Wróżenie ze… strachu. Indeks VIX podpowiada, kiedy inwestować w akcje

🕓 04.09.2019
📂 Finanse
👁 108
🗨
Indeks strachu podpowiada kiedy inwestować w amerykańskie akcje

Warto zaryzykować, czy świetnie schować głowę w piasek? Podpowiedzi może udzielić tzw. indeks strachu, czyli VIX. Jest to wskaźnik wypatrywanej przez inwestorów zmienności notowań spółek amerykańskich (S&P500), oparty na wycenach opcji.

Im wyższe są zalety tego indeksu, tym potężniejszy strach panuje na rynku i – paradoksalnie - tym więcej okazji do odwiedzenia kupna przecenionych akcji.

Indeks strachu udziela porad

Dziś wartość indeksu VIX wynosi niecałe 13. Co wówczas oznacza? Z matematycznego punkciku widzenia tylko tyle, iż w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zmienność na branży wyniesie 13 proc.

- Ponieważ jednak rejestr wyliczany jest dla okresu 30 dni, warto na temat tym pamiętać i a mianowicie mimo że jest mężczyzna podawany w skali rocznej - nie ekstrapolować tej zmienności na tak odległą przyszłość. Aby wyliczyć wahanie miesięczną, trzeba tę cena podzielić przez pierwiastek kwadratowy z 12 – podpowiada Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami Skarbca TFI.

Historyczne maksimum VIX osiągnął 20 listopada 2008 r. , a więc w epicentrum światowego kryzysu finansowego, według upadku amerykańskiego Lehman Brothers. Indeks ten doszedł wtedy do prawie 81. W innych stresowych sytuacjach z reguły nie przekraczał 45.

Grzegorz Zatryb objaśnia, że wysokie odczyty indeksu strachu obserwujemy, gdy jankeski S&P500 jest po solidnych spadkach. I co wraz z tą wiedzą zrobić?

Historia pokazuje, że po horyzoncie kilku miesięcy kupienie akcji, gdy VIX osiągnie bardzo wysoką wartość, przynosi profity.

W dawnych lat VIX dobrze doradzał

Podczas historycznych szczytów VIX z reguły osiągał wartość około 45. Analiza tych przypadków wskazuje, że zwykle w ciągu trzech miesięcy po takowym odczycie indeks S&P500 rósł i to niemało, bowiem od 3 do nawet 29 proc.

We wspomnianym listopadzie 2008 r., kiedy VIX sięgnął 81, na zwyżki trzeba stało się dłużej poczekać. Przez pół roku od tego rekordu amerykańska giełda dała zapracować 20 proc., a w skali dwunastu miesięcy a mianowicie aż 47 proc.

Wychodzi więc na to, że gdy VIX wydaje się być wysoko (właśnie w rejonie 45) to można niemal z zamkniętymi oczami składać zlecenie kupna akcji. Historia bowiem uczy, że ta strategia przynosiła zyski.

A co, gdy zestawienie strachu jest skrajnie skromnie? Oznacza to, że hossa na giełdzie jest już dojrzała, akcje są drogie jak i również prędzej, czy później rozpoczną się spadki. Lepiej w takim przypadku ostrożnie podchodzić do zakupów.

Przykład? W kwietnio 2007 r. VIX osiągnął wartość 9, 9. Potem, jeszcze przez trzy miesiące indeks S&P500 wzrósł na temat 4 proc., ale przez rok od odczytu stracił 8 proc.

Jak VIX mierzy zmienność?

VIX, to skrót, pod którym kryje się indeks zmienności rynku (Market Volatility Index) giełdy opcji CBOE w Chicago. Należy zapytać o to co to jest możliwość? To instrument pochodny gwarantujący jego posiadaczowi prawo do odwiedzenia kupna lub sprzedaży wiadomego instrumentu bazowego (np. akcji) po określonej cenie jak i również w ustalonym czasie.

Za to prawo musi zapłacić tzw. premię. Wystawca opcji, zgodnie z umową, powinien odsprzedać lub odkupić dany instrument bazowy przy ustalonym dniu.

Inwestorzy stosujący opcje starają się przewidzieć, jak gwałtowne są wahania kursów akcji firm. Indeks VIX wykorzystuje ów „przewidywania” do mierzenia oczekiwanej (w najbliższych 30 dniach) zmienności rynkowej.

- Zmienność jest wydobywana wraz z notowań opcji na zestawienie S&P500. Im bardziej nerwowi robią się inwestorzy, tym większa jest zmienność dzięki rynku. Dlaczego? Otóż, w obliczu ryzyka gracze starają się je ograniczać, więc kupią opcje – wyjaśnia Grzegorz Zatryb.

Wzrost popytu na te instrumenty winduje ich ceny. Opcje drożeją oraz rośnie oczekiwana zmienność.

Tagi: USA giełda akcje VIX indeks trwogi Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor:
Tagi: jest - proc - strachu - akcje - akcji - p500 - kiedy - miesięcy
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Imię dla dziecka a sukces w pracy - badania
Co kryje się w imieniu? Możliwe, że nawet przyszłość twojego dziecka. Różne badania pokazują, do jakiego stopnia imię może wpłynąć na życiowy sukces a mianowicie od większych szans na zatrudnienie po nawyki…...
Ile trzeba zapłacić za paliwo, prognozy BM Reflex i E-petrol  Pieniądze
"Ruch jest 1 i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ile można dziennie wypić kofeiny
W puszce Red Bulla znajduje się 80 miligramów kofeiny. Kubek cherbaty ze Starbucksa ma jej aż trzy razy więcej. Na opakowaniach wielu napoi – głównie tych nabywanych w kubkach albo…...
Hiszpania. Rośnie liczba firm rozważających opuszczenie Katalonii  Wraz z świata
W Katalonii przybywa firm rozważających zmianę rezydencji po planowanym ogłoszeniu przez ten region niepodległości. Lawinowe zapytania przedsiębiorców zmusiły regionalny rząd Carlesa Puigdemonta do odwiedzenia utworzenia w czwartek "ekonomicznego sztabu kryzysowego”. Rząd Francji…...
Handel zagraniczny. Dane GUS styczeń-sierpień 2016
GUS podał informacje dotyczące obrotów z zagranicą za pierwsze 8 miesięcy roku. W tym okresie eksport wyniósł ponad 517 mld zł, an import - prawie 500 mld zł. Od stycznia do odwiedzenia…...
Hakerzy wysyłają fałszywe faktury Play  Pieniądze
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego…...
GUS: w czerwcu ceny spadły o 0, 8 proc. rdr i wzrosły o 0, 2 proc. mdm
W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do r. - wyniosła 0, jedenastu proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc spośród rzędu obserwujemy nieznaczny postęp…...
Grupa Tauron nie jest zaciekawiona przejmowaniem kopalń
Grupa energetyczna Tauron nie wydaje się być zainteresowana przejmowaniem kopalń węgla kamiennego i nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie - wynika wraz ze środowego oświadczenia spółki. Grupa kontroluje obecnie jedną…...
Nie znaleziono