7 złych nawyków chronicznie nieszczęśliwych ludzi

🕓 17.07.2019
👁 39
🗨
Dlaczego jesteś nieszczęśliwy? Zmień własne nawyki

Szczęście trudno zdefiniować, dla każdego oznacza trochę innego. Co innego nieszczęście. Je bardzo łatwo określić. Od razu zauważymy, kiedy ktoś jest nieszczęśliwy i tak samo szybko zorientujemy się, że sami jesteśmy w takim stanie, dowodzi dr Travis Bradberry, znakomity na całym świecie specjalista ds. inteligencji emocjonalnej, pisarz książki "Inteligencja Emocjonalna 2. 0".

Podkreśla w dodatku, że według badań wówczas właśnie nasze nawyki jak i również sposób myślenia w połowie wpływają na poczucie powodzenia. Czego więc nie robić, by nie czuć się nieszczęśliwym?

Tak faktycznie nasze okoliczności życia, tego rodzaju jak zarobki, rodzina, domek czy praca, mają na temat wiele mniejszy wpływ na nasze poczucie szczęścia niż nasza mentalność, tłumaczy po swoim wpisie na LinkedIn dr Bradberry. Przywołuje do tego badania Univerystetu Illinois, w którym osoby zarabiające najwięcej a mianowicie ponad 10 mln dolarów rocznie - są jedynie odrobinę szczęśliwsze niż przeciętny Kowalski, który dla tych propozycji pracuje.

Z transportu z badań Uniwersytetu Kalifornii wynika, że genetyka i warunki życia odpowiadają tylko za ok. 50 proc. poczucia szczęścia - pozostałość to kwestia mentalności jak i również nawyków. Jednocześnie nieszczęście wywołuje, że wpadamy w przekonany cykl, który nie wyłącznie powstrzymuje nas przed osiąganiem sukcesów, ale wręcz umacnia w nas poczucie kłopoty.

Jak wyjaśnia dr Travis Bradberry, niektóre nawyki są dla nas więcej szkodliwe niż inne - oto te, które najsilniej budują w nas poczucie nieszczęścia:

1. Czekanie na przyszłość

Powtarzanie sobie "będę szczęśliwy, gdy... " to jedna z najprostszych dróg do tego, by popaść w nieszczęście - twierdzi dr Bradberry. I wyjaśnia:

Nie ma znaczenia, jak skończysz to wyobrażenie, bo zawsze kładzie to siano zbyt duży nacisk dzięki warunki życia, ale poprawa tych warunków wcale odrzucić prowadzi do szczęścia.

Dlatego ekspert radzi, by nie tracić czasu na robienie czegoś, o czym i tak wiemy, hdy na koniec nie posiada wpływu na nasz humor. - Zamiast tegoż skup się na byciu szczęśliwym w obecnej czasie, bo nie masz jakiejkolwiek bądź gwarancji przyszłości - radzi dr Bradberry.

2. Spędzanie zbyt dużej liczbie czasu na próbie pozyskania rzeczy

Osoby żyjące w skrajnej biedzie odnotowują znaczny wzrost szczęścia, gdy polepszają się ich warunki finansowe, lecz... zjawisko to zanika obok zarobkach 20 tys. dolarów rocznie i większych. Pomijając tą kwotą pieniądze nie czynią nas szczęśliwymi - wskazuje dr Bradberry. I dodaje, że jeśli wyrobisz w sobie nawyk gonienia za rzeczami, prawdopodobnie będziesz nieszczęśliwy - z 2 bodźców.

Foto: WOBI - World of Business Ideas / YouTube Dr Travis Bradberry

Po pierwsze, błyskawicznie się okaże, że wówczas gdy już dostajemy rzecz, którą chcieliśmy, nie przynosi ona nam tyle szczęścia, jak wiele się spodziewaliśmy, więc... jesteśmy nieszczęśliwi. Po drugie, niejednokrotnie potem odkrywamy, że zyskaliśmy tę rzecz kosztem czegoś, co naprawdę mogło naszą firmę uszczęśliwić - spotkania z przyjaciółmi, czasu z rodziną, realizowania swojego hobby.

3. Siedzenie w domu

Specjalista objaśnia, że gdy czujesz się nieszczęśliwie, kuszące jest unikanie innych ludzi, ale to jeden z największych błędów, które można popełnić. - Socjalizacja, nawet jeśli nie zapewnia nam radości, świetnie odrabia na nastrój - pokazuje dr Bradberry.

Dlatego zamykanie się w domu, gdy jesteśmy smutni, wówczas jeden z nawyków niszczących w nas poczucie szczęścia. Jeśli zorientujesz się, iż nieszczęście czyni cię antyspołecznym, zmuś się do wyjścia - od razu poczujesz różnicę, gdy spędzisz trochę czasu z ludźmi.

4. Postrzeganie siebie jak ofiary

Jak wyjaśnia dr Bradberry, nieszczęśliwi ludzie stawiają się domyślnie na przegranej lokalizacji - uważają, że życie jest ciężkie i pomijając ich kontrolą. W skrócie: przekonują, że życie usiłuje im dokopać i nic z tym nie mają możliwość zrobić.

Zasadniczym problemem takiego podejścia jest zjawisko, że wzmacnia ono wrażenie beznadziei i bezradności, co przekłada się na znacznie mniejszą skłonność do podjęcia jakichkolwiek działań. Im więcej więc wierzymy, że żywot się na nas uwzięło, tym mniej zdolni do odwiedzenia zmiany tego stanu będziemy. Dr Bradberry dodaje obok tym, że każdy posiada prawo miewać się nieco zdołowany raz na jakiś okres, ale ważne jest, żeby nie pozwolić wpłynąć takim uczuciom na nasze postrzeganie świata:

Nie jesteś jedyną osobą, której przydarzają się złe rzeczy i masz kontrolę nad własna przyszłością tak długo, jak masz wolę do podjęcia działań.

5. Pesymizm

Jedno z najlepszych paliw na rzecz nieszczęścia. Według dr Bradberry pesymizm nie tylko destrukcyjnie wpływa na nasz nastrój, ale działa też jak samospełniająca się przepowiednia.

- Jeśli oczekujesz negatywnych rzeczy, to zwiększasz możliwość natrafienia na coś negatywnego - twierdzi specjalista. Jak i również dodaje:

Pesymistyczne rozmyśla są trudne do usunięcia, dopóki nie uświadomisz sobie, jak bardzo są nielogiczne. Zmuś się do patrzenia na fakty i ujrzysz, że sprawy nie mogą mieć się tak źle, jak na przykład się wydaje.

6. Narzekanie

Mózg uwielbia efektywność jak i również nie chce wykonywać więcej pracy, niż musi. Toteż, kiedy powtarzamy jakąś operację, dla przykładu narzekanie, neurony rozgałęziają się w stronę pozostałych neuronów, by ułatwić przepływ informacji. Dzięki temu po przyszłości powtarzamy daną operację o wiele łatwiej a mianowicie i dokładnie tak wydaje się być z narzekaniem, które dr Bradberry określa jako "utwierdzające negatywne przekonania".

Niejednokrotnie narzekanie przeprogramowuje twój rozum tak, by w przyszłości było to łatwiejsze. Po efekcie po upłynięciu jakiegoś czasu odkryjesz, iż łatwiej ci być dysfunkcjonalnym niż pozytywnym, niezależnie od momentu tego, co się dookoła ciebie dzieje.

Narzekanie staje się twoim "domyślnym" zachowaniem, co wpływa na odbiór twojej osoby u innych.

To jednakże nie wszystko podkreśla Bradberry. I wskazuje, że według testowań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza hipokamp - cząstka mózgu odpowiedzialną m. in. za rozwiązywanie problemów, inteligencję i pamięć. To przede wszystkim ten obszar jest niszczony przez chorobę Alzheimera. Na temat ile więc powiedzenie komuś, co nas faktycznie dręczy, może mieć zbawienne rezultaty terapeutyczne, o tyle prawidłowe narzekanie po prostu dewastuje mózg i do owego inni ludzie mogą naszej firmy nim zarazić.

7. Porównywanie się z Kowalskimi

Zazdrość jest niekompatybilna ze szczęściem, więc jeśli nieustannie porównujesz się do innych ludzi - czas przestać, radzi dr Travis Bradberry:

W pewnym badaniu większość uczestników przyznała, że nie zaakceptować będzie miała problemu wraz z obniżką zarobków, ale wyłącznie jeśli wszyscy inni również będą zarabiać mniej.

Wystrzegaj się takiego myślenia, bo ono nie uczyni cię szczęśliwym, a być może przynieść odwrotny efekt.

Porównywanie się do innych jest zgubne także toteż, że zawsze trafi się jakaś większa ryba - nigdy więc nie dobijemy do szczęśliwej przystani, ponieważ zawsze ktoś będzie proch więcej.

Dlaczego powinno się zmienić nawyki?

Jak argumentuje dr Bradberry, zmiana nawyków życiowych to jeden z najważniejszych elementów bycia szczęśliwym i najlepsze, co jesteśmy wstanie dla siebie zrobić. a mianowicie Ale jest to istotne również z innego powodu: wzięcie szczęścia w swoje ręce sprawi, że wszelcy inni dookoła też są szczęśliwsi - podkreśla ekspert.

Tagi: rozwój psychologia szczęście sukces Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: koffiegirl
Rozwoj osobisty
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dochody Państwa Islamskiego  Wraz z świata
Dżihadyści śpią na pieniądzach. Ujrzyj, z czego finansuje się terroryzm Francuskie linie aeronautyczne tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta IS: młody, wykształcony…...
Deutsche Bank zawarł ugodę wraz z Departamentem Sprawiedliwości  Ze świata
Deutsche Bank zawarł ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ). Niemiecki bank zapłaci łącznie 7, 2 mld dolarów kar za sprzedawanie tzw. toksycznych aktywów, które były jedną z przyczyn kryzysu w 2008 roku kalendarzowego.…...
Delegowanie pracowników w transporcie. Polska oburzona stanowiskiem Rady UE  Ze świata
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...
Debiut giełdowy Snap - jaki się na nim wzbogacił?
Wytrwałość i odrobinę szczęścia. Nie tylko twórcy Snapchata się wzbogacili dzięki debiucie giełdowym firmy. 2 mld dol. zarobił pewien fundusz inwestycyjny, a masa milionów dolarów liceum, do którego uczęszczała córka jednego…...
Człowiek jako zbiór danych
Jeden z moich zagranicznych znajomych przez prawie trzy tygodnie udowadniał władzom własnego kraju, że... istnieje. Wszystko przez błędy tamtejszej cyfrowej bazy PESEL, która mojego znajomego po prostu "skasowała". To przykład, gdy niewłaściwie zorganizowana…...
Czy sukces oznacza szczęście
Żyjemy w kulturze, w jakiej szczęście to bycie wygodniejszym człowiekiem, a wyznacznikiem tego jest sukces. Tylko, hdy to błędna teoria i prowadzi do frustracji. Jeśli nie wyzwolimy się z myślenia narzuconego…...
Czy dojdzie do połączenia Lotosu i PKN Orlen?
- Resort energii nie pracuje ponad połączeniem PKN Orlen jak i również Grupy Lotos - oświadczył wiceminister Michał Kurtyka, jakiemu podlega sektor paliwowy. Tym sposobem odpowiedział na zapytanie poselskie. W połowie…...
Czerwona Książeczka 2. 0, nowe oblicze chińskiego luksusu
Czerwona Książeczka, zbiór cytatów przewodniczącego Mao Zedonga przeszła do historii jako jedna z 2 najczęściej drukowanych książek. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy prymat pierwszeństwa należy do tej dziewczyny, czy do Biblii, lecz z…...
Nie znaleziono