5 rzeczy, które należy wiedzieć przed otrzymaniem karty kredytowej

5 rzeczy, które należy wiedzieć przed otrzymaniem karty kredytowej
16 października 2020
Category: Jeśli Chcesz

Wykorzystaj w pełni swój wybór

Uzyskanie pierwszej karty kredytowej może być wyzwalającym doświadczeniem. Możesz cieszyć się wygodą prostego przesunięcia lub dotknięcia i nie musisz się martwić o gotówki na wszystkie zakupy. Jeśli jednak nie będziesz mądrze używać swojej karty, łatwo wpadniesz w nieprzyjemne sytuacje kredytowe, które mogą mieć długotrwałe skutki. Unikaj takich sytuacji, rozważając te pięć punktów, zanim zanurzysz się w świecie kredytu i długu.

1. Wiesz, czego oczekujesz od karty kredytowej – jak zamierzasz używać swojej karty? Czy zamierzasz włożyć wszystkie możliwe rachunki na tę kartę, aby zdobyć nagrody, czy planujesz użyć jej do wybranych dużych zakupów? Chcesz ustawić automatyczne płatności na swojej karcie? Czy planujesz utrzymać saldo (wydać więcej, niż jesteś w stanie spłacić na koniec okresu rozliczeniowego)? Zdefiniowanie tego, co planujesz zrobić, pomoże Ci wykluczyć określone karty i znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

2. Zrozum, jak działa kredyt odnawialny – Karty kredytowe nie są jak tradycyjna pożyczka, w której pożyczasz określoną kwotę i spłacasz tę pożyczkę wraz z odsetkami. Możesz pożyczyć do wysokości swojego limitu kredytowego, a gdy spłacisz część tego zadłużenia, możesz ponownie pożyczyć tę kwotę (stąd „kredyt odnawialny”).

Wydawcy kart kredytowych nie tylko udzielają Ci kredytu z dobroci ich serc. Robią interesy, aby zarabiać pieniądze. Ich zyski pochodzą z połączenia opłat i odsetek, które płacisz, przenosząc saldo z miesiąca na miesiąc. Jeśli używasz swojej karty w sposób, który powoduje naliczenie opłat lub masz saldo generujące odsetki, zapłacisz więcej za wykorzystanie kredytu, niż musisz.

3. Poznaj efekty – ważne jest, aby mądrze korzystać z karty kredytowej i zawsze płacić rachunki na czas. Wszystkie Twoje transakcje kredytowe są zgłaszane do trzech biur kredytowych (Equifax, Experian i TransUnion), a transakcje te są wykorzystywane do określenia Twojej zdolności kredytowej – miary ryzyka, jakie stwarzasz innym potencjalnym wierzycielom. Możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową i przeczytać raport kredytowy za darmo w ciągu kilku minut za pomocą Credit Manager firmy MoneyTips.

Nie musisz nosić salda, aby zbudować dobrą zdolność kredytową. Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate.com, radzi: „Możesz bardzo skutecznie budować swoją zdolność kredytową, otwierając karty kredytowe, a następnie spłacając saldo w całości pod koniec miesiąca”.

Jeśli przegapisz płatności lub zgromadzisz sumy długów w pobliżu limitu kredytowego, ostrzegasz inne źródła kredytowe. Uzyskanie innej linii kredytowej lub innego rodzaju pożyczki może być trudniejsze, albo możesz zapłacić wyższe oprocentowanie, aby zrekompensować ryzyko. Brakujące płatności skutkują również opóźnionymi opłatami, a w niektórych przypadkach karą odsetek znacznie wyższą niż obecna.

4. Różne karty mają różne warunki – wydawcy kart oferują szereg kart, z których każda jest przeznaczona dla określonego typu użytkownika. Roczne stawki oprocentowania (APR), programy nagród, opłaty i warunki płatności różnią się znacznie w zależności od karty. Niektóre karty są kierowane do węższej kategorii użytkowników, na przykład tych, którzy mają słaby kredyt lub szukają określonego rodzaju nagrody.

Dostępne są strony internetowe i inne zasoby, które pomogą Ci porównać i porównać warunki i nagrody popularnych kart kredytowych, ale to tylko ogólne omówienia. Do Ciebie należy szczegółowe przejrzenie stron z warunkami i wybranie karty, która najlepiej pasuje do planów, które ustaliłeś powyżej.

5. Budżetowanie jest ważne – wygoda karty kredytowej ułatwia nadmierne wydatki. Ustalając budżet, który obejmuje planowane wydatki na karcie kredytowej, ułatwiasz śledzenie zakupów i ograniczasz wydatki impulsowe.

Po przygotowaniu będziesz gotowy, aby mądrze poradzić sobie z obowiązkami karty kredytowej. Nie tylko ustalisz dobrą zdolność kredytową, ale także wypracujesz dobre nawyki zarządzania pieniędzmi, które pozostaną z tobą do końca życia – a życie jest łatwiejsze z dobrym kredytem.

Jeśli chcesz uzyskać więcej środków, sprawdź naszą listę ofert kart kredytowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy