Kto kontroluje Bitcoin?

17 lutego 2021
Category: Jeśli Jesteś

Bitcoin po raz pierwszy zyskał popularność w głównym nurcie w 2017 roku, podczas swojej bańki spekulacyjnej. Wzrosła do około 20 000 dolarów, zanim odtworzyła ponad 80 procent. Od szczytu utrzymywał się w większości poniżej 50 procent swojego dawnego szczytu.

(Źródło: Trading View)

Waluty cyfrowe są nadal w dużej mierze źle rozumiane ze względu na ich zdecentralizowany charakter, złożoność technologiczną oraz fakt, że są one nadal stosunkowo nowe.

Dla inwestora w walutę cyfrową ważne jest również zrozumienie, w jaki sposób tworzą wartość. Bez wartości dodanej jest to po prostu gra spekulacji.

Kto kontroluje bitcoin?

Bitcoin jest zdecentralizowany. Oznacza to, że nikt technicznie nie jest właścicielem ani nie kontroluje bitcoinów, tak jak nikt nie jest właścicielem Internetu, poczty e-mail i wiadomości tekstowych / SMS. W rzeczywistości jest to system przesyłowy i alternatywny system płatności.

Kod Bitcoin jest open-source i tworzenie nowych bitcoinów wymaga „wydobywania bloków. Całkowita liczba bitcoinów w obiegu nie może przekroczyć 21 milionów. Jest ich tam około 90 procent od kwietnia 2020 roku.

Kiedy zostaną wydobyte wszystkie bitcoiny?

Tempo produkcji zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków. Opierając się na tym tempie, minie około roku 2140, zanim wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte. Oznacza to, że w miarę upływu czasu bitcoin będzie wydobywany wolniej i będzie coraz trudniejszy. Kiedy stworzono bitcoin, jego polityka pieniężna była oparta na koncepcji sztucznego niedoboru. Gdy podaż jest ograniczona, pomaga to utrzymać jej wartość (która ostatecznie będzie napędzana przez popyt na nią).

Co to są widelce?

Rozwidlenie ma miejsce, gdy do łańcucha blokowego dodawane są nowe funkcje, aby poradzić sobie z hakowaniem, błędami, zwiększyć liczbę transakcji, które mogą wystąpić na sekundę i tak dalej.

Bitcoin Cash (BCH) został stworzony z bitcoin (BTC), aby zwiększyć pojemność bloku, aby pomieścić więcej transakcji. Chodzi o to, że poprawiłoby to wartość jako środek wymiany. Użycie waluty jako środka wymiany jest jedną z dwóch podstawowych rzeczy, które nadają jej wartość – drugą jest magazyn bogactwa.

Tak więc, kiedy BTC zostało rozwidlone, właściciele BTC posiadali równe ilości BTC i BCH. Każdy z nich podlegał własnym rozważaniom dotyczącym podaży i popytu w przyszłości, co jest głównie kwestią popytu, ponieważ podaż nie rośnie z czasem.

Od tego czasu Bitcoin Cash został również rozwidlony, aby zwiększyć rozmiar bloku, więc jest teraz Bitcoin Cash i Bitcoin SV.

Jak powstają rozwidlenia?

Widły to w zasadzie aktualizacje oprogramowania.

Bierzesz istniejący kod, który każdy może zrobić, biorąc pod uwagę otwartość kodu, i modyfikujesz go.

Obóz BCH – czyli przedsiębiorcy, programiści, aktywiści itp., Którzy jednoczą się wokół pewnego pomysłu – wziął kod bitcoin, zmodyfikował go, stworzył własne zasady i nazwał go Bitcoin Cash.

To tak, jakbyś chciał stworzyć nową wersję określonego typu oprogramowania. Gdybyś znał kod tego oprogramowania, mógłbyś go skopiować, wprowadzić zmiany i sprzedać, a cena byłaby funkcją podaży i popytu.

Jak blisko kryptowaluty są rentowne inwestycje długoterminowe, a nie tylko instrumenty spekulacyjne?

Kryptowalut nie ma żadnego z atrybutów, które sprawiają, że pieniądze są warte tego, czym są – tj. Środki wymiany, magazyn bogactwa. Aby zrozumieć każdy rynek, ważne jest, aby wiedzieć, kim są kupujący i sprzedający, jak duże są i do czego są zmotywowani. Rynki kryptowalut są głównie pełne spekulantów, którzy próbują wykorzystać zmienny ruch, aby sprzedać coś po wyższej cenie, niż to kupili.

Ze względu na ograniczoną użyteczność transakcyjną (tj. Nie można używać kryptowalut, aby dużo kupić) i zmienność (tj. Ogranicza ich wykorzystanie jako magazynu bogactwa), nie ma stabilnego źródła popytu. Banki centralne oczywiście nie dotkną zdecentralizowanych walut jako rezerw. Inwestorzy instytucjonalni nie używają ich jako zabezpieczenia walutowego przed monetyzacją, gdy rzeczywiste kursy stają się niedopuszczalnie niskie.

Nie mają od dawna udokumentowanych osiągnięć w zakresie alternatywnych aktywów rezerwowych, takich jak złoto, ani historii, które utrzymają w czasach turbulencji. Zostały one prawie równomiernie wyprzedane podczas kryzysu związanego z koronawirusem w pogoni za gotówką, podobnie jak w przypadku innych form aktywów finansowych.

A nawet złoto, które od tysięcy lat było wykorzystywane jako aktywa rezerwowe, wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak fakt, że jest to stosunkowo mały, niepłynny rynek w porównaniu z globalnymi rynkami długu i akcji. Nie jest to prawdopodobna alternatywa dla ogromnej ilości zadłużenia, aby przekształcić się w około 1 procent wielkości (chociaż jego cena może znacznie się zmienić w przypadku takiej zmiany).

Posiadanie złota w historii było również od czasu do czasu wyrzucane przez rządy, w tym w USA od 1933 do 1975 roku (niektóre ograniczenia zostały zniesione w 1964 roku). Rządowe represje są zawsze realną możliwością w przypadku wszelkich alternatywnych systemów płatności lub mechanizmów przechowywania majątku.

Inne rzeczy do rozważenia dla inwestora kryptowalutowego

Inne obawy dotyczące kryptowalut dla inwestora długoterminowego (niekoniecznie spekulanta lub day tradera):

– Czy technologia jest bezpieczna i niezawodna?

– Jeśli jest używany jako część infrastruktury płatniczej lub systemu płatności międzyaplikacyjnych, czy zapewnia to lub może zapewnić wydajność operacyjną?

– Czy to jest skalowalne? Czy wiele osób może go używać do poprawy użyteczności transakcyjnej?

– Czy jego wartość jest stabilna, aby można było lepiej wykorzystać ją jako magazyn bogactwa? (Jest to koncepcja stablecoina, która przyjął się wśród niektórych, w tym Tether i Facebook’s Libra.)

– Jak wygląda system zarządzania? Czy to sprawiedliwe dla wszystkich zaangażowanych?

– Jaka będzie reakcja regulacyjna? Jeśli jesteś rządem, nie chcesz, aby istniały systemy płatności poza siecią.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy