Temat: Internet

🕓 15.06.2019
📂 Tech
👁 180
🗨
9 trendów IT, które wpłyną na biznes w 2017 roku  Tech

  • Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko
  • Koniec piractwa, bądź cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy upoważnienia autorskiego
  • "Ojciec internetu" uprzedza: masz zdjęcia, na wskazane jest ci zależy, wydrukuj je
  • Koniec internetu jaki wiemy? Kontrowersyjna decyzja odnośnie neutralności sieci
  • Luka w zabezpieczeniach WiFi. Narażeni użytkownicy na całym świecie

Firmy pod każdą szerokością geograficzną wydadzą 3, pięć bln dolarów na IT w 2017 roku a mianowicie prognozuje Gartner. Analitycy wypichcili listę dziewięciu dziedzin, które zdominują branżę w najbliższych miesiącach.

W raporcie prognozuje się, że firmy zwiększą przede wszystkim własne wydatki na oprogramowanie (software) i usługi.

Tylko w tym roku koszty na software wzrosną aż o 6 proc., zaś w następnym o następujące 7, 2 procent i wyniosą 357 mld dolarów. Tymczasem, w 2017 r. firmy wydadzą na pomoce IT 943 mld dolarów, co ma stanowić wzrost o 5 proc. w stosunku do bieżącego roku.

Oznacza to, że trendy technologiczne i rzeczy, które znalazły się w ciągu ostatnich paru lat pochłoną w najbliższych latach miliardy dolarów.

Gatner i inne spółki badawcze przewidują, że najmocniej w przyszłym roku pozostaną się rozwijać następujące technologie:

1. Sztuczna rozum (AI) i zaawansowane uczenie maszynowe

UE stosuje w praktyce elektroniczny system certyfikacji towarów naturalnych

Już teraz Google i Microsoft dodają różnego rodzaju usługi AI do swoich usług w chmurze. Nawet startupy zaczęły używać ze sztucznej inteligencji przy swoich aplikacjach, przykładem jest choćby Gogobot.

"Bardziej zaawansowane techniki wychodzą poza tradycyjne algorytmy, tworząc systemy, które rozumieją, uczą się, przewidują, adaptują i potencjalnie pracują autonomicznie" - wskazuje Gartner.

Firma badawcza szacuje, że rynek sztucznej bystrości wzrośnie z 420 mln dolarów w 2014 r. do 5, 05 mld w 2020 roku.

2. Wirtualni asystenci

Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie przy wielu dziedzinach technologii, zacząwszy od usług w chmurze do internetu rzeczy (IoT). Jest jednak jeden obszar, który będzie roziwjał się wyjątkowo dynamicznie: wirtualni asystenci.

Chociaż Siri, Cortana i Google Now odrzucić są wcale takie świeże, tego typu usługi coraz częściej wchodzą w nowe obszary. Na przykład, Apple wreszcie otworzył Siri dla innych deweloperów w 2016 roku. Z kolei Cortana (za pośrednictwem systemu Windows 10) współpracuje z wieloma aplikacjami pakietu Microsoft Ofiice

Według Grand View Research, globalny rynek Inteligentnego Wirtualnego Asystowania (IVA) osiągnie cena 12, 28 mld do 2024 roku.

3. Internet rzeczy (IoT)

2017 będzie rokiem, kiedy sztuczna inteligencji zacznie się wiązać z internetem rzeczy a mianowicie prognozuje Gartner.

Internet rzeczy to koncepcja, według której otaczające nas wyekwipowania (m. in. sprzęt AGD, RTV, oświetlenie, samochody) potrafią pośrednio albo bezpośrednio zbierać, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej.

W przyszłym roku technika wejdzie jednak na następny szczebel rozwoju. Zdaniem ekspertów, należy bowiem spodziewać się, że urządzenia zaczną na własną rękę komunikować się nawzajem jak i również pomagać w podejmowaniu decyzji. Gartner szacuje, że w celu 2018 roku do necie będzie podłączonych 6 mld urządzeń.

Łączna wartość rynku IoT wzrośnie natomiast z 157, 06 mld dolarów w 2016 r. do 661, 74 mld dolarów do 2021 r. - przewiduje Markets and Markets.

4. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona (VR/AR)

Nowy e-dowód od czasu 2019 roku. Giganci jednoczą siły

Nadchodzi również czas systemów łączących świat rzeczywisty z tym generowanym przy pomocy komputera. Już w 2016 roku było głośno o tej technologii - teraz okres na kolejny krok.

Wśród oczekiwanych premier są m. in. nowe gogle HoloLens od Microsoftu. IDC przewiduje, że na całym globie dochody wirtualnej i świat rozszerzonej wzrosną z 5, 2 mld dolarów aż do ponad 162 mld przy 2020 roku.

5. Bliźniaki cyfrowe

Co uzyskamy po połączeniu technologii AI, IoT i VR/AR? Bliźniaka cyfrowego (ang. digital twin). To skomputeryzowana replikacja jakiegoś elementu, co istnieje w globie rzeczywistym, stworzona na bazie danych zbieranych przez czujniki w czasie rzeczywistym.

Zdaniem analityków Gartnera o tej technologii będzie niesłychanie głośno w 2017 r. Szacuje się, że w ciągu trzech do pięciu lat, setki milionów kwestii będą reprezentowane przez bliźniaków cyfrowych.

6. Blockchain

Pamiętacie fenomen bitcoinów w 2015 roku? Dowiaduje się, że same monety mogą być mniej warte niż tylko technologia użyta do jej stworzenia.

Blockchain to element łączący technologie jak i również finanse. Już teraz kilkanascie firm, startup-ów i instytucji bankowych testuje tę technologię wywodzącą się z wirtualnej waluty. Umożliwia ona między pozostałymi prowadzenie bezpiecznych transakcji i rejestrów. Zdaniem ekspertów w tej chwili teraz należy spodziewać się nowych aplikacji blockchain dla sektora finansowego, opieki zdrowotnej, czy umów handlowych.

Market Reports Hub wskazuje, iż światowy rynek technologii blockchain tylko w ciągu drugim pięciu lat wzrośnie z 210, 2 mln dol. do 2, 3 mld dol.

7. Systemy konwersacyjne

Już teraz wokół chatbotów trwa prawdziwe szaleństwo. Coraz częściej używane są one na stronach sieciowych jako interaktywne, wirtualne gwiazdy ekranu, zastępujące żywych konsultantów, odpowiadając na pytania klientów określonej firmy.

Gartner zważa, że to jednak wówczas początek. Firma uważa ponieważ, że pewnego razu wszystkie nasze inteligentne obiekty będą miały jakąś formę interfejsu konwersacyjnego.

Szkoły przy sieci. W 2018 roku szybki internet dla wszelkich uczniów

Firma badawcza TMA Associates przewiduje, że zaprowadzi to do zwiększenia wartości tego rynku do 600 mld dolarów do 2020 roku.

8. Mesh app i system usług

Inteligentne urządzenia i aplikacje do dalszego rozwoju potrzebują systemów, które pozwalają im na porozumiewanie się wraz z nami i pomiędzy nimi samymi. Zapewnić mają wówczas systemy "Mesh App jak i również architektura usług" (Mesh App and Service Architecture, MASA). Chodzi o usługi i systemy informatyczne, które wesprą aplikacje i sprawią, iż będą mogły ze sobą mówić, współpracować, uczyć się.

Istnieje już wiele tego rodzaju rozwiązań, które znajdują się na wczesnych stadiach rozwoju.

Według Markets and Markets, rozwiązania ów będą generowały 661, 74 mld dolarów do 2021 roku.

9. Adaptacyjna architektura związana z cyberbezpieczeństwem

Eksperci firmy Gartner prognozują, że działania mające na celu zabezpieczenie środowisk IT przed nowymi zagrożeniami w wielu organizacjach nabiorą charakteru strategicznego.

Konieczna będzie modernizacja wielu narzędzi IT, wyposażenie wielu aplikacji biznesowych w funkcje ochronne. Research and Markets przewiduje, że adaptacyjna architektura będzie się w ciągu najbliższych pięciu lat rynkiem bezcennym 7, 07 mld dolarów.

Autor: stylin99
Związane z
Tech
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
500 plus. Premier: ponad sześcdziesięciu proc. środków trafia do odwiedzenia rodzin na wsi
500 oraz także na pierwsze maluch. Jest decyzja senackiej komisji Osiem zmian w systemie 500 plus Zmiany przy 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie urodziny…...
300 zł na wyprawkę dla dziecka, założenia programu Właściwy start  Pieniądze
300 plus po nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
10 największych marek piwa na świecie
W 2017 roku na całym kuli ziemskiej branża piwowarska sprzedała złocisty trunek o wartości 661 miliardów dolarów. Podczas gdy rośnie popularność piwa rzemieślniczego, wówczas jednak ten rodzaj piwa stanowi nadal zaledwie mały…...
Nie znaleziono