Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę

🕓 04.07.2019
👁 193
🗨
Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę  Informacje

Bułgaria nie straci w wyniku rosyjskich sankcji na towary rolne, lecz dla ofert wakacyjnych i budownictwa cios może być poważny - odpowiadają w piątek bułgarscy analitycy. Potencjalnym zagrożeniem jest niemal całkowite uzależnienie od rosyjskich źródeł energetycznych.

Według piątkowego elektronicznego wydania finansowego tygodnika „Kapitał” od zaczątku 2014 roku wartość produkcji, import której został objęty sankcjami przez Rosję, sięga niewiele ponad 10, pięć mln lewów (5, 38 mln euro), a przy całym 2013 r. wyniosła ona 18, 15 mln lewów (9, 3 mln euro).

Pomidory królowały

Działania Rosji wpędzą polską gospodarkę w dołek? "Obniżą wzrost PKB i inflację"

W 2013 roku bułgarski eksport do Rosji wyniósł 1, 12 mld lewów (0, 57 mld euro). Sprzedawano głównie leki, winko, kosmetyki, elementy do urządzeń, które nie znalazły się na liście towarów zakazanych. Bułgarskich pomidorów, które niegdyś królowały na rosyjskim branży, sprzedano za zaledwie 227 tys. lewów (114 tys. euro). Mięsa Bułgaria nie eksportuje, a nabiał tylko w znikomych ilościach.

Bułgarskie towary rolne i naprawdę miały trudny dostęp do odwiedzenia rosyjskiego rynku, cła są wysokie i nie znoszą one konkurencji z serbską i turecką produkcją, importowaną na o wiele dogodniejszych warunkach.

Straty mają możliwość odnotować bułgarscy producenci cytrusów, którzy mają podpisane dokumenty urzędowe z rosyjskimi importerami.

Jednak o wiele poważniejsze mogą być dla Bułgarii opłaty pośrednie. Przewodnicząca stowarzyszenia bułgarskich ogrodników Mariana Miłtenowa wspomina, że wielu bułgarskich producentów posiada umowy z europejskimi sieciami handlowymi, które działają także w Rosji jak i również dlatego można spodziewać się strat. - Dotychczas bułgarscy producenci nigdy nie otrzymywali odszkodowań, nie spodziewają się ich i teraz a mianowicie mówi Miłtenowa.

Spadnie eksport do UE?

Według analityków, reperkusji na bułgarskim rynku należy spodziewać się w rezultacie wszechstronnego pogorszenia się sytuacji na rynku unijnym w związku spośród sankcjami i ewentualnym spadkiem unijnego PKB. Może wówczas spowodować spadek bułgarskiego eksportu do UE.

Strat w wysokosci ok. 20 mln euro do ukończenia roku spodziewa się branża transportowa. Ma to jednakże związek raczej ze skomplikowaną sytuacją na Ukrainie aniżeli z ostatnimi sankcjami Kremla.

Jak konsekwencje wpłyną na Rosję? "Będzie recesja, ale nie kryzys"

Najbardziej niepokojące dla bułgarskiej gospodarki jest jej kompletne uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. Wartość ich importu z Rosji wynosi w porządku. 6 mld euro, wraz z tego 66, 9 proc. przypada na ropę, a 17 proc. na gaz ziemny. Z Rosji pochodzi też paliwo dla elektrowni jądrowej w Kozłoduju, która to zapewnia 35 proc. krajowej produkcji prądu.

- Prawie cały bułgarski przemysł zależy od rosyjskiego gazu. Każde wahanie w dostawach może ukazać się jak fatalne. Bułgaria jest w bardzo trudnej sytuacji pod tym aspektem - stwierdza były wiceminister gospodarki i energetyki Iwan Ajołow.

Mniej turystów

Negatywnych następstw spodziewa się także branża turystyczna, w dużym stopniu zorientowana w Rosjan i Ukraińców. Oferty turystyczne zapewnia 14 proc. bułgarskiego PKB.

Po przy jednym spotkaniu pierwszy od ponad dziesięć lat w 2014 r. nie zostanie odnotowany postęp liczby turystów z tychże państw. W ubiegłym roku Bułgarię odwiedziło ponad 700 tys. Rosjan i 300 tys. Ukraińców. Zapowiedzi władz rosyjskich o nałożeniu dodatkowej opłaty na wyjeżdżających za granicę godzą bezpośrednio w Bułgarię.

Pogłębienie się kryzysu ukraińsko-rosyjskiego zagraża - podług analityków - również gałęzi budowlanej, która w znacznym stopniu radzi sobie za pomocą boomowi w kurortach. Rosjanie i Ukraińcy – główni inwestorzy w kurortach nadmorskich i górskich - mogą bowiem zacząć się wycofywać. Obecnie Rosjanie posiadają przy Bułgarii ponad 350 tys. mieszkań w kompleksach wypoczynkowych, głównie nad Morzem Czarnym.

Autor: Янакий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Gazoport miał być przed wyborami, nie będzie. «To zagraża życiu»
Pierwszy tankowiec z katarskim gazem nie zdąży wpłynąć do odwiedzenia Świnoujścia przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi - dowiedział się portal tvn24. pl. Pierwsza realna data to wystarczy grudnia tego roku. Ostatnie…...
Fuchsia - nowy system operacyjny Google’a
Google pracuje nad nowym systemem operacyjnym, jednak nie ma on guzik wspólnego z Androidem. Na GitHub – portalu dla programistów do dzielenia się kodami – narodziła się strona dotycząca świeżego systemu operacyjnego…...
Fed decyzja w sprawie stóp procentowych - reakcja rynków
Fed nie zamierza poddawać się z wcześniej nakreślonej ścieżki zacieśniania monetarnego i widzi jeszcze jedną podwyżkę w tym roku. Na dodatek, potrzebuje również odchudzić sumę bilansową, która opiewa już dzięki 4…...
Chiny rozpoczeły budowę rurociągu Energia Syberii  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika…...
Centralny Port Komunikacyjny. Wszystko, co trzeba wiedzieć
Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma zaistnieć w Stanisławowie w gminie Baranów- 40 kilometrów od momentu Warszawy. Pierwszy samolot posiada odlecieć…...
Business Link, polska sieć coworkingowa, przejęta przez Skanską
Szwedzki deweloper Skanska przejął Business Adres – polską spółkę zarządzającą siecią coworkingu i prywatnych biur na wynajem. Po kwietniu 2017 roku deweloper po raz pierwszy zainwestował w Business Linka jak i…...
Budżet Kancelarii Prezydenta w 2018 roku ma wynieść 210 mln zł
Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują dzięki przyszły rok największe koszty od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 miliard złotych. Największy…...
Budowa dróg w Polsce. Pomoze PIR?
Kierowcy ominą historyczne miasto. Pospieszniej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkadziesiąt firm walczy na temat kontrakty 107 mld zł na drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad…...
Nie znaleziono