Belgijska Walonia zablokowała CETA

🕓 25.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 101
🗨
Belgijska Walonia zablokowała CETA

Wobec podtrzymanego sprzeciwu Walonii unijny zenit nie mógł dać politycznej zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA). Jednak negocjacje w tejże sprawie wciąż mają się toczyć.

- Nasi obywatele są coraz więcej zaniepokojeni tym, czy porozumienia handlowe, które są negocjowane, są w ich bezkonkurencyjnym interesie. Obawiam się, że nie będziemy w będzie kontynuować negocjacji ws. ugód o wolnym handlu, o ile nie udowodnimy w działalności, że bardzo poważnie traktujemy ochronę europejskich konsumentów i przedsiębiorstw - powiedział kierownik Rady Europejskiej Donald Tusk w piątek po skończeniu szczytu UE.

Walonia powiedziała "nie"

Belgijski region Walonia sprzeciwia się CETA, zaś rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by zatwierdzić umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln lokatorów francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem umowy, bowiem państwan UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej jak i również rządu Kanady próbowali przełamać opór Walonii, francuskojęzycznego regionu Belgii, wobec umowy CETA. Jednak do zakończenia posiedzenia Rady Europejskiej nie udało się to, ale konwersacji mają się toczyć dalej. KE wciąż liczy dzięki to, że uda się jej znaleźć rozwiązanie przed zaplanowanym na 27 października szczytem UE-Kanada.

- Jestem zaniepokojony sytuacją ws. CETA, ponieważ jest to dobre porozumienie z własnym bliskim partnerem i sprzymierzeńcem - Kanadą. Reputacja Europy może być zagrożona - oświadczył Tusk. Jego zdaniem sprzeciw Walonii nie wynika spośród problemów dotyczących technicznych zapisów CETA, a raczej sprawie związanych z wewnętrzną polityką belgijską.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker gadał, że w piątek po stolicy Walonii Namur mają dalej trwać rozmowy, by przełamać impas.

- Mam nadzieję, że zobaczymy uzgodnione rozwiązanie z naszymi przyjaciółmi Walonami w trakcie kilkunastu dni - oświadczył.

Szczyt UE-Kanada zaplanowany wydaje się na najbliższy czwartek. Teoretycznie zgoda na zawarcie umowy może być podjęta poprzez państwa członkowskie w trybie pisemnym.

Kanada zniesie restrykcje wizowe wobec mieszkańcówrezydentów Rumunii i Bułgarii

Juncker poinformował, że w ramach konwersacyj związanych z CETA przygotowano propozycję, że Kanada zniesie restrykcje wizowe wobec mieszkańcówrezydentów Rumunii i Bułgarii do 1 grudnia 2017 r. Te dwa kraje również zgłaszały wątpliwości wobec podpisania umowy.

- Złagodzenie ruchu wizowego zadziała jedynie, jeśli będziemy mieli porozumienie ws. CETA pomiędzy UE i Kanadą - zastrzegł szef KE. Jak podkreślał, jest przekonany, że uda się osiągnąć zgodę przy tej sprawie.

Rozmowa ws. polityki handlowej dzięki szczycie nie ograniczyła się tylko do CETA. Szefowie państw i rządów rozmawiali też o reformie narzędzi ochrony handlu w obliczu zbliżającej się konieczności uznania Chin za gospodarkę wolnorynkową w zakresie Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Liderzy zobowiązali się do osiągnięcia porozumienia ws. modernizacji unijnych narzędzi ochrony handlu - poinformował Tusk.

Teraz ministrowie odpowiedzialni za handel posiadają przełamać impas, który przy sprawie propozycji KE przy tej kwestii jest w Radzie UE od kilku lat. Ze względu na stanowisko partii krajów, z Wielka Brytanią na czele, UE nie może zmienić sposobu liczenia cła antydumpingowego, by jego stawki w UE mogły być tak wysokie jakim sposobem np. w Stanach Zjednoczonych.

Juncker tłumaczył, hdy Amerykanie są w będzie nakładać dużo wyższe cła na subsydiowane produkty, które zagrażają ich rodzimym producentom, an UE nie. W Unii - mówił a mianowicie średnie stawki antydumpingowe wynoszą 21, 1 proc., w trakcie gdy za Atlantykiem - 266 proc.

- Musimy bronić interesów UE - oświadczył szef KE. Zwracał uwagę, że wówczas również kwestia narzędzi do odwiedzenia walki z populizmem:

Jeśli powiemy całemu światu, że Chiny dostaną stan gospodarki rynkowej bez poprawiania naszych instrumentów ochrony gospodarki, wiedząc jednocześnie, że nadprodukcja stali w Chinach dwukrotnie przekracza cała produkcję europejską, to otwieramy drogę na rzecz populistów.

Na problem subsydiowanej chińskiej stali od dłuższego czasu zwracają uwagę europejscy producenci. Analizy KE pokazują, iż przyznanie Chinom statusu ekonomii rynkowej (i tym samym osłabienie możliwości ochrony poprzednio tamtejszym subsydiowanymi produktami) być może kosztować UE utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy. W samej Polsce zagrożonych może być ich 11 tys.

- UE powinien chronić swoich obywateli. Nie jesteśmy protekcjonistami, ale odrzucić jesteśmy też naiwni. O ile Amerykanie i inni wówczas robią, dlaczego my dysponujemy się powstrzymywać przed robieniem dokładnie tego samego - zaznaczył Juncker.

Co to jest CETA?

Wynegocjowane w 2014 r. Kompleksowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł jak i również barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwan UE, ma odnosić się relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

Umowa budzi spore kontrowersje jak i również protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska jak i również bezpieczeństwa żywności czy również wzmocnienia wpływów wielkich spółek.

Tagi: CETA Unia europejska Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: johnny85er
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
BAS: ustawa w sprawie płac w NBP wymaga doświadczeń EBC
Nowela ustaw w sytuacji płac w Narodowym Agencji bankowej Polskim nie jest sprzeczna z prawem unijnym, wymaga jednak notyfikacji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego - napisano w opinii Biura Analiz Sejmowych.…...
Barbara Stanisławczyk-Żyła prezesem Polskiego Radia
Barbara Stanisławczyk-Żyła ponownie została prezesem Polskiego Radia. Tak zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych po głosowaniu nad kandydaturami 6 finalistów konkursu. Stanisławczyk-Żyła będzie dalej pełniła funkcję, którą sprawuje od ponad…...
Banki centralne i stopy oprocentowania zmieniają śwaitową gospodarkę
Na początku sierpnia Bank Anglii zrobił sprawa niespotykaną w jego 322-letniej historii – obniżył nogi procentowe do poziomu zaledwie 0, 25 proc. Oznacza to, że banki w Wielkiej Brytanii mogą zaciągać…...
Bahama Leaks. «Moralna zdrada elit» i jej demaskatorzy  Ze świata
"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m. in. unijnej komisarz, zrzeszeni będą w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem. Międzynarodowe…...
Autostrada A2 od Łodzi do odwiedzenia Warszawy. Kto projektuje poszerzenie?
Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą dzięki poszerzeniu na temat jeden pas znowu zostanie bezpieczną trasą - rzekł w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas zatwierdzenia umowy w sprawie przygotowania dokumentacji…...
Australia blokuje przejęcie sieci energetycznych przez Chińczyków  Wraz z świata
Rząd Australii odrzucił przejęcie największej sieci energetycznej w państwa przez oferentów z Chin i Hongkongu, kierując się troską o bezpieczeństwo narodowe - ogłosił w czwartek minister skarbu Scott Morrison. Naraża…...
Arabia Saudyjska - problemy gospodarcze
Saudyjska giełda pozostaje w tyle zbyt swoimi odpowiednikami w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Indeks Tadawul spadł od stycznia na temat 14 proc., podczas gdy inne wskaźniki w regionie radziły…...
Nie znaleziono