Belgijska Walonia zablokowała CETA

🕓 25.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 66
🗨
Belgijska Walonia zablokowała CETA

Wobec podtrzymanego sprzeciwu Walonii unijny zenit nie mógł dać politycznej zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA). Jednak negocjacje w tejże sprawie wciąż mają się toczyć.

- Nasi obywatele są coraz więcej zaniepokojeni tym, czy porozumienia handlowe, które są negocjowane, są w ich bezkonkurencyjnym interesie. Obawiam się, że nie będziemy w będzie kontynuować negocjacji ws. ugód o wolnym handlu, o ile nie udowodnimy w działalności, że bardzo poważnie traktujemy ochronę europejskich konsumentów i przedsiębiorstw - powiedział kierownik Rady Europejskiej Donald Tusk w piątek po skończeniu szczytu UE.

Walonia powiedziała "nie"

Belgijski region Walonia sprzeciwia się CETA, zaś rząd federalny Belgii potrzebuje zgody regionów i wspólnot językowych kraju, by zatwierdzić umowę między Unią a Kanadą. Sprzeciw liczącej nieco ponad 3 mln lokatorów francuskojęzycznej Walonii grozi fiaskiem umowy, bowiem państwan UE muszą jednomyślnie dać zgodę na podpisanie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej jak i również rządu Kanady próbowali przełamać opór Walonii, francuskojęzycznego regionu Belgii, wobec umowy CETA. Jednak do zakończenia posiedzenia Rady Europejskiej nie udało się to, ale konwersacji mają się toczyć dalej. KE wciąż liczy dzięki to, że uda się jej znaleźć rozwiązanie przed zaplanowanym na 27 października szczytem UE-Kanada.

- Jestem zaniepokojony sytuacją ws. CETA, ponieważ jest to dobre porozumienie z własnym bliskim partnerem i sprzymierzeńcem - Kanadą. Reputacja Europy może być zagrożona - oświadczył Tusk. Jego zdaniem sprzeciw Walonii nie wynika spośród problemów dotyczących technicznych zapisów CETA, a raczej sprawie związanych z wewnętrzną polityką belgijską.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker gadał, że w piątek po stolicy Walonii Namur mają dalej trwać rozmowy, by przełamać impas.

- Mam nadzieję, że zobaczymy uzgodnione rozwiązanie z naszymi przyjaciółmi Walonami w trakcie kilkunastu dni - oświadczył.

Szczyt UE-Kanada zaplanowany wydaje się na najbliższy czwartek. Teoretycznie zgoda na zawarcie umowy może być podjęta poprzez państwa członkowskie w trybie pisemnym.

Kanada zniesie restrykcje wizowe wobec mieszkańcówrezydentów Rumunii i Bułgarii

Juncker poinformował, że w ramach konwersacyj związanych z CETA przygotowano propozycję, że Kanada zniesie restrykcje wizowe wobec mieszkańcówrezydentów Rumunii i Bułgarii do 1 grudnia 2017 r. Te dwa kraje również zgłaszały wątpliwości wobec podpisania umowy.

- Złagodzenie ruchu wizowego zadziała jedynie, jeśli będziemy mieli porozumienie ws. CETA pomiędzy UE i Kanadą - zastrzegł szef KE. Jak podkreślał, jest przekonany, że uda się osiągnąć zgodę przy tej sprawie.

Rozmowa ws. polityki handlowej dzięki szczycie nie ograniczyła się tylko do CETA. Szefowie państw i rządów rozmawiali też o reformie narzędzi ochrony handlu w obliczu zbliżającej się konieczności uznania Chin za gospodarkę wolnorynkową w zakresie Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Liderzy zobowiązali się do osiągnięcia porozumienia ws. modernizacji unijnych narzędzi ochrony handlu - poinformował Tusk.

Teraz ministrowie odpowiedzialni za handel posiadają przełamać impas, który przy sprawie propozycji KE przy tej kwestii jest w Radzie UE od kilku lat. Ze względu na stanowisko partii krajów, z Wielka Brytanią na czele, UE nie może zmienić sposobu liczenia cła antydumpingowego, by jego stawki w UE mogły być tak wysokie jakim sposobem np. w Stanach Zjednoczonych.

Juncker tłumaczył, hdy Amerykanie są w będzie nakładać dużo wyższe cła na subsydiowane produkty, które zagrażają ich rodzimym producentom, an UE nie. W Unii - mówił a mianowicie średnie stawki antydumpingowe wynoszą 21, 1 proc., w trakcie gdy za Atlantykiem - 266 proc.

- Musimy bronić interesów UE - oświadczył szef KE. Zwracał uwagę, że wówczas również kwestia narzędzi do odwiedzenia walki z populizmem:

Jeśli powiemy całemu światu, że Chiny dostaną stan gospodarki rynkowej bez poprawiania naszych instrumentów ochrony gospodarki, wiedząc jednocześnie, że nadprodukcja stali w Chinach dwukrotnie przekracza cała produkcję europejską, to otwieramy drogę na rzecz populistów.

Na problem subsydiowanej chińskiej stali od dłuższego czasu zwracają uwagę europejscy producenci. Analizy KE pokazują, iż przyznanie Chinom statusu ekonomii rynkowej (i tym samym osłabienie możliwości ochrony poprzednio tamtejszym subsydiowanymi produktami) być może kosztować UE utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy. W samej Polsce zagrożonych może być ich 11 tys.

- UE powinien chronić swoich obywateli. Nie jesteśmy protekcjonistami, ale odrzucić jesteśmy też naiwni. O ile Amerykanie i inni wówczas robią, dlaczego my dysponujemy się powstrzymywać przed robieniem dokładnie tego samego - zaznaczył Juncker.

Co to jest CETA?

Wynegocjowane w 2014 r. Kompleksowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł jak i również barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwan UE, ma odnosić się relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.

Umowa budzi spore kontrowersje jak i również protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska jak i również bezpieczeństwa żywności czy również wzmocnienia wpływów wielkich spółek.

Tagi: CETA Unia europejska Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: johnny85er
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit - procedura. Jaki będzie wpływ na banki i sektor finansowy
Donald Tusk, przewodniczący Porady Europejskiej, otrzymał list podpisany przez premier Theresę May. Informuje w nim ona o uruchomieniu art. pięćdziesięciu Traktatu Lizbońskiego. Tym samym Wielka Brytania formalnie zaczyna Brexit. List przekazał…...
Branża meblarska w Polsce - perspektywy rozwoju
Polska zajmuje 6. położenie co do produkcji mebli dzięki świecie. Żadna inna nasza profesjonalna branża nie istnieje tak silnej pozycji. Jedynie w przeszłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła…...
Borys: PFR uruchamia kolejny kasa zapomogowa dla młodych innowacyjnych firm  Pieniądze
Polski Fundusz Rozwoju Ventures (Grupa PFR) uruchamia nowy fundusz, dzięki któremu około 500 milionów zł trafi do młodych, pionierskich firm - poinformował po czwartek prezes Funduszu, Dawid Borys. - Uruchamiamy kolejny…...
Boeing 747 cargo UPS. Największy samolot na Lotnisku Chopina
Boeing 747 to największy samolot regularnie lądujący na warszawskim Lotnisku Chopina. Maszyna w barwach UPS zabiera pojemniki ze stolicy Polski jak i również leci do Hongkongu. Boeing…...
Blockchain - co to jest
System, którego nie da się złamać. Osobiście zaś może zmienić oblicze wielu branż. Blockchain rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. Co to jest blockchain? Technologia blockchain służy do magazynowania i przesyłania…...
Bitcoin jest najdroższy w opowieści. Złamał kolejny opór
Bitcoin ciągle na fali. Kryptowaluta rośnie o 2, 3 proc. i w piątek pierwszy raz w relacji przełamała magiczny poziom 1, 9 tys. dol. Od momentu końca marca urosła…...
Bierecki: budżet na 2016 rok kalendarzowy realizuje politykę rządu  Pieniądze
Program 500 plus, nieodpłatne leki dla osób, które skończyły 75 lat, lub zwiększenie płac dla pracowników sfery budżetowej - to główne programy, jakie dzierży realizować budżet na 2016 rok - przekonywał…...
BGK wkrtóce wznowi możliwość tworzenia wniosków z programu MdM - BGK  Pieniądze
Pozostały niecałe dwa tygodnie na zebranie niezbędnych dokumentów, by ubiegać się o dofinansowanie wraz z programu Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania zostało ponad 380 milionów złotych, które wystarczą dla około trzynaście tysięcy…...
Nie znaleziono