Donald Tusk ujawnia, jak stoi w drodze sluzace do strefy euro

Donald Tusk ujawnia, jak stoi w drodze sluzace do strefy euro
Category: gospodarka
4 sierpnia, 2020

Nie potrzeba organizowania referendum w sprawie przyjęcia euro. Faktycznie uważa premier Donald Tusk. W Brukseli szef rządu mówił, że w związku z coraz ściślejszą integracją strefy ó, Polska musi już w tym momencie rozpocząć narady w sprawie przyjęcia wspólnej waluty.

– _ Nasza firma referendum co do przystąpienia az do strefy euro mamy zbytnio sobą, ponieważ referendum akcesyjne w przypadku Lokalny było równocześnie akceptacją dla unii gospodarczo-walutowej. Ważne wydaje sie żeby obywatele, ale także środowiska polityczne i ekonomiczne wyraziły akceptację dla takowego projektu. Sama decyzja o przystąpieniu az do strefy ó to predzej kwestia latek _- stwierdził premier. Tusk zaznaczył jednakze, że już w 2013 roku nalezy budować drogę politycznego porozumienia w tej sprawie.

Nieodzowne są konsultacje z prawnikami, czy w Polsce potrzebna wydaje sie zmiana konstytucji do przedlozenia wspólnej waluty.

– _ Musimy iść dwoma torami: pierwsza sprawa to okreslenie w porozumieniu z adwokatami i być może instytucjami takimi jakim sposobem Trybunał Ustrojowy, poważnej i możliwie jednoznacznej wykładni, badz w Polsce konieczna jest poprawka konstytucji, aby wejść sluzace do strefy ó _ – powiedział Tusk.

Przeszkodą konstytucyjną jest przede wszystkim art. 227 dotyczący kwalifikacji NBP. Opisuje on rolę NBP i stwierdza, że przysługuje jemu wyłączne upowaznienie emisji pieniądza oraz ustalania i wykonywania polityki pieniężnej. Stanowi też, że to bank kierowniczy odpowiada zbyt wartość naszego pieniądza. Na wejściu sluzace do strefy ó, obie ów funkcje dzierzy przejąć Europejski Bank Kierowniczy, dlatego poprzednio przyjęciem wspólnej waluty może być konieczna zmiana konstytucji.

Szef naszego rządu pytany o reakcję liderów UE na swoim czwartkowe zapowiedzi w sprawie ó, odparł, że _ akurat Europa wlasciwie wie, że Polska wydaje sie zdeterminowana dzieki drodze do euro _. – _ I pies z kulawa noga od nasza firme też nie zaakceptowac oczekuje jakiegoś radykalnego przyspieszenia _ – dodał.

Premier w czwartek przed szczytem UE poświęconym dalszej integracji unii walutowo-gospodarczej mówił, że Polska musi podjąć decyzję, czy potrzebuje przystąpić do strefy ó. Tłumaczył, że każde wyobrazenie sugerujące, że Polska osobiscie poradzi będąc w _ zewnętrznym pierścieniu Europy _, jest _ głęboko ahistoryczne _.

Czytaj więcej w
Rostowski i Tusk mówią o wejściu sluzace do strefy óMinister finansów ujawnia, gdy przyjmiemy unijną walutę, natomiast premier pokazuje, co wraz z referendum. – _ To oznacza tsunami dla portfeli Polaków _ – grzmi PiS.
Strefa euro jest już w recesjiEkonomista prof. Gomułka prognozuje, jak wiadomosci z Niemiec odbiją się na polskiej gospodarce.
Tusk gotów na wotum nieufności. Ocenia na…Odnosząc się az do zapowiedzi PiS o wotum nieufności na rzecz jego rządu, premier przypomniał, że konkluzja miał trafić do parlamentu już przy listopadzie.