Temat: Energetyka

🕓 24.07.2019
📂 Surowce
👁 140
🗨
Ekspert: polska energetyka powinna okazać się bardziej innowacyjna  Surowce

  • ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca

Nowy pakiet klimatyczny stanie się technologicznym wyzwaniem dla krajowej gospodarki - ocenił w trakcie V Europejskiego Meetingu Gospodarczego wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Energetyka powinna być bardziej innowacyjna - wskazał prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.

- Dziś znowu rozmawiamy na sprawa drugiego pakietu (klimatyczno-energetycznego a mianowicie PAP) i mamy zbiór poniekąd słusznych obaw, ponieważ poprzeczka jest coraz powyżej. Pytaniem jest, czy kobieta jest możliwa do przeskoczenia. Będzie to technologiczne wyzwanie dla polskiej gospodarki, rzecz zmiany miksu energetycznego dzięki mniej energochłonny. Wielu z tychże obszarów wymaga dużego przygotowywania, nakładów finansowych i mobilizacji w kierunku wyznaczonych planów - powiedział Pietrewicz w trakcie środowego spotkania.

Polska walczy o modyfikacje w handlu emisjami. Zwłaszcza z przemysłu

Wiceminister przyznał, że polityka UE nie jest zawsze zgodna z naszymi interesami. - Do tejże pory byliśmy w stanie realizować ścieżkę rozwoju akuratną z polską racją postaci. Teraz jest kwestia kolejnego etapu, gdzie musimy walczyć o zabezpieczenie naszych interesów, konkurencyjność polskiego przemysłu jak i również polskiej energetyki - zaznaczył.

Miks energetyczny

Z transportu profesor Kamrat podkreślił, hdy polska energetyka powinna być bardziej innowacyjna i wykorzystywać świeże technologie m. in. mechanikę gazyfikacji węgla. Jego w mniemaniu, wzorem innych państw europejskich powinniśmy też oprzeć polską energetykę o własną podstawę paliwową. Wskazał, że w przypadku Francji jest to w zdecydowanej mierze atom, a w przypadku Anglików są to OZE, dziewicze technologie węglowe oraz także energetyka atomowa.

- My również powinniśmy zaryzykować na energetykę pracującą po podstawie i opartą o własną bazę paliwową. Aktualnie nasza produkcja energii opiera się na paliwach porządnych, węglu brunatnym i kamiennym ze znaczącym udziałem OZE i gazu. W naszym własnym położeniu możliwe jest wyłącznie użycie paliw stałych w charakterze bazy paliwowej, gazu do odwiedzenia celów regulacyjnych, an OZE jako dopełnienia - powiedział profesor.

Ekspert przypomniał, że naszą energetykę opartą na węglu często oznacza się czarną, brudną - natomiast Niemcy - wbrew dużego udziału w miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii, w ciągu ostatnich paru lat o kilkanaście procent zwiększyli wydobycie i produkcję energii z węgla. - Z naszych kopalń węgla brunatnego wydobywamy 65 mln ton węgla rocznie, natomiast Niemcy wydobywają ponad 180 mln ton - podkreślił.

Piechociński za likwidacją MSP. Potrzebuje powołania resortu energetyki

Gazyfikacja węgla

Kamrat przyznał, że w kolejnych latach uczestnictwo węgla w ogólnym miksie energetycznym w Polsce zostanie spadał, może nawet do 60 proc., natomiast winien być on nadal głównym źródłem dla naszych elektrowni.

- Jednym wraz z skutków realizacji unijnego pakietu klimatycznego jest brak wydajnych, spinających się technologii energetycznych, co może grozić destabilizacją dostaw energii (... ). Bezpieczeństwo dostaw energii powinno się traktować szerzej jako całkowity system. Pakiet klimatyczny jest szczytnym wyzwaniem filozofii gwarancji klimatu, czyni to swojego własnego rodzaju nowoczesną religię. Zaś my powinniśmy chodzić na ziemi. Nasz patriotyzm musi polegać na tym, że powinniśmy wypracować najlepsze rozwiązania strategiczne dla Polski, oczywiście przy kontekście polityki UE. Inaczej będzie to rodzić bardzo duże koszty dla gospodarki i społeczeństwa, utratę konkurencyjności - mówił.

Zwrócił uwagę, że nasza energetyka musi być bardziej prekursorska i wykorzystać np. urządzenia ochronne gazyfikacji węgla. Ocenił, hdy technologia ta pozwoliłaby zredukować też emisję gazów cieplarnianych. Przyznał jednak, że to będzie bardzo kosztowny proces i energetyka jak i państwo będą musiały się wraz z tym zmierzyć. Dodał, że nasze infrastruktura energetyczna się starzeje, koszty stałe będą coraz większe i odrzucić generuje się też niebezużytecznej nadwyżki na inwestycje.

Zabraknie mocy?

Kamrat ocenił, że według szacunkami w 2030 roku ma możliwość brakować nam 9 tys. MW mocy. Można powiększyć OZE - zwracał obserwację - ale bez składów energii to nic nie da. - Fotowoltaika pracuje 900 godz. w ciągu roku, a rok ma 8760 godz. Energetyka wiatrowa w porywach do ponad 2 tys. godzin, na morzu 3, 5 tys. Im uzupełnić niedobór, energetyką umowną na paliwa stałe a mianowicie dodał.

"Górnictwo to pierwszy problem, jakim musi zająć nowy rząd"

Ekspert powiedział też, iż musimy wynegocjować dłuższe okresy przejściowe dla naszych elektrowni, które zgodnie konkluzjami BAT (stosowanie najlepszych dostępnych technik) musiałyby być zamykane a także dobrze wykorzystać fundusz modernizacyjny (uzgodniony na unijnym szczycie w październiku 2014 r. )

- Trzeba udźwignąć konkurencyjność gospodarki, aby nie uciekała poza granice UE. Trzeba przewidzieć szereg wyzwań, aby gospodarka była w wyższym stopniu innowacyjna. W przełomie technologicznym dopatruję się naszej szansy rozwojowej, bo innowacyjność polskiej energetyki pozwoli wypełniać wyśrubowane normy UE - powiedział Kamrat.

Cele klimatyczne

W październiku 2014 r. Unia zdecydowała, że do odwiedzenia 2030 r. ograniczy emisje CO2 o przynajmniej czterdzieści proc. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, są mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej. Polsce powiodło się m. in. wynegocjować koszty utrzymania systemu darmowych pozwoleń dzięki emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie czterdzieści proc. do 2030 r.

Autor: Абдужаббар
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Eksperci o aktywizacji zawodowej kobiet
Cztery na dziesięć Polek w wieku produkcyjnym nie podejmuje ani odrzucić poszukuje zajęcia zarobkowego. Polska pod tym względem odstaje od unijnych statystyk. Zasadnicze jest ułatwienie powrotu do pracy po urodzeniu maluszka, dlatego…...
Ekonomiści: agencja Moody’s powinna utrzymać rating Polski
Agencja Moody's powinna utrzymać po piątek rating kredytowy Polski - spodziewają się ekonomiści w piątkowych komentarzach. Ze względu na dobrą sytuację gospodarczą kraju niektórzy dopuszczają możliwość ulepszenia tzw. perspektywy ratingu…...
EBC za utrzymaniem 4 swobód rynku UE  Wraz ze świata
Gospodarka obszary euro była na razie odporna na Brexit - oświadczył w poniedziałek kierownik Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Chce mężczyzna całkiem utrzymać cztery swobody w zakresie jednolitego rynku, podczas…...
Długów nie płacą i bezrobotni, i zatrudnieni
Ponad dwóch mln Polaków nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, an pierwotnego łączny zaległy dług nabiera prawie 45 mld zł - wynika z raportu InfoDług. Przez zaledwie 4 pierwsze miesiące…...
Dwie niezależne strony informacyjne pod ostrzałem hakerów  Wraz ze świata
Strony online niezależnej agencji białoruskiej BiełaPAN i gazety „Biełorusskije Nowosti” są od soboty przedkładane atakom DDoS – powiadomił w poniedziałek BiełaPAN. Samodzielne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) wezwało do zaprzestania ataków.…...
Druk 3D - nowe technologie w polskiej szkole
Rola nowych technik w życiu człowieka jest z brakiem wątpienia coraz większa. Poparcie maszyn czyni codzienność łatwiejszą i przyjemniejszą, ale ciągnie też zakończone pewne wymogi. Według analityków McKinsey do 2030 roku…...
Doświadczenia krajów Azji w wykonywaniu biznesu ponad trudną historią
17 lutego minęło 40 lat od wojny między Chinami a Wietnamem. Trwała 27 dni, pochłonęła tysiące ofiar, ale żadna ze stron nie za bardzo pragnie o niej mówić. Zarówno…...
Donald Tusk komentuje wydarzenia wraz z 16 i 17 grudnia 2016
Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do ludzi, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju na temat respekt wobec ludzi, praw i wartości - mówił w sobotę szef…...
Nie znaleziono