Chińska stacja kosmiczna niedługo spadnie. Jak i również nikt nie wie, dokąd dokładnie trafią jej szczątki

🕓 10.07.2019
👁 193
🗨
Chińska stacja kosmiczna niedługo spadnie na Ziemię

Pierwsza stacja kosmiczna wystrzelona na orbitę przez Chiny niedługo wróci na Glebę - w postaci gorącej kupy złomu. Stacja Tiangong-1, zwana też "Pałacem Niebiańskim", zaczęła swoją misję przy 2011 roku. Po sześciu udanych misjach – spośród czego w trzech brała udział załoga – Chiny porzuciły stację kosmiczną. Był wtedy czerwiec 2013 r..

Od tamtej pory dwumodułowy i ważący 9, 4 tony pojazd kosmiczny okrążał naszą planetę bez którychkolwiek bądź odwiedzin na pokładzie. Przy maju 2017 roku Chiny przyznały Organizacji Narodów Zjednoczonych, że straciły kontakt z Tiangong-1 w marcu 2016.

Z ostatnich wyliczeń firmy Aerospace Corporation powstaje, że stacja może po raz kolejny wejść w ziemską atmosferę w okolicach Niedzieli Wielkanocnej.

Gdy w dodatku dojdzie, fragmenty Tiangong-1 zaczną schodzić w dół na Ziemi. Cząstka urządzeń może nawet dotrzeć na powierzchnię planety całkowicie.

Nikt nie ma świadomość, gdzie dokładnie trafią szczątki Tiangong-1. Najprawdopodobniej będzie to jednak ocean. Szansa dzięki wygraną w loterii wydaje się być o milion razy większa niż szansa na zostanie uderzonym odłamkiem stacji.

Dlaczego tak trudno wyliczyć miejsce, w którym spadną fragmenty stacji?

Wejście w atmosferę

Foto: NASA Johnson/Flickr/CC BY-NC 2. 0 Atmosfera Ziemi widziana z kosmosu

By okrążać Ziemię dzięki wysokości około 400 km, statek kosmiczny musi przemieszczać się z prędkością około 28 tysięcy kilometrów w godzinę. Jedno okrążenie planety zajmuje mu około 85 minut.

Nawet w takiej wysokości atmosfera zjednywa statki kosmiczne. Jeśli nie przyspieszy on przy jednym spotkaniu na jakiś czas, by poprawić swoją orbitę, to zacznie zwalniać i spadnie.

Często słyszy się, że kosmos zaczyna się na wysokości 100 km. Samoloty powyżej tej granicy tracą resztki sterowności – powietrze staje się bardzo rozrzedzone. Jest jednak na tyle gęste, by zwolnić lot.

Tiangong-1 dzierży pięciodniowe okienko, w którym stacja mogłaby spaść dzięki Ziemię: od dnia 30 marca do wtorku 3 kwietnia.

– 21. Skrzydło Sił Kosmicznych, wykorzystując swoją globalną Sieć Nadzoru Kosmicznego (ang. Space Surveillance Network), obejmującą naziemne i kosmiczne radary i czujniki optyczne, śledzi Tiangong-1 – napisała Business Insiderowi w mailu Diana McKissock z Sił Powietrznych USA.

Jesse Gossner, inżynier mechaniki orbitalnej, który naucza w Szkole Zaawansowanych Czynności Kosmicznych amerykańskich Sił Napowietrznych powiedział, że nie możemy być pewni miejsca jak i również czasu, w którym szczątki stacji spadną na Grunt właśnie z powodu atmosfery naszej planety i tego, jak zachowują się po niej szybko poruszające się obiekty.

- Puszczałeś kiedyś kaczki na jeziorze? Kamień odbija się kilka razy i w krańcu zapada w wodę a mianowicie mówi Gossner. Hipotetycznie niekontrolowana stacja kosmiczna może zatrzymać się, zdaniem Gossnera, identycznie do takiego kamienia.

To coś być może odbić się od atmosfery, bo porusza się naprawdę szybko – stwierdza. – Jeśli uderzy gładką stronicą, jak kamień uderzający przy taflę jeziora, to odbije się. Gdyby jednak uderzył spiczastym końcem lub końcem jednego z modułów to "wkopie się" - tłumaczy Gossner.

Inżynier zaznacza, że każdemu statkowi kosmicznemu, który obniża się do odwiedzenia poziomu około 200 kilometrów nad Ziemią, zostaje tylko kilka dni na orbicie. Gdy znajdzie się na wysokości około 125 km zostanie mu jedno okrążenie, zanim się rozbije.

Nawet jeśli starannie wiesz, gdzie trafi przy atmosferę, szczątki i sprawy mogą się rozprzestrzenić na całkiem dużym obszarze – mówi Gossner.

– To zgadywanka – dowodzi Gossner. - Nie posiada możliwości przewidzenia, gdzie trafi stacji kosmiczna – dodaje.

Jak odejdzie Tiangong-1

Foto: ESA/D. Ducros Automatyczny Statek Transportowy wchodzący w atmosferę - ilustracja

– Najpierw poruszasz się bardzo, bardzo szybko. A potem niesłychanie, bardzo szybko zaczynasz zwalniać – mówi Gossner.

Statek kosmiczny hamuje i traci prędkość poruszania się do przodu, ale grawitacja z kolei przyspiesza stację kosmiczną w kierunku Gleby. Powietrze jest nadal nazbyt rzadkie, aby znacznie spowolnić obiekt, więc ten opada szybciej i szybciej.

W miarę jak statek kosmiczny wpada w coraz to gęstsze powietrze, opór rozpoczyna odrywać panele słoneczne, anteny i inne luźno przytwierdzone elementy. Gorąca plazma podgrzewa statek topiąc je i rozpadając.

Tylko parę materiałów może to znieść. – Tytan byłby odpowiednim wyborem – mówi Gossner.

Istnieje szansa, hdy część oprzyrządowania może przetrwać wejście w atmosferę. Tłumaczy to Bill Ailor, inżynier aeronautyczny, który specjalizuje się w wejściu obiektów w atmosferę. Uważa, że to sprawa warstwowego układania materiałów ochronnych.

Gdzie być może spaść Tiangong-1

Tiangong-1 najpewniej rozbije się nad oceanem – ich wody pokrywają 71 proc. powierzchni naszej planety.

Foto: Aerospace Corporation Szczątki spadną najpewniej pomiędzy 43 stopniem szerokości geograficznej północnej a 43 stopnie szerokości geograficznej południowej

Niektóre fragmenty chińskiej stacji kosmicznej mogą jednak uderzyć w ziemię. Szczątki mogą rozprzestrzenić się nawet na odcinku 1, 5 tysiąca metrów.

Ailor twierdzi, hdy kawałki chińskiej stacji kosmicznej "najprawdopodobniej" nie uderzą jednak w nikogo na Ziemi.

– Nie wydaje się to niemożliwe, ale od początku ery lotów po kosmos jedyną osobą, jaką dotknęły kosmiczne szczątki była kobieta Oklahomie. Odłamek musnął jej ramię – mówi Ailor.

Gdyby jakiś człowiek lub czyjeś mienie ucierpiało z powodu odłamków stacji, należy mu się reperacja od chińskiego rządu.

Autor: PineAppleBerri
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Chiny rozpoczeły budowę rurociągu Energia Syberii  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem Chińska inicjatywa budzi zastrzeżeń. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika…...
Chcesz wychować następcę Messiego? Blajer wyjaśnia, ile to kosztuje  Informacje
"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy uprawnienia? "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". Na gry…...
Ceny ropy w Nowym Jorku w dół  Surowce
Ceny ropy naftowej w giełdzie paliw w Nowatorskim Jorku spadają, po wielkim wzroście podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie…...
Ceny prądu w 2019 r.. Tchórzewski: rozporządzenie będzie wydane do końca marca
300 plus po nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Ceny paliw przyszłym tygodniu poniekąd bez zmian  Surowce
"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...
Ceny paliw na stacjach benzynowych. Notowania ropy
We wtorek cena ropy naftowej na giełdzie nieznacznie wzrosła powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. O godzinie 7 wyniosła ponad 42, 30 USD za baryłkę. 1 sierpnia notowania tego surowca…...
Centralny Port Komunikacyjny. Wszystko, co trzeba wiedzieć
Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma zaistnieć w Stanisławowie w gminie Baranów- 40 kilometrów od momentu Warszawy. Pierwszy samolot posiada odlecieć…...
Nie znaleziono