Nowe metody uczenia. Polska szkoła potrzebuje starannych zmian

🕓 20.07.2019
👁 116
🗨
Druk 3D - nowe technologie w polskiej szkole

Rola nowych technik w życiu człowieka jest z brakiem wątpienia coraz większa. Poparcie maszyn czyni codzienność łatwiejszą i przyjemniejszą, ale ciągnie też zakończone pewne wymogi. Według analityków McKinsey do 2030 roku nawet 800 milionów obecnych miejsc robocie może zniknąć w następstwie rozwijającej się automatyzacji.

Eksperci zaznaczają jednak, że powstałą lukę mogą wypełnić prace, które dziś nawet wciąż nie istnieją. Aby wyszkolić fachowców w tych całkowicie nowych dziedzinach, instytucje edukacyjne już dziś powinny mniemać o wspieraniu dzieci po rozwoju uniwersalnych kompetencji, które za dekadę lub 2-ie będą najbardziej pożądane dzięki rynku pracy. Czy da się jednak przewidzieć, które to to będą umiejętności? I czy obecny system oświaty poradzi sobie w katalogów nauczaniu?

Świat jutra potrzebuje nowych kompetencji

Ze powodu na dynamiczne tempo przemian, trudno jasno powiedzieć, które to konkretnie umiejętności pomogą pociechom z czasem. Jednak eksperci przewidują, że bardzo istotne są kompetencje miękkie, w naszym m. in. zdolność dostrzegania w zmianach nowych ewentualności, a nie trudności. Ważne jest także zapewnienie młodym ludziom warunków, po których nauczą się używać krytyczne myślenie i kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

Wśród kompetencji przyszłości wymienia się także te masywne, czyli m. in. tereny takie jak technologia druku 3D, programowanie czy robotyka. Obserwując trendy, coraz większą ilość inicjatyw rządowych i prywatnych decyduje się wspierać młodocianych ludzi w stawianiu pierwszych kroków w tych domenach. Do prognoz analityków, natomiast zatem i wyzwań czekających dzieci w przyszłości, dopasowuje się także metodykę edukowania. Ta nowa opiera się na pięciu filarach, jakim zawdzięcza swoją nazwę – STEAM.

Odpowiedź dzięki wyzwania przyszłości

Za skrótem STEAM stoją angielskie słowa: Science, Technology, Engineering, The Arts i Mathematics (z ang. Nauki ścisłe, Technologia, Mechanika, Sztuka i Matematyka). Jak na przykład zauważa Helena Winiarczyk, koordynatorka edukacyjna z warszawskiej spółki Skriware, w modelu STEAM warto zwrócić szczególną atencję na pierwiastek artystyczny, który w wieku robotyki i zaawansowanych algorytmów często bywa pomijany. – Obok zdolności matematycznych i technicznych to oczywiście zdolności twórcze i zmysł estetyczny będą odgrywać niesłychanie ważną rolę w edukacji. Technologia druku 3D jest przykładem łączenia sztuki wraz z pozostałymi elementami STEAM. Nauczka projektowania i druku przestrzennego rozwija u dzieci wyobraźnię, ale może też stanowić pomocna w nauce pozostałych szkolnych przedmiotów – komentuje edukatorka Skriware.

Druk 3D w służbie edukacji

Jak w praktyce może mieć wygląd wykorzystanie trójwymiarowego druku np. podczas lekcji historii, biologii czy chemii? Ograniczeniem pozostanie tylko wyobraźnia dzieci jak i również nauczyciela. Uczniowie mogą samodzielnie tworzyć repliki skamielin i artefaktów czy modele związków. Omawiając budowę DNA wraz z pewnością łatwiej trafić do odwiedzenia uczniów zastępując tradycyjne ilustracje i tablice przestrzennym, samodzielnie wydrukowanym przez dzieci projektem 3D. Taki model można wziąć do ręki i obejrzeć z każdej strony, an angażowanie dziecka w proces tworzenia, dodatkowo wzmacnia okazję, że zagadnienie zapadnie w jego pamięci.

Ponadto z pomocą druku 3D można tworzyć biżuterię podczas zajęć z techniki lub pionki do ulubionych konsol planszowych podczas zabaw przy świetlicy. Cenną lekcją jest także projektowanie modeli związków chemicznych, figur geometrycznych lub organów, a następnie drukowanie ich jako pomoc naukową. Przedstawianie dzieciom nowych zagadnień, w ciekawy na rzecz nich sposób, sprawia, że materiał jest znacznie łatwiejszy do opanowania. Z kolei łączenie tematów z różnych dziedzin pokazuje im, iż prawdziwy świat jest układem naczyń połączonych i jakikolwiek jego element ma działanie na pozostałe.

Forma zajęć ma znaczenie

Nie jedynie treści przekazywane podczas zajęć, ale także ich forma jest kluczowa w nauczaniu w duchu STEAM. Nauczyciele pod każdą szerokością geograficzną dostrzegają korzyści powstające z wykorzystania nowych inżynierii w zajęciach dydaktycznych. Wspierają one uatrakcyjnić proces edukowania, nadając mu formę interaktywnej zabawy i sprawiając, iż nauka staje się przyjemniejsza. Działania edukacyjne oparte na temat koncepcję STEAM mają namawiać uczniów do większej działalności i być pomocne w rozwijaniu kluczowych umiejętności, tego rodzaju jak radzenie sobie po trudnych sytuacjach czy robota w grupie. Ponadto wiele tematów uzupełniają ćwiczenia fachowe, na przykład wykład z historii starożytnego Egiptu wraz z warsztatem projektowania piramid przy 3D.

Projektowanie i druk 3D to coś, co wciąga dzieci jak i również dorosłych – mówi Joanna Pawlak, prezes Fundacji CoderDojo Polska. – Uczestnicy grono zajęć, którzy na Dojo zajmowali się drukiem 3D, mieli frajdę z trzymania w ręku efektów osobistej pracy, a dodatkowo ćwiczyli i rozwijali wyobraźnię przestrzenną. To się przyda nie tylko przyszłym inżynierom, prawda? Dla nas dorosłych wówczas możliwość interakcji z czymś, co jako dzieci widzieliśmy w filmach sf a mianowicie dodaje.

Chociaż emituje się, że wielu podopiecznym ma kontakt z nowoczesnymi technologiami od najmłodszych latek, zbyt często ogranicza się on wyłącznie do konsumpcji treści w internecie. To zdecydowanie za mało. Już niedługo kluczem do odniesienia sukcesu będzie kreatywne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak na przykład drukarki 3D czy roboty edukacyjne. Dlatego nowoczesny proces nauczania powinien kłaść wielki nacisk na pierwiastek artystyczny.

STEAM dla rodzimych uczniów

Wkrótce pojawi się szansa, by sprawdzić podejście STEAM w praktyce. Fundacja CoderDojo Polska we współpracy wraz z firmą T-Mobile i Skriware realizują program grantowy, który ma na celu wesprzeć inicjatywy edukacyjne z wykorzystaniem nowych technologii. Autorzy najkorzystniejszych konkursowych pomysłów dostaną od momentu organizatorów sprzęt do wykonania projektów z zakresu edukacyjnego wykorzystania projektowania i druku 3D. – T-Mobile Nasze państwo angażuje się w inicjatywy, które uczą, jak stanowić częścią społeczeństwa cyfrowego jak i również korzystać z nowoczesnych inżynierii we wszystkich obszarach życia – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile.

– Wraz z uwagą śledzimy rynek jak i również odpowiadamy na jego potrzeby, a równocześnie stale spoglądamy w przyszłość i szukamy nowych pomysłów oraz rozwikłań. Efektem tego są interdyscyplinarne platformy, na których spotkają się przedstawiciele różnych sfer. Wymiana wiedzy, umiejętności i doświadczeń między nimi to pierwszy krok na ulicy poszukiwań nowych obszarów wdrożeń dla nowoczesnych technologii. Tak też jest w przypadku programu Fajne Granty T-Mobile. W tej edycji skupiamy się na druku 3D, ponieważ w przyszłości ma możliwość on zmienić oblicze dużej liczby obszarów naszego życia. Owe możliwości chcemy pokazywać już dzisiaj i chcemy włączać w to najmłodszych, bo być może za drzwiami drewnianymi, które otwieramy przed nimi teraz, czeka je pasjonujące życie w przyszłości – dodaje Rybak-Dowżyk.

Skriware, przedsiębiorstwo dostarczająca rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, właśnie dołączyła do Fundacji Digital Poland.

Autor: animatoraizen
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Doświadczenia krajów Azji w wykonywaniu biznesu ponad trudną historią
17 lutego minęło 40 lat od wojny między Chinami a Wietnamem. Trwała 27 dni, pochłonęła tysiące ofiar, ale żadna ze stron nie za bardzo pragnie o niej mówić. Zarówno…...
Donald Tusk komentuje wydarzenia wraz z 16 i 17 grudnia 2016
Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do ludzi, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju na temat respekt wobec ludzi, praw i wartości - mówił w sobotę szef…...
Dolina krzemowa - ile osiągają pracownicy firm technologicznych?
Zarobki w Dolinie Krzemowej wówczas już legendarna kwestia - od lat krążą opowieści o tym, że technologiczni giganci nie żałują pieniędzy na pracowników. Ale jak się okazuje, najlepiej w tym rejonie płaci…...
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Do podsłuchiwania telefonu komórkowego należy znać jego numer  Tech
Kanadyjskich klientów sieci telefonii komórkowej wydaje się bardzo łatwo podsłuchiwać i śledzić: wystarczy znać numer telefonu. Dowiedli tego dziennikarze telewizji publicznej CBC we współpracy z niemieckimi specjalistami od zabezpieczeń. W minionym…...
Dlaczego jesteś nieszczęśliwy? Zmień własne nawyki
Szczęście trudno zdefiniować, dla każdego oznacza trochę innego. Co innego nieszczęście. Je bardzo łatwo określić. Od razu zauważymy, kiedy ktoś jest nieszczęśliwy i tak samo szybko zorientujemy się, że sami…...
Deutsche Bank zawarł ugodę wraz z Departamentem Sprawiedliwości  Ze świata
Deutsche Bank zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ). Niemiecki bank zapłaci łącznie 7, 2 mld dolarów kar za sprzedawanie tzw. toksycznych aktywów, które były jedną z przyczyn kryzysu w 2008 roku kalendarzowego.…...
Delegowanie pracowników w transporcie. Polska oburzona stanowiskiem Rady UE  Ze świata
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
Nie znaleziono