Imię dziecka ma wpływ na swoim sukcesy. Oto 15 morałów naukowców na ten temat

🕓 04.09.2019
👁 101
🗨
Imię dla dziecka a sukces w pracy - badania

Co kryje się w imieniu? Możliwe, że nawet przyszłość twojego dziecka. Różne badania pokazują, do jakiego stopnia imię może wpłynąć na życiowy sukces a mianowicie od większych szans na zatrudnienie po nawyki tyczące wydawania pieniędzy.

Nie dziwi zatem pojawienie się wśród rodziców ubolewania na skutek tego, jakie imię zatrudnili dla dziecka. Po angielsku nazywa się to „namer's remorse”. Co piąta matka, jak podaje "Guardian", twierdzi, że żałuje wyselekcjonowanego dla dziecka imienia.

Rodzice aż tak niesłychanie boją się nadać dzieciom niewłaściwe imię, że są gotowi wydać tysiące dolarów w „profesjonalnych ekspertów od imion”, żeby zrobili to zbyt nich. Wszystko po wówczas, żebyście nie zostali nadal jedną pozycją statystyczną a także zaoszczędzili sporo pieniędzy.

Przyjrzeliśmy się badaniom, które łączą imiona z rozmaitymi czynnikami sprzyjającymi odniesieniu triumfu i wybraliśmy kilkanaście w największym stopniu pomocnych:

Jeżeli twoje imię łatwo się wymawia, inni będą cię faworyzować

W badaniu przeprowadzonym przez pracowników New York University uczeni odkryli, że ludzie z imionami, które są łatwiejsze w wymowie, często absorbują wyższe stanowiska w robocie. Jeden z psychologów, Adam Alter, wyjaśnił to portalowi Wired: „Kiedy możemy przetworzyć jakąś informację łatwiej, kiedy prościej coś zrozumieć, bardziej to lubimy”.

W dalszym badaniu Alter przekonał się, że firmy z prostszymi nazwami i logotypami przeważnie lepiej radziły osobiście na rynku papierów wartościowych.

Jeżeli masz znane imię, łatwiej znajdziesz zatrudnienie

Uczeni z Marquette University znaleźli dowody świadczące o tym, że imiona odbierane jako w żadnym wypadku unikalne są bardziej lubiane. Właściciele powszednich imion byli chętniej zatrudniani, zaś osoby z imionami rzadkimi miały najtrudniejsze perspektywy podjęcia pracy. To znaczy, że wszyscy Jakubowie, Marie, Janowie jak i również Patrycje świata są farciarzami.

Rzadko spotykane imiona są kojarzone z młodocianymi przestępcami

Foto: Chris Yarzab / Flickr

Badanie z 2009 r., przeprowadzone na Shippensburg University sugeruje, że istnieje mocny związek między popularnością godności a przestępczością w dzieciakiem wieku. Uczeni odkryli, iż niezależnie od rasy ludzie młodzi ludzie z nieczęsto spotykanymi imionami byli bardziej narażeni na to, że pozostaną młodocianymi przestępcami.

Wyniki te, rzecz jasna, nie wskazują na to, że rzadkie i wymyślne imiona prowadzą do tego typu zachowania, pokazują jednak więź między tymi dwoma czynnikami. Uczeni zaś mają konkretne hipotezy dotyczące tych znaleźć:

Nastolatkowie z niedużo popularnymi imionami mogą się bardziej skłaniać ku przestępczości, ponieważ są traktowani odmiennie przez rówieśników, co spośród kolei sprawia, że ciężęj nawiązać im przyjaźnie. Ludzie młodzi ludzie z mało atrakcyjnymi imionami mogą też łamać prawo, ponieważ... nie cenią swoich imion.

Jeżeli masz nazwisko zaczynające się od jednej z pierwszych liter alfabetu, masz lepsze szanse na lepszą szkołę

W badaniu, którego wyniki publikuje "Economics of Education Review", uczeni wzięli pod lupę związek między miejscem na liście alfabetycznej ponad 80 tys. czeskich studentów, an ich szansami na przyjmowanie do popularnych uczelni.

Odkryli, że chociaż studenci z nazwiskami zaczynającymi się na litery z ukończenia alfabetu mieli przeciętnie bardziej wartościowe wyniki testów, to wśród studenci z nazwiskami zaczynającymi się od liter w pierwszej chwili alfabetu mieli większe możliwości na przyjęcie.

Jeżeli twoje nazwisko zaczyna się od litery bliżej ukończenia alfabetu, masz większe szanse, żeby być impulsywnym konsumentem

Foto: Christine Cavalier / Flickr

Według jednego z badań, ludzie noszący nazwiska takie jakim sposobem Yardley bądź Zabar mogą być bardziej podatni dzięki strategie promocyjne w rodzaju ograniczonego okresu sprzedaży. Pisarze badania wnioskują, że dzieciństwo spędzone pod znakiem końcówki listy jakiejkolwiek obecności być może prowokować do korzystania z okazji, żeby szansa odrzucić uciekła sprzed nosa.

Ludzi używających inicjału drugiego imienia odbiera się jako mądrzejszych i bardziej kompetentnych

Według badania opublikowanego w "European Journal of Social Psychology", używanie inicjału drugiego godności sprawia, że ludzie postrzegają daną osobę jako więcej inteligentną i zdolną.

W trakcie jednego z badań poproszono studentów na temat ocenę wypracowań autorów na temat różnie brzmiących nazwiskach. Nie tylko autorzy używający środkowego inicjału otrzymali lepsze weryfikacje, ale jeden z nich, posiadający najwięcej inicjałów a mianowicie David F. P. R. Clark - otrzymał najlepsze recenzje.

Skłaniamy się do pracy w firmach, których nazwy odpowiadają własnym inicjałom

Ponieważ identyfikujemy się spośród własnymi nazwiskami, wybieramy sprawy, które nam je przypominają. Podczas badania na Ghent University uczeni odkryli, iż jest duża szansa, iż ludzie podejmą pracę przy firmach, które odpowiadają katalogów inicjałom. Na przykład, Brian Ingborg mógłby pracować dla Business Insidera. Im bardzo rzadko spotykane inicjały, tym potężniejsza szansa, że ich właściciele będą pracować w firmach o podobnych do tych propozycji nazwach.

Jeżeli nazwisko brzmi arystokratycznie, możliwości na pracę na wielkim stanowisku są większe

Foto: Chris Jackson / Staff / Getty Images

Podczas przeprowadzonego po Europie badania naukowcy przyjrzeli się niemieckim nazwiskom jak i również pozycjom w firmach. Ludzie z nazwiskami takimi jak na przykład Kaiser (cesarz) lub König (król) częściej zajmowali posady kierownicze niż ci, których nazwiska odpowiadają prostym zawodom, jak Koch (kucharz) lub Bauer (rolnik).

Może to być wynikiem myślenia asocjacyjnego, pojęcia psychologicznego opisującego rodzaj myślenia, kiedy wówczas ludzie automatycznie wiążą emocje i nabytą wiedzę z odpowiadającymi im słowami bądź wyrażeniami.

Jeżeli jesteś chłopcem, który nosi dziewczęce imię, masz większe możliwości na zawieszenie w obowiązkach szkolnych

Do celów swoich testowań, opublikowanych w 2005 r., wykładowca ekonomii na University of Florida, David Figlio, badał duży okręg szkolny na Florydzie w czasach 1996-2000. Przekonał się, że chłopcy z imionami, które przeważnie nadaje się dziewczynkom, częściej zachowywali się nagannie i przeszkadzali rówieśnikom. Odkrył też, że ich zmartwienia z zachowaniem odpowiadały problemom dyscyplinarnym i niższym wynikom w testach.

Jeżeli jesteś kobietą z imieniem neutralnym, możesz łatwiej odnosić sukces w pewnych dziedzinach

Według magazynu "The Atlantic", w zdominowanych przez mężczyzn sferach, takich jak inżynieria czy prawo, kobiety o imionach mogących być żeńskimi albo męskimi mogą odnosić większe sukcesy. Jedno z doświadczeń wykazało, że kobiety z „męskimi” imionami, takimi jak na przykład Leslie, Jan lub Cameron, odnoszą przeważnie większe sukcesy jako prawniczki.

Mężczyźni z krótkimi imionami absorbują najwięcej najwyższych stanowisk kierowniczych

Foto: TechCrunch / Flickr

W 2011 r. LinkedIn przeanalizował więcej niż sto milionów profili odbiorców, żeby dowiedzieć się, które imiona są najczęściej kojarzone ze stanowiskami typu CEO. Najczęściej były to imiona krótkie, nieraz jednosylabowe, jakim sposobem Bob, Jack i Bruce.

Pewien specjalista do spraw imion uważa, hdy wysoko postawieni mężczyźni mogą używać zdrobnień, żeby powodować wrażenie serdecznych i otwartych. Tak jak Jeffrey Weiner, CEO LinkedIn (na zdjęciu), który wszędzie znany jest najzwyczajniej w świecie jako Jeff Weiner.

Mamy tendencję do odwiedzenia poślubiania osób o identycznie brzmiących imionach

Według badań wykonanych na West Point i Columbia University, z względu zjawiska o nazwie egotyzm bezwarunkowy, lgniemy do jednostek, którzy nas przypominają, „ponieważ podobne osoby automatycznie uruchamiają pozytywne skojarzenia na temat nas samych”.

To tłumaczy odkrycie, że „nieproporcjonalnie duża liczba ludzi posiada szansę poślubienia kogoś o podobnym imieniu lub nazwisku”.

Jeśli kolega z pracy ma takie inicjały jak ty, zapewne stanie się się wam dobrze współpracowało

Nawet gdy pierwsza litera godności jest taka sama, jakim sposobem u kogoś innego, starcza to do dobrej kooperacji. Badacze z Wisconsin School of Business przekonali się, że zespoły, których członkowie mieli takie same inicjały, pracowały lepiej niż ów, w których inicjały były rozmaite. Skutkuje to lepszą sprawnością, większą skutecznością, mniejszymi konfliktami związanymi z adaptacją i większą dokładnością.

Kobiety na szczycie częściej używają pełnych imion

Foto: Reuters

Podczas tegoż samego badania zespół LinkedIn odkrył, że najbardziej znane imiona prezesów kobiet to np. Deborah, Cynthia jak i również Carolyn. Inaczej niż w przypadku mężczyzn, jak stwierdza raport, kobiety mogą podawać pełne imiona, starając się przekazać profesjonalizm i powagę. Tak, jak Marissa Mayer z Yahoo, lub Sheryl Sandberg z Facebooka lub Ruth Porat z Google'a.

Jeżeli twoje imię jest typowe gwoli białych, zapewne łatwiej znajdziesz pracę

W jednym spośród badań przytoczonych przez magazyn The Atlantic, kandydaci do pracy z nazwiskami, które brzmiały, niby nosił je biały, np. Emily Walsh lub Greg Baker, otrzymywali prawie 50 proc. więcej telefonów zwrotnych od pracodawców niż wam z nazwiskami, które brzmiały, jakby należały do czarnego, np. Lakisha Washington lub Jamal Jones. Uczeni ustalili, że imię brzmiące „biało” warte jest tyle, co osiem lat doświadczenia po pracy.

Tagi: dzieci pieniądze biznes Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ile trzeba zapłacić za paliwo, prognozy BM Reflex i E-petrol  Pieniądze
"Ruch jest 1 i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ile można dziennie wypić kofeiny
W puszce Red Bulla znajduje się 80 miligramów kofeiny. Kubek cherbaty ze Starbucksa ma jej aż trzy razy więcej. Na opakowaniach wielu napoi – głównie tych nabywanych w kubkach albo…...
Hiszpania. Rośnie liczba firm rozważających opuszczenie Katalonii  Wraz z świata
W Katalonii przybywa firm rozważających zmianę rezydencji po planowanym ogłoszeniu przez ten region niepodległości. Lawinowe zapytania przedsiębiorców zmusiły regionalny rząd Carlesa Puigdemonta do odwiedzenia utworzenia w czwartek "ekonomicznego sztabu kryzysowego”. Rząd Francji…...
Handel zagraniczny. Dane GUS styczeń-sierpień 2016
GUS podał informacje dotyczące obrotów z zagranicą za pierwsze 8 miesięcy roku. W tym okresie eksport wyniósł ponad 517 mld zł, an import - prawie 500 mld zł. Od stycznia do odwiedzenia…...
Hakerzy wysyłają fałszywe faktury Play  Pieniądze
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego…...
GUS: w czerwcu ceny spadły o 0, 8 proc. rdr i wzrosły o 0, 2 proc. mdm
W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do r. - wyniosła 0, jedenastu proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc spośród rzędu obserwujemy nieznaczny postęp…...
Grupa Tauron nie jest zaciekawiona przejmowaniem kopalń
Grupa energetyczna Tauron nie wydaje się być zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie - wynika wraz ze środowego oświadczenia spółki. Grupa kontroluje obecnie jedną…...
Grecy: Oszczędności, których od naszą firmę żądają są niesprawiedliwe  Informacje
Eurogrupa naciska w Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne wariancje w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie jest gotowa do odwiedzenia przyjęcia wspólnej…...
Nie znaleziono