Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę

🕓 04.07.2019
👁 191
🗨
Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę  Informacje

Bułgaria nie straci w wyniku rosyjskich sankcji na towary rolne, lecz dla ofert wakacyjnych i budownictwa cios może być poważny - odpowiadają w piątek bułgarscy analitycy. Potencjalnym zagrożeniem jest niemal całkowite uzależnienie od rosyjskich źródeł energetycznych.

Według piątkowego elektronicznego wydania finansowego tygodnika „Kapitał” od zaczątku 2014 roku wartość produkcji, import której został objęty sankcjami przez Rosję, sięga niewiele ponad 10, pięć mln lewów (5, 38 mln euro), a przy całym 2013 r. wyniosła ona 18, 15 mln lewów (9, 3 mln euro).

Pomidory królowały

Działania Rosji wpędzą polską gospodarkę w dołek? "Obniżą wzrost PKB i inflację"

W 2013 roku bułgarski eksport do Rosji wyniósł 1, 12 mld lewów (0, 57 mld euro). Sprzedawano głównie leki, winko, kosmetyki, elementy do urządzeń, które nie znalazły się na liście towarów zakazanych. Bułgarskich pomidorów, które niegdyś królowały na rosyjskim branży, sprzedano za zaledwie 227 tys. lewów (114 tys. euro). Mięsa Bułgaria nie eksportuje, a nabiał tylko w znikomych ilościach.

Bułgarskie towary rolne i naprawdę miały trudny dostęp do odwiedzenia rosyjskiego rynku, cła są wysokie i nie znoszą one konkurencji z serbską i turecką produkcją, importowaną na o wiele dogodniejszych warunkach.

Straty mają możliwość odnotować bułgarscy producenci cytrusów, którzy mają podpisane dokumenty urzędowe z rosyjskimi importerami.

Jednak o wiele poważniejsze mogą być dla Bułgarii opłaty pośrednie. Przewodnicząca stowarzyszenia bułgarskich ogrodników Mariana Miłtenowa wspomina, że wielu bułgarskich producentów posiada umowy z europejskimi sieciami handlowymi, które działają także w Rosji jak i również dlatego można spodziewać się strat. - Dotychczas bułgarscy producenci nigdy nie otrzymywali odszkodowań, nie spodziewają się ich i teraz a mianowicie mówi Miłtenowa.

Spadnie eksport do UE?

Według analityków, reperkusji na bułgarskim rynku należy spodziewać się w rezultacie wszechstronnego pogorszenia się sytuacji na rynku unijnym w związku spośród sankcjami i ewentualnym spadkiem unijnego PKB. Może wówczas spowodować spadek bułgarskiego eksportu do UE.

Strat w wysokosci ok. 20 mln euro do ukończenia roku spodziewa się branża transportowa. Ma to jednakże związek raczej ze skomplikowaną sytuacją na Ukrainie aniżeli z ostatnimi sankcjami Kremla.

Jak konsekwencje wpłyną na Rosję? "Będzie recesja, ale nie kryzys"

Najbardziej niepokojące dla bułgarskiej gospodarki jest jej kompletne uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. Wartość ich importu z Rosji wynosi w porządku. 6 mld euro, wraz z tego 66, 9 proc. przypada na ropę, a 17 proc. na gaz ziemny. Z Rosji pochodzi też paliwo dla elektrowni jądrowej w Kozłoduju, która to zapewnia 35 proc. krajowej produkcji prądu.

- Prawie cały bułgarski przemysł zależy od rosyjskiego gazu. Każde wahanie w dostawach może ukazać się jak fatalne. Bułgaria jest w bardzo trudnej sytuacji pod tym aspektem - stwierdza były wiceminister gospodarki i energetyki Iwan Ajołow.

Mniej turystów

Negatywnych następstw spodziewa się także branża turystyczna, w dużym stopniu zorientowana w Rosjan i Ukraińców. Oferty turystyczne zapewnia 14 proc. bułgarskiego PKB.

Po przy jednym spotkaniu pierwszy od ponad dziesięć lat w 2014 r. nie zostanie odnotowany postęp liczby turystów z tychże państw. W ubiegłym roku Bułgarię odwiedziło ponad 700 tys. Rosjan i 300 tys. Ukraińców. Zapowiedzi władz rosyjskich o nałożeniu dodatkowej opłaty na wyjeżdżających za granicę godzą bezpośrednio w Bułgarię.

Pogłębienie się kryzysu ukraińsko-rosyjskiego zagraża - podług analityków - również gałęzi budowlanej, która w znacznym stopniu radzi sobie za pomocą boomowi w kurortach. Rosjanie i Ukraińcy – główni inwestorzy w kurortach nadmorskich i górskich - mogą bowiem zacząć się wycofywać. Obecnie Rosjanie posiadają przy Bułgarii ponad 350 tys. mieszkań w kompleksach wypoczynkowych, głównie nad Morzem Czarnym.

Autor: Янакий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Business Link, polska sieć coworkingowa, przejęta przez Skanską
Szwedzki deweloper Skanska przejął Business Adres – polską spółkę zarządzającą siecią coworkingu i prywatnych biur na wynajem. Po kwietniu 2017 roku deweloper po raz pierwszy zainwestował w Business Linka jak i…...
Budżet Kancelarii Prezydenta w 2018 roku ma wynieść 210 mln zł
Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują dzięki przyszły rok największe koszty od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 miliard złotych. Największy…...
Budowa dróg w Polsce. Pomoze PIR?
Kierowcy ominą historyczne miasto. Pospieszniej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkadziesiąt firm walczy na temat kontrakty 107 mld zł na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...
Brexit - procedura. Jaki będzie wpływ na banki i sektor finansowy
Donald Tusk, przewodniczący Porady Europejskiej, otrzymał list podpisany przez premier Theresę May. Informuje w nim ona o uruchomieniu art. pięćdziesięciu Traktatu Lizbońskiego. Tym samym Wielka Brytania formalnie zaczyna Brexit. List przekazał…...
Brexit. Funt brytyjski najdroższy od czasu listopada 2018 roku  Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...
Branża meblarska w Polsce - perspektywy rozwoju
Polska zajmuje 6. położenie co do produkcji mebli dzięki świecie. Żadna inna nasza profesjonalna branża nie istnieje tak silnej pozycji. Jedynie w przeszłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła…...
Borys: PFR uruchamia kolejny kasa zapomogowa dla młodych innowacyjnych firm  Pieniądze
Polski Fundusz Rozwoju Ventures (Grupa PFR) uruchamia nowy fundusz, dzięki któremu około 500 milionów zł trafi do młodych, pionierskich firm - poinformował po czwartek prezes Funduszu, Dawid Borys. - Uruchamiamy kolejny…...
Nie znaleziono