Co to jest kredyt hipoteczny „do góry nogami”?

17 lutego 2021
Category: Kredyt Hipoteczny
Dołącz do społeczności
Kiedy ceny mieszkań gwałtownie spadają, może to stanowić poważny problem dla osób posiadających kredyty hipoteczne. Wiele osób może być winnych więcej pieniędzy, niż ich dom jest obecnie wart. Nazywa się to hipoteką odwróconą do góry nogami.

Kredytobiorcy mają hipotekę odwróconą do góry nogami, gdy wartość pożyczki przekracza wartość nieruchomości.

Istnieją inne rodzaje pożyczek, które niemal natychmiast spadają do góry nogami. Jeśli dana osoba finansuje nowy samochód i nie ma dużego wkładu własnego, kredyt samochodowy może szybko zostać wyceniony na więcej, niż jest wart samochód. Zasadniczo warunki kredytu samochodowego nie trwają dłużej niż pięć lat, a większość ludzi nie zamierza od razu sprzedawać samochodów. Rzadko kiedy próbujesz sprzedać samochód, gdy wciąż jesteś w trakcie płacenia za niego. Jeśli to zrobisz, prawdopodobnie będziesz winny pieniądze firmie pożyczkowej.

Hipoteka do góry nogami na dom może powodować bardzo poważne problemy i ma to miejsce zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych typu subprime i odsetek. Ponieważ płatności ubezpieczeniowe są wyższe w przypadku kredytów subprime, spłaty do kapitału są znacznie mniejsze. Pożyczki oprocentowane są jeszcze gorsze, ponieważ nie wpłaca się żadnych pieniędzy na poczet kapitału. Oznacza to, że jeśli wartość mieszkania spada, masz niewiele, jeśli w ogóle, pieniędzy wpłaconych na poczet kapitału. Niewielki spadek wartości domów może spowodować odwrócenie hipoteki.

Kiedy sytuacja gospodarcza jest ciężka i panuje utrata pracy, ludzie mogą być zmuszeni do sprzedaży swoich domów, ponieważ nie stać ich na spłatę kredytu hipotecznego lub grozi im przejęcie domu. Bank zwykle ponosi straty finansowe, gdy dochodzi do egzekucji, ale to działanie szkodzi również kredytowi byłego właściciela domu. Kiedy dochodzi do egzekucji lub sprzedaży, poprzedni właściciel odchodzi z niczym, a wszelkie inwestycje lub dawne udziały w domu zostały utracone na skutek spadku wartości domu.

Może to być poważny problem, gdy ludzie mają odwrócony kredyt hipoteczny. O ile pożyczkobiorca nie chce, aby bank dokonał egzekucji, domu zazwyczaj nie można sprzedać bez poważnego uszkodzenia jego kredytu. Ponowna inwestycja w dom również nie wchodzi w grę, ponieważ większość pożyczkodawców może pożyczać pieniądze tylko do aktualnej wartości domu. Jeśli pożyczkobiorca nagle nie może spłacić spłaty, sytuacja jest poważna.

W różnych rządach na świecie istnieje ruch zmierzający do stworzenia większej liczby systemów dla osób w tej sytuacji, których nie stać na płatności. Zwłaszcza od czasu kryzysu kredytów hipotecznych typu subprime w Stanach Zjednoczonych, rząd USA przeanalizował wiele pomysłów na restrukturyzację kredytów hipotecznych do góry nogami, umożliwiając właścicielom domów utrzymanie ich domów i banków w celu ponoszenia mniejszych strat. Ekonomiści radzą, że jeśli kredytobiorcy mogą pozostać w odwróconej hipotece, w końcu może to przynieść korzyści. Gdy ceny mieszkań rosną, kwota zadłużenia domu może być znacznie niższa niż jego wartość rynkowa, co później przekłada się na zysk.

Hipoteka odwrócona do góry nogami może prowadzić do wykluczenia.

Tricia ukończyła literaturę na Uniwersytecie Stanowym Sonoma i przez wiele lat często udzielała się w mądryGEEK. Szczególnie pasjonuje się czytaniem i pisaniem, chociaż jej inne zainteresowania to medycyna, sztuka, film, historia, polityka, etyka i religia. Tricia mieszka w Północnej Kalifornii i obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy