Czy rzetelna pamięć przeszkadza w wykonywaniu wielkich pieniędzy?

🕓 20.07.2019
📂 Wiadomosci
👁 115
🗨
Doświadczenia krajów Azji w wykonywaniu biznesu ponad trudną historią

17 lutego minęło 40 lat od wojny między Chinami a Wietnamem. Trwała 27 dni, pochłonęła tysiące ofiar, ale żadna ze stron nie za bardzo pragnie o niej mówić.

Zarówno Chiny, jak i Wietnam uważają, że konflikt rozstrzygnęły na swoją korzyść. Dla Pekinu wysłanie żołnierzy do przygranicznych terenów spośród południowym sąsiadem było "nauczką dla niewdzięcznego Wietnamu". Karą za pacyfikowanie reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży, sojuszniczego rządu wobec Chin. Chińczycy poczuli się także znieważeni, gdy Wietnam ochłodził relacje dyplomatyczne, po tym, jak Pekin nie przyznał mu pożyczki rzędu 1, 5 mld dol. Stwierdzono, że środki w podobnej wysokości zostały przekazane przez przewodniczącego Mao Hanoi do walki z Amerykanami kilka lat wcześniej, więc teraz o kolejnej pożyczce nie może być mowy.

Gdzie dwóch się bije, w tamtym miejscu obaj wygrywają

Dla Wietnamu spośród kolei nagły atak wraz z strony Chin nie był niczym nowym. Kraj przyzwyczajony był do agresji spośród Północy od tysięcy latek, z Chińczykami nauczono się żyć, płacić kontrybucje, podczas gdy było się zbyt słabym, walczyć, gdy tylko sytuacja na tek krok pozwalała. Na zarania 1979 roku Wietnam armia Wietnamu była systematycznie oliwiona ciągłymi konfliktami z Francją i Stanami Zjednoczonymi. Wycierpiano wiele, ale duch przy narodzie był tak mocny, że starczało go jeszcze na pacyfikowanie Khmerów w Kambodży. Kilka tysięcy Chińczyków przekraczających granicę nie zrobiło na Wietnamie wrażenia.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Na tyłach hotelu, w którym zatrzymał się w Hanoi Kim Dzong Un, stały transportery opancerzone, z którymi robiono osobiście zdjęcia.

Można pokusić się o ponury żart, że wietnamsko-chiński konflikt z 1979 roku to idealna egzemplifikacja chińskiego podejścia do interesów. Do czego by nie zachęcał Pekin, zawsze dzierży być win-win, wygrana na rzecz obu stron.

W 1979 niby wygrali wszelcy, ale dziś pamięć o wojnie jest niewygodna.

Niewygodna pamięć

Chiny nie mogą mieć się czym chwalić, bo w końcu czym tu się chwalić - 30 lat temu armia była w rozsypce, wyniszczona rewolucją kulturalną i czystkami ery Mao. Wietnam z kolei woli nie przypominać na temat rocznicy, bo nigdy odrzucić wiadomo, jak bardzo wkurzy się z tego powodu Pekin. Prezydent Xi Jinping ma już wystarczająco dużo w głowie w postaci wojny handlowej z Donaldem Trumpem, spowalniającą gospodarką i przynoszącymi coraz większe straty państwowymi koncernami. Zły Xi oznaczałby dla Wietnamu nieokreślone rezultaty na Morzu Południowochińskim. W tamtym miejscu chińska marynarka i straż przybrzeżna szaleje w najlepsze tworząc sztuczne wyspy, uzbrajając je w nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, bazy wojskowe i mając za guzik sprzeciw społeczności międzynarodowej oraz państw regionu z Wietnamem na prowadzeniu.

Foto: East Wiadomość Mieszkaniec Hanoi, który bez wątpliwości pamięta czasy wojny z USA, czyta po dzienniku "Młodość" o wizycie Kim Dzong Una.

Pytanie zatem, czy bardziej opłaca się w robieniu biznesów pamięć dobra, czy wybiórcza. Czy lepiej jest odrzucić pamiętać całkowicie, czy być może bardziej nie zapominać, jednak puszczać w niepamięć?

W Hanoi spotykam przedsiębiorcę z Włoch, który prowadzi hotel dla backpaperów w prestiżowym miejscu blisko starego ośrodka miejskiego. Ożenił się z Wietnamką, mieszka w Wietnamie od ponad 20 lat, włada językiem, rozumie tutejszą tradycję. Rozmawiamy dzień po wierzchołku Donald Trump - Kim Dzong Un, który odbywał się w Hanoi. Trump przed spotkaniem z przywódcą Korei Północnej podpisywał z władzami Wietnamu kontrakty dzięki miliardy dolarów. Zachwalał także amerykańską broń, mówiąc Wietnamczykom, że lepszej nie ma dzięki całym świecie.

W Europie by nie przeszło

Kiedy pytam Włocha, który schemat pamięci sprawdza się lepiej, odpowiada mi, że o ile taki Trump walczył spośród jego narodem, o jakichkolwiek bądź rozmowach w pokojowej atmosferze nie mogłoby być mowy przez co najmniej 200 lat. Nie wyobraża sobie sytuacji, żeby po kilku latach niedawny wróg numer jeden chciał sprzedawać swoją broń w państwie, które wycierpiało od niej tak wiele. Mówi, że choć jego żona urodziła się po wojnie, a jej rodzina odrzucić mieszkała na terenach zagrożonych tzw. agentem Orange, pestycydami zrzucanymi przez amerykańskie samoloty wraz z napalmem na partyzantów kryjących się po gęstej dżungli, to ich syn został dotknięty deformacją genetyczną. Szczęście w nieszczęściu taką, która nie zagrażała życiu i mogła zostać zoperowana.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Jedna z ulic po centrum Hanoi

Inwestycja przy hotel w Hanoi zwróciła się mojemu rozmówcy w zaledwie trzy miesiące. Powiada, że najlepszym sposobem na zarabianie w Wietnamie wydaje się być wchodzenie z własnym kapitałem - jego inwestycja przy wysokości ćwierć miliona dolarów jest tego idealnym modelem. Duża gotówka oznacza również lepsze oprocentowanie w bankach. Milion dolarów można włożyć do banku na osiem lub dziewięć procent i żyć już do ukończenia życia jako rentier. Pierwszy milion trzeba tylko nadal skądś wziąć.

Koreańskie ślady w Wietnamie

Wietnamczycy odrzucić wypominają Amerykanom terroru wojny i podejmują z honorami jako głównych sojuszników, jacy pomogą w razie chińskiej agresji na spornym morzu. Nie traktują z rezerwą także Koreańczyków z Południa, którzy wysyłali do Wietnamu dziesiątki tysięcy swoich wojowników, chcąc zrewanżować się USA za obronę przed Koreą Północną w wojnie po latach 1950-53.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Wydanie anglojęzycznego dziennika "Vietnam News" z 28 lutego 2019 roku. Dzięki okładce zdjęcie przywódców wraz z szczytu, na ostatniej stronie reklama z udziałem południowokoreańskiego trenera Park Hang-seo, który obecnie prowadzi wietnamską obsadę piłkarską.

Koreańczycy z Południa walczyli zawzięcie, nie brali jeńców, słynęli z okrucieństwa. Dziś są największym inwestorem zagranicznym w Wietnamie, południowokoreańskie produkty symbolizują wysoką właściwość w przeciwieństwie do chińskich traktownych jak na przykład podróbki.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Jeden z lokali przy centrum Hanoi z propozycją pod klientów z Korei Południowej

W prowincji Bac Ninh, ok. 50 kilometrów na wschód od Hanoi rozciąga się ogromny rejon należący do fabryki Samsunga. To prawdziwe południowokoreańskie miasteczko niedaleko wietnamskiej stolicy. W pobliskim Bac Ninh, mieście o tej samej nazwie co cała prowincja, niemal wszystkie sklepy mają już dwujęzyczne szyldy. Wietnamczycy słuchają także K-popu i chcą obejrzeć koreańskie seriale.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Fabryka Samsunga w prowincji Bac Ninh niedaleko Hanoi.

Niepamięć o historii wobec jednej Korei jest wraz z pamięcią na temat przyjaźni z drugą. Korea Północna podczas tej samej walki, którą toczyły na Półwyspie Indochińskim Stany Zjednoczone, wysyłała do Wietnamu swoich pilotów.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Mały cmentarz poświęcony żołnierzom Korei Północnej, którzy zginęli po latach 60. ubiegłego stulecia za Wietnam

20 km na wschód od wytwórni Samsunga, w prowincji Bac Giang jest cmentarz wojowników Północy, którzy polegli za bratni Wietnam. To 12 pilotów myśliwców i dwóch techników, najmłodszy z wymienionych, Won Hong-san miał zaledwie 19 lat.

Podczas wizyty Kim Dzong Una w Hanoi na cmentarzu pojawia się wiele delegacji i reporterów. Na moment posiadają okazję zmierzyć się wraz z tragedią wojny i zadumać nad kruchością życia. Ja szukam drogi z kłopotami posiłkując się co kilkaset metrów wietnamskim Google Maps, czyli pytając mieszkańców o drogę.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Tablice upamiętniające żołnierzy Korei Północnej na cmentarzu w Bac Giang.

Cmentarz każdego dnia jest zamknięty, ale ostatnia z pań, którą proszę o pomoc sama jedzie po mężczyznę, który opiekuje się grobami od dekad. To były żołnierz, który to pamięta tych, którzy leżą w Bac Giang. czternaście płyt stoi w dwóch rzędach obok ołtarza poniżej zadaszeniem. Prowincja przeznaczyła dzięki upamiętnienie żołnierzy z Północy hektar ziemi.

Kim patrzy na VinFast

Spodziewano się, że Kim Dzong Un, będąc w Wietnamie, odwiedzi fabrykę Samsunga. Szczyt zakończył się fiaskiem, przywódca nie udał mi się na miasto jak sprawił to w przeddzień głównego spotkania z Trumpem przy Singapurze rok wcześniej. Miast niego pod miasto Hajfong - tym razem byli to na terenie prowincji Quang Nin, ponieważ Hajfongu ma status miasta wydzielonego na wzór Hanoi jak i również Sajgonu (w Wietnamie jest takich miast łącznie pięć) - pojechali jego wysłannicy, by zobaczyć na energicznie fabrykę VinFast. To jeden z gospodarczych cudów, który Wietnam chwali się najbardziej.

Firma zalicza się do królestwa najbogatszego człowieka w polsce. Obok pana Pham Nhat Vuonga wszystko jest Vin: Vinhomes to lider rynku nieruchomości, Vinmart największa sieć supermarketów, Vinmec przoduje w dziedzinie medycznym, Vinpearl jest potentatem hotelarskim i turystycznym. Majątek Vuonga wyceniany jest na ok. 8 mld dolarów.

Foto: Rafał Tomański / Rafał Tomański Fabryka VinFast pod miastem Hajfong

VinFast wystartował w 2017 roku kalendarzowego chwaląc się nowym modelem biznesowym. Na inwestycję przeznaczono 3, 5 mld dolarów.

Pracownicy z Wietnamu mają w fabryce pod Hajfongiem produkować nowoczesne skutery i samochody elektryczne z podzespołów pozyskiwanych od zagranicznych partnerów. Marcin Miller, wódz Boston Consulting Group przy Wietnamie, który negocjował na rzecz VinFastu kontrakt z BMW, zapewnia, że nigdzie uprzednio nie zdarzyło się, żeby nowy samochód powstał w tak krótkim czasie. VinFast wystartował od zera, by po 23 miesiącach móc zaoferować całkowicie nowe auto. Zdaniem Millera przeciętnie wprowadzanie nowego modelu od początku do końca frapuje od 48 do sześcdziesięciu miesięcy.

Poza technologią od BMW do VinFast trafią podzespoły od kanadyjskiego producenta Magna International, wzornictwem zajmują się Włosi ze szkoła wyższa Pininfarina. Vingroup działa wraz z rozmachem. Pieniądze nie konstytuują problemu, do koncernów sprowadzani są najlepsi menedżerowie ze świata. Ostatecznie po co czekać na sukces, gdyż można cieszyć się przedtem wcześniej.

Foto: ROMUALD MEIGNEUX/SIPA / East Wiadomość Model Lux SA20 od momentu VinFastu

Pierwsze egzemplarze VinFast są już testowane w drogach. Trwają zapisy dzięki auta, które mają oficjalnie zadebiutować ok. sierpnia 2019 roku. Najtańszy z trzech oferowanych modeli ma okazać się wzorowany na Chevrolecie Spark (w wersji podstawowej należy będzie zapłacić za niego ok. 15 tys. dolarów). Pozostałe mają być odpowiednikami BMW 5 i X5 (SUV wyceniany na w porządku. 60 tys. dolarów).

Wietnamskie tempo

Docelowo VinFast potrzebuje produkować po milionie pojazdów i skuterów rocznie. Przy ciągu pierwszych pięciu czasów produkcja ma wynieść 240 tys. egzemplarzy. To i tak pokryje większość potrzeb wietnamskiego rynku - wedle danych z 2017 roku produkcja koncernu zapewni 92 proc. zapotrzebowania.

Foto: KHAM/Reuters / Forum Nasz kraj Agencja Fotografów Linia montażowa elektrycznych skuterów od VinFast pod Hajfongiem

Wietnamskie tempo jest imponujące. Trudno jedynie brać je na wiarę, warto wybrać się i doświadczyć go samemu. Koreańczycy słyną z tegoż, że wszystko u wymienionych dzieje się szybko, błyskawicznie (po koreańsku mówią na temat sobie "ppalli, ppalli"), ale w porównaniu z rytmem ulicznego ruchu w Hanoi Seul wydaje się śpiącym olbrzymem. Wietnamczycy zdają się robić kilka rzeczy równocześnie, na każdym rogu wolno znaleźć po kilku mikroprzedsiębiorców, którzy w porównaniu do specjalizacji bądź serwują jedzenie, serwisują skutery, czy przepowiadają przyszłość.

Dyrektor BCG opowiada, że szef Vingroup także korzysta z porad zaufanego wróżbity. Możliwość wpływania na takie wskazówki szklanej kuli byłaby po takim razie niezłym pomysłem na biznes. Wietnamczycy niezmordowanie prą do przodu, lecz jednocześnie pozostają przesądni i wolą uważać, żeby odrzucić sprowadzić na siebie jakiegoś złego omenu.

Rondo przed siedzibą VinFast pełne jest flag Wietnamu i Korei Północnej. Most prowadzący z Hajfongu w okolice fabryki także ozdobiono flagami obu państw. Wówczas gdy Donald Trump w pośpiechu opuścił Hanoi po nieudanych rozmowach z Kimem, na kilku godzinach z ulic znikały amerykańskie flagi. Jednakże czerwona gwiazda pomiędzy niebiesko-czerwono-białymi pasami (czyli flaga Korei Północnej) cały czas odporna obok żółtej gwiazdy w czerwonym tle (czyli barw Wietnamu).

Foto: Rafał Tomański Most prowadzący w celu zakładów VinFast na okres pobytu Kim Dzong Un w Wietnamie przyozdobiono flagami Korei Północnej i gospodarza.

Pamięć w biznesie umie przynieść wiele korzyści. Dobrze jest nie zapominać, za pomocą kto był sojusznikiem, a kto walczył na sen wieczny i życie. Żeby jednakże maksymalizować zyski, dobrze wydaje się dbać o równowagę pośród wspomnieniami i ich niedostatkiem. Wietnam doskonale pokazuje jak dawni wrogowie potrafią zamienić się w przyjaciół, natomiast dawny, cichy sojusznik stanowić po dekadach przyjmowany z honorami i perspektywami na przyszłość.

Autor: Эль-хуссейн
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Donald Tusk komentuje wydarzenia wraz z 16 i 17 grudnia 2016
Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do ludzi, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju na temat respekt wobec ludzi, praw i wartości - mówił w sobotę szef…...
Dolina krzemowa - ile osiągają pracownicy firm technologicznych?
Zarobki w Dolinie Krzemowej wówczas już legendarna kwestia - od lat krążą opowieści o tym, że technologiczni giganci nie żałują pieniędzy na pracowników. Ale jak się okazuje, najlepiej w tym rejonie płaci…...
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Do podsłuchiwania telefonu komórkowego należy znać jego numer  Tech
Kanadyjskich klientów sieci telefonii komórkowej wydaje się bardzo łatwo podsłuchiwać i śledzić: wystarczy znać numer telefonu. Dowiedli tego dziennikarze telewizji publicznej CBC we współpracy z niemieckimi specjalistami od zabezpieczeń. W minionym…...
Dlaczego jesteś nieszczęśliwy? Zmień własne nawyki
Szczęście trudno zdefiniować, dla każdego oznacza trochę innego. Co innego nieszczęście. Je bardzo łatwo określić. Od razu zauważymy, kiedy ktoś jest nieszczęśliwy i tak samo szybko zorientujemy się, że sami…...
Deutsche Bank zawarł ugodę wraz z Departamentem Sprawiedliwości  Ze świata
Deutsche Bank zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ). Niemiecki bank zapłaci łącznie 7, 2 mld dolarów kar za sprzedawanie tzw. toksycznych aktywów, które były jedną z przyczyn kryzysu w 2008 roku kalendarzowego.…...
Delegowanie pracowników w transporcie. Polska oburzona stanowiskiem Rady UE  Ze świata
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
Debiut giełdowy Snap - jaki się na nim wzbogacił?
Wytrwałość i odrobinę szczęścia. Nie tylko twórcy Snapchata się wzbogacili dzięki debiucie giełdowym firmy. 2 mld dol. zarobił pewien fundusz inwestycyjny, a masa milionów dolarów liceum, do którego uczęszczała córka jednego…...
Nie znaleziono