma zaistnieć w Stanisławowie w gminie Baranów- 40 kilometrów od momentu Warszawy. Pierwszy samolot posiada odlecieć z nowego portu w połowie 2027 roku kalendarzowego. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt wybudowania wyniesie ok. 31-35 mld zł. Sprawdź, co już wiemy o CPK.

1. Lotnisko i kolej

Warszawskie lotnisko do zamknięcia. To "warunek powodzenia" centralnego portu

Rząd przyjął w kwietniu Koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego jako węzła transportowego, opierajacego sie na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

- Z Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność" do mnogości największych polskich miast dojedziemy koleją w 2-2, pięć godziny - powiedział przy piątek pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Port "Solidarność" powinien stanowić centrum udoskonalonego systemu transportu kolejowego - założono. Jednocześnie ma być lotniskiem na temat randze międzynarodowej i współzawodniczyć z największymi tego rodzaju obiektami na ziemi.

- Wraz z budową portu mogą być przeprowadzone określone inwestycje kolejowe - powiedział Wild w piątek przy RMF FM. - To kiedy dojedziemy do pojedynczych miast koleją z portu "Solidarność", zależy od tegoż, jaki priorytet będą miały poszczególne inwestycje - przyznał Wild.

2. Lokalizacja

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, po powiecie grodziskim, około 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa.

Wild podawał, że na umiejscowienie CPK potrzeba 3 tys. hektarów. Dla porównania największy port lotniczy na terytorium polski, czyli warszawskie Lotnisko Chopina, ma 635 ha.

Przyznał, że "na razie znamy miejsce, które jest optymalne, by powstał CPK. (... ) Na wybór konkretnej parceli mamy jeszcze dwa lata. Będzie to zależało od momentu badań środowiskowych, badań geologicznych. Będziemy rozważali różne warianty, tak, aby ta konstrukcja była w najmniejszym poziomie uciążliwa dla mieszkańców" a mianowicie dodał.

Źródło: Google Maps Centralny Port Komunikacyjny ma powstać przy gminie Baranów

3. Odszkodowania

Wild zapewniał, iż mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na strukturze CPK. - Chcielibyśmy podkreślić, że będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów lokatorów okolicznych miejscowości i biznesu Rzeczpospolitej, aby wszelkie niedogodności (... ) Rzeczpospolita wynagrodziła ludziom, którzy mieszkają w tym terenie - mówił. Dodał, że rząd przygotuje ofertę "godziwych odszkodowań, a dla osób, które odrzucić zdecydują się na gratyfikację pieniężną, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów".

Na pytanie o uciążliwość przyszłego lotniska i hałas gwoli mieszkańców, Wild odpowiedział, hdy te osoby także "na pewno dostaną rekompensaty, jeżeli będzie to wynikało wraz z przepisów, które są zwyczajnie obowiązujące".

Jego zdaniem przy odszkodowaniach tego typu "istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają pogodzić interes społeczny i interes prywatny", stwierdzone przy okazji poważnych lokaty, m. in. drogowych.

Pełnomocnik rządu ds. CPK w trakcie piątkowej gadki w RMF FM rzekł także, że "o tym, jaka będzie liczba ludzi, którym zaoferujemy odszkodowania, zadecyduje ostateczna lokalizacja".

4. Budowa

Superlotnisko z drobnym poślizgiem. Premier przełożyła rozmowy

Budowa CPK ma potrwać 10 lat. Jak gadał Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot powinien odlecieć z Centralnego Portu Transportowego w połowie 2027 r.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie spośród przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych wraz ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł. - O finansowanie się nie niepokoimy. Dysponujemy interesujące oferty współpracy wiążące się z finansowaniem tuż przy tym projekcie - gadał Wild w ubiegłym tygodniu.

5. Co spośród lotniskiem?

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku kalendarzowego obsłużył 12, 8 mln pasażerów, a w tymże roku - według szacunków - ma to okazać się 14 mln. Przez w pierwszej kolejności osiem miesięcy br. port obsłużył 10, 4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niźli w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci oświadczają, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

- W okolicach 2025 r. należy podjąć decyzję o dalszym losie Lotniska Chopina w związku z otwarciem Kierowniczego Portu Komunikacyjnego (CPK) a mianowicie mówił Wild. Powtórzył, hdy uruchomienie CPK oznacza zamknięcie warszawskiego portu dla obrotu cywilnego.

- Abyśmy mogli myśleć w środek poważny o tym zagraniu marketingowym, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch cywilny musi zakończyć swoje istnienie dzięki Lotnisku Chopina. Natomiast przystań Chopina to nie jedynie ruch cywilny. To również realizacja określonych zadań powiązanych z obronnością. I tutaj decyzja jest jeszcze zanim nami - powiedział przy ubiegłym tygodniu.

Jednak Wild zapewnił, że CPK nie stanowi konkurencji dla lotnisk regionalnych ponieważ oferuje innego rodzaju usługę. - Porty regionalne są przewidziane do ruchu prostszego, bliższego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć w równym poziomie otworzenie restauracji nie zagraża fast-foodom - mówił po TVN24 BiS.

Autor: MrsTiggywinkle
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Celebryci, którzy zainwestowali w kryptowaluty
Kryptowaluty w ostatnich latach zyskały na popularności. Nowym wynalazkiem technologicznym zainteresowały się także znane osoby a mianowicie choć wielu ekspertów stale jest sceptycznych co do odwiedzenia zastosowań kryptowalut. Muzycy, aktorzy, sportowcy celebryci…...
Cameron: zwycięstwo daje nam mandat do «trudnych» negocjacji wraz z UE  Świat
Zwycięstwo w ubiegłotygodniowych wyborach daje nam mandat do prowadzenia "trudnych" rozmów ws. renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE - oznajmił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Lider Partii Konserwatywnej, która odniosła niekwestionowane…...
BZ WBK zmienia nazwę dzięki Santander Bank Polska
Zwołane na 16 maja walne zgromadzenie Banku Zachodniego WBK zdecyduje o zmianie nazwy banku - wynika spośród projektów uchwał. Akcjonariusze zdecydują również o zmianie rezydencji banku z Wrocławia na Warszawę. Wniosek w…...
Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę  Informacje
Bułgaria nie straci w wyniku rosyjskich sankcji na towary rolne, lecz dla ofert wakacyjnych i budownictwa cios może być poważny - odpowiadają w piątek bułgarscy analitycy. Potencjalnym zagrożeniem jest niemal całkowite uzależnienie od…...
Business Link, polska sieć coworkingowa, przejęta przez Skanską
Szwedzki deweloper Skanska przejął Business Adres – polską spółkę zarządzającą siecią coworkingu i prywatnych biur na wynajem. Po kwietniu 2017 roku deweloper po raz pierwszy zainwestował w Business Linka jak i…...
Budżet Kancelarii Prezydenta w 2018 roku ma wynieść 210 mln zł
Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują dzięki przyszły rok największe koszty od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 miliard złotych. Największy…...
Budowa dróg w Polsce. Pomoze PIR?
Kierowcy ominą historyczne miasto. Pospieszniej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkadziesiąt firm walczy na temat kontrakty 107 mld zł na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...
Nie znaleziono