Upadek Lehmana, wykup Bank of America / Merrill Lynch ponownie wstrząsa Wall Street

17 lutego 2021
Category: Bank Of America

Lehman Brothers ogłasza upadłość, Bank of America kupuje Merrill Lynch

Starszy redaktor, Network World, Network World |

Wall Street po raz kolejny zatrzęsło się, gdy Lehman Brothers ogłosił, że zbliża się do bankructwa, a Bank of America powiedział, że kupuje Merrill Lynch za około 50 miliardów dolarów w ramach transakcji wymiany akcji. Jest to konsekwencja dla pracowników i implikacje dla inwestycji IT na Wall Street.

Wall Street już nigdy nie będzie takie samo, jak Lehman Brothers ogłasza bankructwo w poniedziałek, a Bank of America twierdzi, że kupi Merrill Lynch & Co., kolejną firmę finansową znajdującą się w trudnej sytuacji.

Podczas gdy JPMorganChase wkroczył, aby przejąć Bear Stearns, gdy upadł zaledwie kilka miesięcy temu, analitycy twierdzą, że nie mają nadziei na podobną ratunek dla Lehmana.

„Nie oczekuję, że kupujący wkroczy, aby uratować holding – mówi Robert Iati, partner w Grupie TABB, firmie badawczej, która ściśle monitoruje zarówno aspekty biznesowe, jak i technologiczne głównych firm świadczących usługi finansowe.

Iati zauważa, że ​​Lehman ma firmy, takie jak działalność w zakresie zarządzania aktywami Neuberger Berman i Townsend Analytics, operator systemu zarządzania realizacją Realtick, które prawdopodobnie zostaną przejęte w najbliższej przyszłości. Dodaje jednak: „Lehman ma tysiące specjalistów ds. Technologii, którym prawdopodobnie trudno będzie znaleźć pracę odpowiadającą rolom, które pozostawili w Lehman, ponieważ teraz i w dającej się przewidzieć przyszłości jest coraz mniej miejsc pracy jako brokerów i konkurencji ponieważ te prace są bardziej intensywne niż kiedykolwiek wcześniej . (Zobacz najgorętsze transakcje dotyczące fuzji i przejęć technologii z 2008 r.)

W poniedziałek Lehman odmówił komentarza na temat bankructwa i jego wpływu na pracowników, ale dowody opadu pojawiły się na różne sposoby, ponieważ kamery zakrywały pracowników z ich dobytkiem wypływającym z lokalizacji Lehman w Nowym Jorku i innych częściach świata.

Niektórzy, jak na przykład koledzy z Lehman, Vijay Jayant i James Ratcliffe, którzy byli analitykami w Lehman Brothers Cable and Satellite Communications Team, w poniedziałek wysłali pożegnalne e-maile skierowane do klientów, przyjaciół i współpracowników. „Praca z Państwem przez ostatnie pięć lat była wielką przyjemnością – stwierdzają w e-mailu. Ratcliffe odmówił dalszych komentarzy i nie udało się skontaktować z Jayantem.

Firmy z Wall Street są dużymi inwestorami w IT i telekomunikację, od których są w dużym stopniu zależne, aby konkurować w połączonych systemach o ultraszybki handel elektroniczny.

Lehman nie jest inny. Zgodnie z niedawnym zgłoszeniem do SEC za dziewięć miesięcy zakończonych 31 sierpnia, Lehman Brothers wydał 921 milionów dolarów na technologie i komunikację w 2008 roku, w porównaniu z 834 milionami dolarów w tym samym okresie w 2007 roku. Lehman był szanowany, a jego dyrektor ds. zyskał uznanie za innowacje technologiczne.

Robert Iati z grupy TABB powiedział, że Lehman był dobrze znany ze swoich systemów obrotu obligacjami o stałym dochodzie, ale zauważa, że ​​jest mniej operacji handlu obligacjami, co sprawia, że ​​perspektywa zatrudnienia jest „w najlepszym razie trudna dla tych, którzy specjalizują się w tego typu operacjach.

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób Lehman, który wchodzi w stan upadłości, może spłacić swoje długi zaciągnięte w technologii lub w inny sposób, Iati twierdzi, że prawne zastosowanie prawa upadłościowego ostatecznie wyjaśni to.

Perspektywy dla Merrill Lynch, które Bank of America ma przejąć za około 50 miliardów dolarów, wydają się jaśniejsze.

„Istnieje wyraźna synergia między Merrill i Bank of America, która powinna przejawiać się w IT, a także w innych obszarach biznesowych – mówi Iati. „Ich biznesy dość się uzupełniają, co powinno zminimalizować nadmiarowość między ich technologiami.

Zwraca uwagę, że Merrill Lynch ma prawdopodobnie największy budżet IT ze wszystkich banków inwestycyjnych, wydając prawie 4 miliardy dolarów rocznie na technologie w ciągu ostatnich kilku lat. Ostatnie dostępne zgłoszenie SEC z lipca pokazuje, że Merrill Lynch przeznaczył 1,12 miliarda dolarów na komunikację i technologię na sześć miesięcy kończących się 27 czerwca, w porównaniu z 961 milionami dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.

Iati wskazuje, że budżet technologii Merrill Lynch został rozłożony na wszystkie regiony świata, zarówno w segmentach bankowości detalicznej, jak i inwestycyjnej. Ponieważ Bank of America koncentruje się bardziej na podstawowej bankowości komercyjnej w Stanach Zjednoczonych, mówi, można oczekiwać, że wydatki na technologie w sektorze inwestycyjnym ich działalności mogą spaść nawet o 30% do 40% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Iati przypuszcza, że ​​prawdopodobnie nastąpi redukcja personelu i systemów w Merrill Lynch, choćby ze względu na rodzaj zwolnień, które prawie zawsze mają miejsce w przypadku dużych fuzji. Ale główne sieci Merrill Lynch, zaprojektowane do handlu z małymi opóźnieniami, prawdopodobnie będą dobrze utrzymywane, aby połączony podmiot dwóch firm mógł odnieść sukces, zauważa.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy